Výlety s dětmi

Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Výlety s dětmi

Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku
  • Trasa výletu: a) z Lukova na zříceninu hradu Nový Hrádek a zpět, b) z Lukova do Čížova, na Hardeggskou vyhlídku a zpět
  • Celková délka cyklotrasy: 8 km (na Nový Hrádek); 18 km (na Hardeggskou vyhlídku)
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Z Lukova na zříceninu hradu Nový Hrádek

Vyrazíme z obce Lukov, kde můžeme zaparkovat na návsi na cyklistické trase č. 48 anebo na parkovišti na jižním okraji obce. Projedeme částí obce a míříme otevřenou krajinou mezi poli na rozcestí „Příčky". Odtud zabočíme doprava do lesa a po cyklotrase 5002 postupně sjíždíme ke zřícenině hradu Nový Hrádek. Návštěva hradu je možná pouze s průvodcem, při ní se podíváme do staršího (dolního) a poté novějšího hradu, kde se z vyhlídky nabízejí krásné pohledy do kaňonu Dyje.

Na hlavním nádvoří si můžeme na stojanu nechat kola. V době prohlídky se uzamyká hlavní brána na nádvoří. Po prohlídce zříceniny se vrátíme po stejné cestě zpět do Lukova. Zřícenina hradu Nový Hrádek je přístupná od 1. dubna do 31. října v návštěvních hodinách, viz oficiální stránky hradu. Trasa z Lukova na Nový Hrádek a zpět měří 8 km.

Z Lukova do Čížova a na Hardeggskou vyhlídku

Na návsi v Lukově navážeme na asfaltovou cyklostezku (cyklotrasa 48) ve směru do Čížova a jedeme na okraj lesa, kde zahneme doprava. Cesta již není tak kvalitní, střídají se lesní a polní cesty. S opatrností se dají projet i s cyklovozíkem. Dostaneme se k Novému rybníku, objedeme jej z východní části a posléze se napojíme na vedlejší silnici, po které vystoupáme do Čížova. Na jižním konci Čížova narazíme na pohraniční zátarasy s ostnatým drátem a vyhlídkovou věží, což návštěvníkům přibližuje, jak to vypadalo v době tzv. železné opony. Nalézá se tu Návštěvnické středisko Správy NP Podyjí se stálou výstavou Podyjí a informačním centrem. Před a za budovou je dětské hřiště.

Dále pokračujeme po silnici určené pouze pro pěší a cyklisty (cyklotrasa 5003) k odbočce na Hardeggskou vyhlídku. Jedná se o střídavé stoupání a klesání. Od odbočky je to na samotnou vyhlídku cca 400 metrů po lesní cestě. Z dřevěného altánu se nabízí nádherný výhled do údolí řeky Dyje a na městečko Hardegg s hradem, nejmenší město v Dolních Rakousích. Pozor na děti, vyhlídka se nalézá na velmi strmé skále!!

Trasa z Lukova do Čížova, na Hardeggskou vyhlídku a zpět je dlouhá 18 km.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/jizni-morava/120-cyklovylet-na-novy-hradek-a-hardeggskou-vyhlidku