Výlety s dětmi

Za šafránovými loukami a do skal v Lačnově

Výlety s dětmi

Za šafránovými loukami a do skal v Lačnově

Za šafránovými loukami a do skal v Lačnově
  • Trasa výletu: z Lačnova k Lačnovským skálám
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: mírně kopcovitý, v závěru kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Tento výlet směřuje na Hornolidečsko do podhůří Vizovických vrchů. V obci Lačnov je v předjaří krásný pohled na louky s kvetoucím šafránem bělokvětým. Návštěvu Lačnova je možné spojit s výletem do nedalekých Lačnovských skal.

Šafrán bělokvětý - unikát v Lačnově

Šafrán bělokvětý je přísně chráněná rostlina, která se vyskytuje na katastrech osmi obcí v České republice. Jednou z nich je obec Lačnov ležící na Hornolidečsku. Jak se sem šafrány, které zde nejsou původním druhem, dostaly, je předmětem různých úvah. Pravděpodobné je to, že se šafrán vysemenil ze sena, které s sebou přivezli francouzští vojáci během napoleonských tažení. Šafrán bělokvětý v Lačnově vykvétá hned v několika lokalitách, ta nejznámější leží nedaleko centra obce, pár desítek metrů za areálem místní školy. Motoristy potěší, že zde zpravidla najdou místo k parkování. Pro úspěšnost výpravy za zážitkem spojeným s koberci fialově kvetoucích rostlin jsou důležité dvě věci – správné načasování a doplnění prohlídky šafránů turistickým výšlapem.

Načasování je relativně snadné. Na webových stránkách www.lacnov.eu jsou uváděny aktuální informace o tom, zda šafrány již kvetou. Lokalitu s kvetoucími šafrány najdeme také snadno, obcí k ní vedou směrové šipky.

Z Lačnova k Lačnovským skalám

Doplnit výlet do Lačnova atraktivní turistickou trasou také není složité. Přímo se nabízí výšlap k zajímavým Lačnovským skalám. Když se od louky se šafrány (za základní školou) přesuneme autem na severní (horní) konec Lačnova, ušetříme tím s dětmi cca 2 km. Auto necháme na parkovišti u muzea Vařákovy paseky s replikami vypálených usedlostí. Odtud urazíme ke skalám po žlutě značené turistické stezce přes 3 kilometry. Lačnovské skály jsou roztroušeny ve třech skupinách, z nich největší jsou Horní skály. Jsou pozoruhodné množstvím dutin a členitostí povrchu.

 

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s.
Foto: archiv CCRVM 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/zlinsko-luhacovicko/11989-za-safranovymi-loukami-a-do-skal-v-lacnove