Výlety s dětmi

Kočičí kameny a turistická chata Hubertka u Lázní Libverda

Výlety s dětmi

Kočičí kameny a turistická chata Hubertka u Lázní Libverda

Kočičí kameny a turistická chata Hubertka u Lázní Libverda
  • Trasa výletu: z parkoviště u bývalé Jizerské chaty u Lázní Libverda k chatě Hubertka a na Kočičí kameny
  • Celková délka trasy: 2 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano, s výjimkou posledních 100 m
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano, s výjimkou posledních 100 m

Popis

Nejbližším výchozím místem ke Kočičím kamenům se skalní vyhlídkou, které se nacházejí v severní části Jizerských hor ve Frýdlantském výběžku, je parkoviště u bývalé Jizerské chaty. Z východního okraje Lázní Libverda sem vede asfaltová silnička. Během jízdy (asi 300 metrů před zaparkováním) se můžeme zastavit na vyhlídce Hajníkova kohouta, kde si na informační tabuli přečteme pověst o kohoutovi, který objevil léčivé prameny. Legendu tu připomíná dřevěná socha kohouta. Odtud shlédneme lázně a restauraci Obří sud. Od opuštěné Jizerské chaty je průjezd motorovými vozidly zakázán, proto se dále vydáme pěšky po asfaltové cestě vedeni červenou turistickou značkou. Asfaltového povrchu mohou využít rodiny s kočárkem.

Turistická chata Hubertka

Po necelém kilometru nepříliš náročného stoupání lesem dorazíme k turistické chatě Hubertka, u níž se sbíhá několik turistických cest i singletraily pro cyklisty. Jedná se o jednu z nejstarších turistických chat v Jizerských horách, jejíž vznik je datovaný do roku 1906. V současnosti nabízí občerstvení a ubytování s kapacitou 40 lůžek.

Kočičí kameny s vyhlídkou a via ferratou

Asi 100 metrů od Hubertky jižním směrem se nalézá skalní vyhlídka Kočičí kameny, jíž tvoří skupina žulových skal. V roce 1923 byly ve skále vytesány schody opatřené spolu s vyhlídkou zábradlím a poté se zpřístupnila turistům. Z vyhlídky je vidět do údolí Smědé, na obec Bílý Potok a Hejnický hřeben.

Skálu vyhledávají také horolezci, kteří ji zlézají několika trasami různých obtížností. V roce 2014 byla na skalním útvaru Kočičí kameny otevřena via ferrata ohodnocená stupněm obtížnosti „B“. Tato zajištěná trasa je dlouhá 70 metrů, vysoká 25 metrů a její zdolání se odhaduje na cca 10 minut.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizerske-hory/11816-kocici-kameny-a-turisticka-chata-hubertka-u-lazni-libverda