Výlety s dětmi

Okružní trasa přes zříceninu hradu Chlum - Kozlov u Turnova

Výlety s dětmi

Okružní trasa přes zříceninu hradu Chlum - Kozlov u Turnova

Okružní trasa přes zříceninu hradu Chlum - Kozlov u Turnova
  • Trasa výletu: okruh z Pohoří u Turnova přes Raisovu vyhlídku a zříceninu hradu Kozlov (Chlum)
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Lesní prostředí s pískovcovými útvary v okolí vesnice Pohoří nedaleko Turnova nabízí příjemnou procházku, během které se podíváme na Raisovu vyhlídku, do míst zaniklého skalního hradu Chlum - Kozlov a k rybníku Vustra s okolním mokřadem.

Trasa výletu

Výchozím bodem výletu zvolíme vesnici Pohoří, která zaujímá severní území obce Olešnice u Turnova. Z náhorní plošiny, kde se víska rozprostírá, se vydáme severním směrem po zelené turistické značce přes louku. Po vkročení do lesa začneme klesat do chatové osady Podpohoří. Z rozcestí Podpohoří pokračujeme po žluté rovně do kopce. Krátký výstup vystřídá pohodová lesní cesta, která nás zavede na Raisovu vyhlídku, z níž je vidět zejména Turnov a okolí. Vyhlídka je vybavena zábradlím a přístřeškem. Na zříceninu hradu Chlum - Kozlov je to odtud asi 150 metrů.

Hrad Chlum - Kozlov založený zřejmě kolem roku 1330 byl v držení Valdštejnů a poslední zmínka o něm se váže k roku 1362. Z velké části byl dřevěný, proto se dodnes dochovaly jen vytesané místnosti ve skalách a pozůstatky obranných příkopů. Zříceninu obklopují zajímavé skalní věže a bloky.

Po opuštění skalních masívů postupně klesneme do údolí. Napojíme se na asfaltovou cestu. Dostaneme se k západnímu břehu rybníka Vustra a k němu přilehlému mokřadu s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů, díky kterým byla tato lokalita zařazena do chráněného území v kategorii přírodní památka. Odpojíme se od žluté značky a po asfaltové cestě obejdeme jižní část rybníka. Asfaltka za chvíli končí, cca 200 metrů kráčíme po lesní cestě, než dorazíme do Podpohoří. Na křižovatce se zelenou turistickou značkou (před sochou svatého Jana Nepomuckého) zabočíme vpravo a po zelené stoupáme zpět do obce Pohoří.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/11543-okruzni-trasa-pres-zriceninu-hradu-chlum-kozlov-u-turnova