Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Skály s vyhlídkou u Teplic nad Metují

Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Skály s vyhlídkou u Teplic nad Metují

Zřícenina hradu Skály s vyhlídkou u Teplic nad Metují
  • Trasa výletu: z osady Skály u Teplic nad Metují na zříceninu hradu Skály
  • Celková délka trasy: 1 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Výchozím místem tohoto výletu je osada Skály se stejnojmennou zříceninou středověkého hradu nacházející se v Jiráskových skalách. Ty nesou název po spisovateli Aloisu Jiráskovi, který sem zasadil děj svého románu. V centru osady nepřehlédneme zámek Skály - Bischofstein, jenž představuje patrovou obdélníkovou budovu s mansardovou střechou. Po přestavbě původní tvrze na zámek v roce 1666 sloužily Skály jako letní sídlo pro královéhradeckého biskupa. Nyní je zámek využíván jako hotel a restaurace. Na prostorném nádvoří s travnatou plochou ve stínu stromů najdeme dětské hřiště a venkovní posezení.

Trasa výletu

V osadě (na rozcestí Skály – u zámečku) navážeme na červenou turistickou značku a ukazatelem se necháme nasměrovat ke zřícenině. Značka vede podél jižního břehu Černého jezírka a poté začne zvolna stoupat. Za rozcestím s informační tabulí o hradě se napojíme na dřevěné schodiště. Přibližujeme se ke skalnímu městu, jehož skalní útvary byly součástí hradního opevnění. Do dneška se z hradu dochovaly vytesané skalní místnosti, schodiště a zaklenutá místnost s valenou klenbou. Z vrcholu skály, kde stával hrad, pokud nám to počasí dovolí, dohlédneme na pohraniční Javoří hory, Kamenné hory v Polsku, stolovou horu Ostaš na Policku, Broumovské stěny i Orlické hory. Pěkně je vidět chatová osada Skály a rozhledna Čáp na protějším svahu západním směrem.

Kolem hradu vede turisticky neznačená stezka, po které se dostaneme k vyhlídkovému místu nad zámečkem Skály - Bischofstein. Další turistickou zajímavostí, kam se z obce můžeme vypravit, je nedaleká rozhledna Čáp.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/broumovsko-nachodsko/11291-zricenina-hradu-skaly