Výlety s dětmi

Kamenné hřiby a Modrý kámen

Výlety s dětmi

Kamenné hřiby a Modrý kámen

Kamenné hřiby a Modrý kámen
  • Trasa výletu: okruh z parkoviště v osadě Slavný přes Kamenné hřiby, vyhlídku Modrý kámen a Hruškovu rokli
  • Celková délka trasy: 6 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Kamenné hřiby vznikají v důsledku zvětrávání různě odolných pískovcových vrstev. Noha houby je z měkčího pískovce, zatímco klobouk tvoří hornina tvrdší, lépe odolná vůči působení přírodních vlivů. Útvary s pokličkou se nalézají po celé České republice, ale i různě po světě. I skály v Broumovských stěnách se vymodelovaly do pozoruhodných skalních tvarů připomínajících hřiby. Nejznámější z nich najdeme nedaleko horské osady Slavný, která je částí obce Suchý Důl. Na této okružní trase kromě Kamenných hřibů navštívíme také vyhlídku Modrý kámen a zavítáme do Hájkovy a Hruškovy rokle

Trasa

Ze zpoplatněného parkoviště nad Slavným na jihovýchodním úpatí Broumovských stěn se vypravíme po žluté turistické značce. Odtud vede po hřebeni asfaltová cesta, z níž jsou pěkné panoramatické pohledy do krajiny. Asfaltku a žlutou značku však zanedlouho na rozcestí Nad Slavným vystřídá lesní cesta a červená turistická značka. V jejich doprovodu se dostaneme ke Kamenným hřibům (zvaným též Slavenské). Pokračováním červeného turistického značení dojdeme k místu, odkud uvidíme skalní útvar Čertova tchýně. S malými dětmi se odsud můžeme vrátit po stejné cestě zpět na parkoviště.

Se zdatnějšími dítky se vrátíme cca 200 metrů pouze na rozcestí s přístřeškem a následujeme dále (cestou vpravo) červenou turistickou značku. Zvlněným skalnatým terénem (takzvanou Strážní stezkou) směřujeme na rozcestí Nad Hájkovou roklí - jih. Tady se vpravo napojíme na žlutou turistickou značku a po ní se přes rozcestí Nad Hájkovou roklí - sever dostaneme k Modrému kameni s výhledem do krajiny Broumovské kotliny. Vratíme se zpět stejnou cestou.

Od rozcestí Nad Hájkovou roklí - jih se držíme nadále žluté turistické značky a skalní soutěskou sestoupáme na rozcestí Hruškova rokle. Žlutá značka nás zde opouští a odbočuje doprava. My zahneme doleva na zelenou turistickou značku a začneme postupně stoupat Hruškovou roklí a později po vyšlapané luční cestě až na rozcestí Nad Slavným, kde uzavíráme okruh. Po asfaltové cestě se žlutou turistickou značkou se vrátíme na parkoviště na okraji Slavného.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/broumovsko-nachodsko/11078-kamenne-hriby-a-modry-kamen