Výlety s dětmi

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Výlety s dětmi

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Podlipanské muzeum v Českém Brodě
  • Druh zábavy: expozice věnovaná slovanským hradištím, antickým a orientálním starožitnostem, Bitvě u Lipan a husitství, interaktivní prvky, dotykové obrazovky, repliky i originály zbraní, programy pro školy
  • Doporučený věk dětí: 5+
  • Adresa: Žitomířská 761, Český Brod, Česká republika

Popis

Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno již v roce 1896. Sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka. Podlipanské muzeum nám nabízí tři stálé expozice.

Ve vstupních prostorách nalezneme expozici věnovanou slovanským hradištím v Pošembeří prezentující archeologické průzkumy v Klučově, Tismicích, Doubravčicích a Přistoupimi.

Druhá expozice představuje antické a orientální starožitnosti Josefa Zounka, statkáře a cestovatele z Mrzek, který ze svých cest přivezl egyptologické předměty, sošky bůžků, ukázky antického skla, keramických lampiček a fotografie míst, která navštívil.

Třetí a nejrozsáhlejší expozicí Podlipanského muzea je Bitva u Lipan a ohlasy husitství ve středních Čechách. Zaměřuje se na přípravu a průběh bitvy samotné, avšak zachyceny jsou i širší souvislosti tohoto důležitého mezníku husitského hnutí. Seznamuje tak se základními událostmi, osobnostmi a dalšími stránkami husitství. Výstavní projekt je založen na spojení tradičních přístupů s moderní audiovizuální technikou. Jeho didaktické cíle podporují neobvyklá řešení, inscenace působení obrazů, překvapení i hry. Děti i dospělé uchvátí útok těžké jízdy na vozovou hradbu, můžeme vést „dialog“ s obrazem Jiříka z Poděbrad nebo si hledat informace na dotykových obrazovkách. Součástí expozice jsou repliky i originály zbraní, další historické i umělecké exponáty.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/stredni-cechy/1107-podlipanske-muzeum-v-ceskem-brode