Výlety s dětmi

Na Velkou Javořinu - nejvyšší horu Bílých Karpat

Výlety s dětmi

Na Velkou Javořinu - nejvyšší horu Bílých Karpat

Na Velkou Javořinu - nejvyšší horu Bílých Karpat
  • Trasa výletu: od Kamenné boudy na vrchol Velká Javořina
  • Celková délka trasy: 9 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Bílé Karpaty jsou pohoří s rozmanitostí přírodních společenstev rostlin i živočichů. Území Bílých Karpat bylo v roce 1996 zařazeno v programu Člověk a biosféra organizace UNESCO mezi evropské biosférické rezervace. Současně jsou chráněnou krajinnou oblastí, na jejímž území se nachází 5 národních přírodních rezervací. Národní přírodní rezervace Javořina ležící převážně na severních svazích hory Velká Javořina je jednou z nich. Je tvořena pralesovitým porostem s převahou listnatých stromů, zejména buků, javorů a jasanů.

Velká Javořina je mohutný a zdaleka viditelný vrchol, který nabízí nádherný výhled na všechny strany. Se svými 970 m n. m. se jedná o nejvyšší horu tohoto úžasného pohoří a stala se symbolem sounáležitosti a bratrství Čechů a Slováků.

Trasa výletu

Pohyb v tomto cenném území je možný pouze po značených turistických trasách. Turisté jich mají k dispozici hned sedm – tři přicházejí ze Slovenska a čtyři z České republiky.

Nejpozvolnější přístupová cesta z České republiky na vrchol Velké Javořiny vede po červené turistické značce. Výchozím bodem je místo zvané Kamenná bouda, kde je možné zaparkovat vůz. Když odbočíme z hlavní silnice číslo 54 u obce Strání, dojedeme sem po vedlejší komunikaci po cca třech kilometrech.

Nedaleko vrcholu Javořiny je na slovenské straně hory Holubyho chata, kde je možné se občerstvit. http://www.holubyhochata.sk//

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s.
Foto: archiv Informačního centra Strání a Grafik-Art/Jiří Zerzáň

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/slovacko/10838-na-velkou-javorinu-nejvyssi-horu-bilych-karpat