Výlety s dětmi

Dřevěný kostel v Broumově – unikát střední Evropy

Výlety s dětmi

Dřevěný kostel v Broumově – unikát střední Evropy

Dřevěný kostel v Broumově – unikát střední Evropy
  • Druh zábavy: dřevěný kostel z 15. století
  • Doporučený věk dětí: 7+
  • Adresa: Křinická 176, Broumov, Česká republika

Popis

V Broumově se nalézá unikátní hřbitovní kostel Panny Marie, který představuje nejstarší dochovanou celodřevěnou stavbu ve střední Evropě. Stáří ani vznik kostela se nedá přesně určit, mohl být založen již ve 13. století. To, že na místě stál kostelík, dokládají až písemnosti z roku 1383. V roce 1421 byl poničen požárem při dobývání města husity.

Dnešní dochovaná stavba má rysy gotické a byla vybudována benediktiny v roce 1449. Jedná se o jednolodní kostel, který je výjimečný také technikou stavby, tj. hrázděnou konstrukcí z mohutných dubových trámů, pobitou prkny na vnější straně nad ochozem a na všech stěnách v interiéru.

Interiér kostela je pozoruhodný z hlediska uměleckého, je opatřen šablonovou nástěnnou malbou s geometrickými tvary a ornamenty na motivy zvířecí a vegetativní. Část předmětů z původního inventáře byla převezena do depozitáře broumovských farností.

Přízemí kostela obklopuje otevřený ochoz pultově zastřešený. Jsou zde umístěny staré náhrobky ze zaniklých hrobů, z nichž nejstarší pochází z roku 1590 a kopie desek z kronikářských zápisů pořízených v letech 1570 – 1630 popsané vesměs katastrofickými událostmi.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/vychodni-cechy/10823-dreveny-kostel-v-broumove-unikat-stredni-evropy