Výlety s dětmi

Fort XIII Olomouc - Nová Ulice

Výlety s dětmi

Fort XIII Olomouc - Nová Ulice

Fort XIII Olomouc - Nová Ulice
  • Druh zábavy: prohlídka interiérů a exteriérů Fortu XIII, expozice vývoje Olomoucké pevnosti, historické artefakty, vojenská technika, historická vozidla ČSLA
  • Doporučený věk dětí: 10+
  • Adresa: I. P. Pavlova 1303 (u Aquaparku), Olomouc, Česká republika

Popis

Fort XIII Nová Ulice je součástí mohutného fortového věnce, ojedinělého v celé České republice. Připomíná slavnou vojenskou historii města Olomouce. Fort patří do předsunutého věnce samostatných polygonálních fortů Císařsko-královské fortové pevnosti Olomouc, který byl budovaný podle projektu Julia von Wurmba. Byl postaven v letech 1851-1854 z cihelného zdiva a lomového kamene půdorysu pětiúhelníku. V jeho středu se nachází reduta podkovovitého tvaru. Na ni navazuje týlová kaponiéra a týlová hradebná zeď, jež přechází směrem k předpolí v hlavní val. Hlavní val je od předpolí oddělen příkopem. V kontreskarpě podél čelního a z části bočního příkopu se nachází střelecká galerie a byly zde původně vybudovány dvě kaponiéry, které sloužily k obraně příkopu, ale byly v první polovině 20. století odstraněny.

Expozice

Fort prošel rozsáhlou rekonstrukcí s cílem uvést vše co nejvíce do původního stavu. Zrekonstruovaná interiérová část funguje jako muzeum, které představuje vývoj Olomoucké pevnosti. K vidění jsou všechny typy pevností v Olomouci, historické zbraně, uniformy, dokumentace a nalezené předměty.

V objektu je též umístěno množství vojenské techniky, která byla používána armádou ČSLA v letech 1950 – 1989. Současně se stále pracuje na rozšíření expozic. Je zde i expozice historických vozidel ČSLA.

V exteriérech objektu je možno zhlédnout dělostřelecké postavení na valech, obranný příkop se zachovalou stěnou eskarpy a kontreskarpy, obě osazeny pěchotními střílnami zajišťujícími obranu příkopu a ostatní exteriéry fortu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/stredni-morava/10678-fort-xiii-olomouc