Výlety s dětmi

Po hřebeni Orlických hor na Velkou Deštnou a na rozcestí Pěticestí

Výlety s dětmi

Po hřebeni Orlických hor na Velkou Deštnou a na rozcestí Pěticestí

Po hřebeni Orlických hor na Velkou Deštnou a na rozcestí Pěticestí
  • Trasa výletu: z rozcestí Šerlich na Velkou Deštnou a rozcestí Pěticestí
  • Celková délka cyklotrasy: 31 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Zaparkujeme u rozcestí Šerlich - sedlo na parkovišti vedle silnice z Deštné v Orlických horách do Orlického Záhoří. Na dohled máme Masarykovu chatu, na kterou si můžeme vyjet nyní nebo až na závěr cesty a spojit to s občerstvením v restauraci. Je odtud krásný rozhled jak na českou, tak i polskou stranu. Celý výlet vede po cyklotrase č. 4071 s asfaltovým povrchem (vyjma odboček na Velkou Deštnou a ke Kunštátské kapli).

Ze Šerlichu na Velkou Deštnou, nejvyšší horu Orlických hor

Od silnice vyrazíme po asfaltové cyklostezce (cyklotrasa 4071) směr Velká Deštná. Čeká nás sice táhlé, ne však extrémně náročné stoupání. Po pravé straně mineme Malou Deštnou a po 3,5 kilometrech dojedeme k odbočce na Velkou Deštnou. Na chvíli opustíme cyklotrasu, zabočíme doprava na horší kamenitou cestu. Po 200 metrech dorazíme k 19 metrů vysoké rozhledně na nejvyšším bodě Orlických hor, kterou tvoří ocelová konstrukce obložená dřevem, poskytující krásné kruhové rozhledy. 

Z Velké Deštné na rozcestí Pěticestí

Po návratu na cyklotrasu sjíždíme z kopce dolů. Opatrně, na konci sjezdu prudká pravotočivá zatáčka! Na rozcestí Pod Jelenkou pokračujeme rovně. Chvíli mírně stoupáme a následně klesáme. Pokud budeme pozorní, neměli bychom přehlédnout po levé straně dřevěnou rozhlednu, ze které je moc hezký výhled na Orlické Záhoří. Dorazíme na turistické rozcestí Pod Homolí, jedeme rovně a po pár desítkách metrů odbočíme doleva. Stoupáme serpentýnami s mírnějším převýšením na rozcestí Pěticestí.

Odbočka ke Kunštátské kapli

Z Pěticestí je možné se po pěšině zajít podívat ke Kunštátské kapli (asi 800 m, červená turistická značka), poté se vrátíme zase zpět na Pěticestí.

Z rozcestí Pěticestí se navracíme po stejné cyklotrase zpět na Šerlich.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/orlicke-hory/106-hrebenem-orlickych-hor-na-velkou-destnou