Výlety s dětmi

Sloupský vyhlídkový okruh přes rozhlednu Na Stráži

Výlety s dětmi

Sloupský vyhlídkový okruh přes rozhlednu Na Stráži

Sloupský vyhlídkový okruh přes rozhlednu Na Stráži
  • Trasa výletu: okruh z parkoviště u skalního hradu Sloup přes Lesní divadlo, rozhlednu Na Stráži a skalní vyhlídky
  • Celková délka trasy: 5 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Velice pestrý a pro děti zajímavý okruh u Sloupu v Čechách vede kolem skalních útvarů, lesního divadla a rozhledny i přes několik skalních vyhlídek. Celý okruh vede po místní zelené značce (tzv. psaníčku). Výlet není vhodný pro kočárky. Pouze k rozhledně Na Stráži je možné dojít s kočárkem od silnice spojující Sloup v Čechách a Svojkov. 

Trasa výletu

Auto necháme na parkovišti u skalního hradu Sloup a vyrazíme po červené turistické značce a místní zelené značce. Až dojdeme na okraj obce, vystoupáme lesem k Lesnímu divadlu, kde si děti mohou prolézt vyhloubenými skalními tunely. Od Lesního divadla dále stoupáme k rozhledně Na Stráži, jejíž vrchol poskytuje krásný výhled na Lužické hory a Českolipsko. Odtud značky vedou z mírného kopce. Po asi 300 metrech začneme strměji stoupat. Po dosažení okraje hřebene opouštíme červenou turistickou značku a zabočujeme vlevo po místním zeleném značení.

Zanedlouho se ocitneme na Hraběnčině vyhlídce, následují vyhlídky Hradní a Maxmiliánova. Kousek za poslední jmenovanou můžeme odbočit doleva ke skalnímu městu, kde objevíme altánek u vyhlídky U Turka. Najdeme tu i skalní útvar Turecká hlava. Dále za altánem jsou vyhlídky Mikovcova a Nad Liščí dírou. Vrátíme se zpět na pěšinu Sloupského vyhlídkového okruhu a po pár metrech směřují zelená psaníčka již společně s modrými dolů ze strmého kopce. Po 500 metrech opouštíme les a vracíme se do obce Sloup v Čechách. Jdeme ulicemi Hřbitovní, Benešova a Ke Hradu stále po místní zelené značce. V samotném závěru výletu před parkovištěm místní značení uzavírá okruh. K parkovišti dorazíme po červených, modrých a zelených turistických značkách. Dle času a energie můžeme absolvovat volnou prohlídku skalního hradu Sloup.

Další zajímavosti v obci Sloup v Čechách

V obci se nachází kostel sv. Kateřiny a zámek Sloup v Čechách se zámeckou zahradou, který nyní slouží jako domov důchodců.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceskolipsko-a-machuv-kraj/1027-sloupsky-vyhlidkovy-okruh-pres-rozhlednu-na-strazi