Výlety s dětmi

Cestou drahokamů na rozhlednu Jarník v Píseckých horách

Výlety s dětmi

Cestou drahokamů na rozhlednu Jarník v Píseckých horách

Cestou drahokamů na rozhlednu Jarník v Píseckých horách
  • Trasa výletu: okruh v přírodním parku Písecké hory
  • Celková délka trasy: 8 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Přírodní park Písecké hory se nachází východně od města Písku a nabízí bohatý výběr asfaltových a lesních cest pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Na tomto okružním výletu se vydáme po jedné z nejstarších naučných stezek u nás nesoucí název „Cesta drahokamů“, která se vedle lesnictví a botaniky věnuje hlavně zdejší pestrosti minerálů a prochází kolem již zaniklých významných lomů. Dalším zajímavým cílem na našem okruhu bude rozhledna Jarník.

Chatová osada U Vodáka -> rozcestí V Živci

Auto ponecháme na parkovišti v chatové osadě U Vodáka. Cestou mezi rybníky Tichánek a Beran se dostaneme k silnici. Přejdeme ji na druhou stranu a vlevo se napojíme na neznačenou lesní cestu vedoucí podél silnice. Na ní po chvilce navazuje naučná stezka Cesta drahokamů, která již začíná v příměstském lesoparku Amerika, kudy naše trasa sice nevede, ale převážnou část této stezky projdeme. Lesní cestu brzy opustíme a asi půl kilometru jdeme po silnici. Dorazíme na rozcestí Na Vohybale, které se nachází při levé krajnici silnice u další chatové oblasti. Tady se stočíme mírně vlevo do lesa a pokračujeme stále po značce naučné stezky, která zanedlouho začne stoupat po většinu trasy. Cestou potkáme staré lomy, které se pyšní různorodostí nalezených minerálů. Naučná stezka Cesta drahokamů končí na rozcestí V Živci – u přístřešku s ohništěm a turistickou chatou (jaro 2019 v rekonstrukci).

Poznámka: Závěrečný úsek z rozcestí Nové sedlo doporučujeme jít mimo trasu naučné stezky, tj. po červené turistické značce, z níž odbočuje přístupová cesta k zatopenému lomu U Obrázku. Trasa naučné stezky je totiž vedena nad lomem, a tam bychom si jej dobře neprohlédli.

Rozcestí V Živci -> rozhledna Jarník

Z rozcestí V Živci po modré turistické značce vystoupáme na rozcestí Sedlo pod Srní homolí. Odtud vede asi 100 metrů dlouhá odbočka na samotný vrchol Srní homole (613 m), který je zalesněný, tudíž neposkytuje žádný výhled. Najdeme zde množství kamenných mužíků a stavbiček, které tu po sobě zanechali předchozí návštěvníci a tím nás přesvědčili, že se soudobý trend stále rozrůstá. Po návratu do sedla je to k rozhledně Jarník na stejnojmenném vrchu Jarník (609 m) asi 300 metrů. Stále se držíme modré značky.

Rozhledna Jarník -> chatová osada U Vodáka

Od rozhledny Jarník nás již čeká sestup lesem po modré až do výchozího místa výletu. Během cesty je možné se zastavit na Vyhlídce píseckých lesníků s přístřeškem, která nabízí stromy částečně omezený pohled na město Písek. V chatové osadě U Vodáka v závěrečné etapě výletu narazíme na oboru s lesními zvířátky. Sledovat je můžeme z dřevěné pozorovatelny.

Zajímavá místa na trase

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-cechy/10227-cestou-drahokamu-na-rozhlednu-jarnik-v-piseckych-horach