Výlety s dětmi

Babiččiným údolím a ke třem zříceninám hradů

Výlety s dětmi

Babiččiným údolím a ke třem zříceninám hradů

Babiččiným údolím a ke třem zříceninám hradů
  • Trasa výletu: z České Skalice přes Ratibořice, Rýzmburský altán, zříceniny hradů Rýzmburk, Červená Hora a Vízmburk do Červeného Kostelce, návrat vlakem
  • Celková délka cyklotrasy: 24 km
  • Terén: rovinatý až kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ne

Popis

Babiččino údolí je krásným místem, kam se můžeme vydat na příjemnou projížďku na kole, větším dětem se přiblíží nejznámější literární dílo Boženy Němcové. Cyklotrasa nás zároveň zavede ke třem zříceninám hradů. Všechny tři hrady byly založeny příslušníky rodu erbu zlatého třmene, který kolonizoval zdejší území podél řek Úpy a Metuje.

Pro zpáteční cestu využijeme přepravu vlakem z Červeného Kostelce do České Skalice. Trasa je z větší části rovinatá, v poslední třetině mírně až středně stoupající. Odbočky z hlavní trasy ke zříceninám jsou krátké, ale poměrně strmé. Výlet není vhodný pro malé děti, s těmi doporučujeme pouze trasu z České Skalice k Bílému nebo Červenému mostu a zpět.

Česká Skalice –> Ratibořice –>Rýzmburk

Výlet zahájíme na vlakovém nádraží v České Skalici. Po modré turistické značce projíždíme centrem města, kde za Husovým náměstím po pravé straně narazíme na areál Barunčiny školy, za mostem přes řeku Úpu míjíme Muzeum Boženy Němcové a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Za kostelem zabočíme vpravo a napojíme se na červenou turistickou značku, která nás bude provádět větší částí Babiččina údolí.

V Ratibořicích se zastavíme u zámku, zámeckým areálem musíme kolo vést. Po několika stech metrech se ocitneme u nejznámější části Babiččina údolí, kde uvidíme Vodní mandl, Rudrův mlýn a sochu Babičky s vnoučaty. Je zde několik možností občerstvení.

Pokračujeme po červené značce na Staré Bělidlo a k Viktorčinu splavu. Přejedeme Bílý most, za ním se na chvíli odpojíme od červené značky a po asfaltové cestě vystoupáme ke zřícenině středověkého hradu Rýzmburk. Najdeme ho za hotelem Rýzmburk, když ho objedeme z levé strany.

Z hradu se dochovaly zbytky zdí, brána a historická sklepení. Na pozůstatcích hradu byl později majiteli ratibořického panství zbudován vyhlídkový altán, který tu stojí dodnes.

Rýzmburk –> Červená Hora

Od zříceniny hradu Rýzmburk a Rýzmburského altánu se vrátíme zpět po stejné cestě směrem k Bílému mostu, kousek před ním na rozcestí Pohodlí zabočíme vpravo na červenou turistickou značku a pokračujeme údolím. Po 1,5 km odtud přejedeme Červený most a míříme ke Slatinskému mlýnu. Tam se opět na chvilí odpojíme od cesty údolím a po silnici vystoupáme ke zřícenině hradu Červená Hora (asi 500 metrů, modrá turistická značka). Posledních 50 metrů od silnice je po strmé pěšince, kola je nutné nechat u silnice. Z tehdy honosného sídla se zachovaly pouze skromnější zbytky zdiva, hradeb, věže a terénní nerovnosti.

Červená Hora –> Vízmburk

Vrátíme se ke Slatinskému mlýnu a odsud se držíme modré cyklotrasy (4018). Po 2,2 km na rozcestí Pod Boušínem odbočíme strmě vpravo na modrou turistickou značku (k lávce je krátký strmý sestup, bude asi nutné dětem pomoci s koly). Za lávkou modrá turistická značka zatáčí doleva a začínáme stoupat přes rozcestí Pod Kramflekem a od rozcestí Potůčky po žluté turistické značce na zříceninu hradu Vízmburk.

Sdružení Vízmburk usilovně pracuje na obnovení zříceniny. Dodneška se zachovala mohutná obvodní hradba, válcová věž, zbytky budov a brány. K nahlédnutí je interiér purkrabství s expozicí práva útrpného a vystavenými fotografiemi. Věž a ostatní prostory se nadále podrobují rekonstrukci. V sezóně je na stánku možné vidět poutavou počítačovou vizualizaci, jak hrad vypadal před 600 lety. V Havlovicích pod hradem je Vízmburku věnované minimuzeum.

Vízmburk –> Červený Kostelec

Z Vízmburku po cyklotrase 4018 a červené turistické značce dojedeme na nádraží v Červeném Kostelci, ze kterého se vrátíme vlakem do České Skalice.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/broumovsko-nachodsko/10226-babiccinym-udolim-a-ke-trem-zriceninam-hradu