Výlety s dětmi

S kočárkem na památnou horu Říp

Výlety s dětmi

S kočárkem na památnou horu Říp

S kočárkem na památnou horu Říp
  • Trasa výletu: z obce Krabčice-Rovné na Říp a zpět
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Na tomto pěším výletu se vydáme na pro Čechy odedávna posvátnou horu Říp, jež skýtá krásný výhled na Polabskou nížinu a České středohoří. I když na samotném vrcholku Řípu brání výhledu vzrostlé stromy, pěkné rozhledy do krajiny nám poskytnou vyhlídky Mělnická a Pražská, které jsou dostupné s kočárkem.

TRASA NA ŘÍP PRO KOČÁRKY

Pro rodiny s kočárkem je nejschůdnější variantou nechat vůz na placeném parkovišti v Rovném a na Říp vystoupat ze severovýchodní strany kopce. U hlavního parkoviště pod Řípem se napojíme na asfaltovou cestu (červená a modrá turistická značka), která je určena pouze pro pěší a turisté ji volí nejčastěji. Krásnou lipovou alejí začneme pozvolna stoupat až k úpatí kopce, kde začíná les. Tady již máme před sebou asi kilometrové prudší stoupání, chvilku po kamenité, poté po betonové cestě.

Při výšlapu (asi 300 metrů pod vrcholem) narazíme na Mělnickou vyhlídku. Odsud jsou vidět v popředí obce Sovice, Štětí, Krabčice, Rovné, Libkovice, Kostomlaty a Horní Počáply s výraznou konturou elektrárny. Vpravo od elektrárny se na horizontu rozprostírá město Mělník, podle něhož dostala vyhlídka svůj název. Vlevo od Mělníka za dobré viditelnosti dohlédneme i na vrch Kozákov. Odtud směrem doleva je v dáli možné spatřit vrchol Vrátenské hory, siluetu Bezdězu se dvěma vrcholy, za výborných podmínek též špičatý vrchol Ještědu, dále pak vrch Vlhošť a příkrý Ronov.

Pokračujeme vzhůru na rozcestí Říp vrchol, u něhož se nachází výletní restaurace s venkovním posezením, kde se můžeme posilnit. Asi 100 metrů nad rozcestím na vrcholovém místě hory Říp stojí románská rotunda sv. Jiří, kterou si lze zevnitř prohlédnout od dubna do října.

Od rozcestí Říp vrchol stále po červené turistické značce souběžné s modrou a žlutou sejdeme níže na Pražskou vyhlídku, která otevírá rozhledy jižním směrem ku Praze. Jen pozor na malá dítka, vyhlídka není zabezpečena zábradlím!! Zpět se vrátíme po stejné trase.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/okoli-prahy/10187-s-kocarkem-na-pamatnou-horu-rip