Okruh z Chrudimi přes rekreační lesy Podhůra

 • Trasa výletu: cyklistický okruh z Chrudimi přes Slatiňany, rekreační lesy Podhůra a Rabštejnskou Lhotu
 • Celková délka cyklotrasy: 22 km
 • Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Rekreační lesy Podhůra nabízí mnoho aktivit pro rodiny s dětmi a navíc jsou dobře dostupné pro cyklisty. Variant na cyklistický výlet je tu celá řada. Námi navržený okruh prochází zajímavými místy, je převážně nenáročný, v lese je však nutné počítat s občasným stoupáním. Výchozím bodem výletu je Chrudim (Masarykovo náměstí).

Chrudim – Slatiňany

Z Chrudimi do Slatiňan vede podél Chrudimky asfaltová cyklostezka (cyklotrasa 4112), zcela rovinatá, vhodná i pro malé děti.

Slatiňany – vyhlídková věž Na Chlumu

Od zámku ve Slatiňanech začínáme mírně stoupat po vedlejší silnici při okraji zámeckého parku (jízda v zámeckém parku není dovolena). Na loukách spatříme pasoucí se starokladrubské koně, jejichž chovem jsou Slatiňany proslulé. Před výletní restaurací Monako (uvidíme ji vpravo na stráni) se k cyklotrase 4112 přidá ještě cyklotrasa s číslem 4177. Asi 700 metrů za restaurací se odpojujeme od silnice a už jen po cyklotrase 4177 míříme ke třem rybníkům (Hluboký, Vilém a Perný).

Na rozcestí Perný – rybník odbočíme doprava na cyklotrasu 4185 a 500 metrů poměrně prudce stoupáme. U přístřešku zahneme doprava na neznačenou cestu a za chvíli se napojíme na zelenou turistickou značku, která nás dovede k vyhlídkové věži Na Chlumu. Výhledy jsou omezeny kvůli vzrostlým stromům, které byly ponechány pro zachování původního porostu, přesto tento památný objekt stojí k návštěvě.

Vyhlídková věž Na Chlumu – Kočičí hrádek

Od vyhlídkové věže Na Chlumu se vrátíme k přístřešku, po cyklotrase 4185 dojedeme na rozcestí s modrou turistickou značkou – ta nás nasměruje vpravo ke Kočičímu hrádku

Kočičí hrádek – rozhledna Bára

U architektonické památky Kočičí hrádek nesoucí podobu malého zděného hradu si odpočineme a až si děti pohrají, vyrazíme po modré turistické značce zpět a pokračujeme dále směr Rabštejnská Lhota. Po 1,3 km jsme na rozcestí Rozhledna Bára – zde na chvíli modrou značku opustíme a dojedeme k nedaleké rozhledně, která se pyšní unikátní dřevěnou konstrukcí. Za příznivého počasí nabízí rozhledna Bára výhledy nejen do okolí města Chrudimi, ale i na Orlické hory a Krkonoše. Poblíž se nalézá občerstvení, lanové centrum, dětské hřiště a další atrakce.

Rozhledna Bára – Rabštejnská Lhota

Poté, co se vrátíme na modrou značku, sjíždíme do Rabštejnské Lhoty. Na okraji obce turistická značka zabočuje do přírodní památky Na skalách, což je sice pozoruhodná oblast, ale těžce průjezdná pro kola. Je možné ji objet obcí po silnici.

Rabštejnská Lhota – Chrudim

Na návsi v Rabštejnské Lhotě u rybníka Rohlík (najdeme zde hostinec a potraviny) se napojíme na cyklotrasu 4111, po které přes obce Sobětuchy, Pouchobrady, Kozojedy a Vrcha dorazíme zpět do Chrudimi, kde uzavíráme okruh. Jedná se o rovinatou trasu po zpevněných lesních a polních cestách, zčásti po vedlejších ulicích a silnicích.

Zajímavosti

Restaurace Monaco

Výletní restaurace Monaco byla postavena před stovkou let. Původně byla celá dřevěná, časem na ní proběhly úpravy a opravy.

Vyhlídková věž Na Chlumu

Vyhlídková věž Na Chlumu stojí na jižním svahu kopce Chlum (375 m. n m.). Na území tehdejší Kochánovické obory ji dal postavit kníže František Josef Auersperg. Romantická stavba z přelomu 19. a 20. století sloužila jako požární hláska, pozorovatelna zvěře i výletní cíl. Po druhé světové válce věž Na Chlumu postupně chátrala. Obnovu stavby provedly v roce 2013 Lesy ČR.

Kočičí hrádek

Kočičí hrádek poblíž zámeckého parku ve Slatiňanech nechala postavit v letech 1898 – 1901 kněžna Vilemína Auerspergová. Miniaturní zděná stavba byla ovlivněna romantickým slohem a sloužila hlavně ke hrám zámeckých dětí. Svůj původní záměr neztratila a dodnes přináší radost nejmenším návštěvníkům.

Rozhledna Bára

Rozhledna Bára vznikla v roce 2008 dle projektu architekta Martina Rajniše. Bohužel, krátce po otevření byla v důsledku tornáda ze dne 25. 6. pobořena. Na podzim 2009 byla zpřístupněna nová rozhledna podobná té původní, ovšem vylepšená po technické stránce. Lehká a vzdušná konstrukce má tvar trojbokého komolého jehlanu. Ke stavbě bylo použito modřínové a dubové dřevo z chrudimských městských lesů.

Fotogalerie

Cyklostezka Chrudim - Slatiňany
Cyklostezka Chrudim - Slatiňany
Cyklostezka Chrudim - Slatiňany
Cyklostezka Chrudim - Slatiňany
Zámek Slatiňany
Zámek Slatiňany
Starokladrubští koně
Starokladrubští koně
Výletní restaurace Monaco
Výletní restaurace Monaco
Hluboký rybník
Hluboký rybník
Rybník Vilém
Rybník Vilém
Perný rybník
Perný rybník
Vyhlídková věž Na Chlumu
Vyhlídková věž Na Chlumu
Venkovní tělocvična
Venkovní tělocvična
Kočičí hrádek
Kočičí hrádek
Kočičí hrádek
Kočičí hrádek
Čertova skála a rozhledna Bára
Čertova skála a rozhledna Bára
Výhled z rozhledny Bára
Výhled z rozhledny Bára
Kozojedský rybník
Kozojedský rybník

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zámek Slatiňany u Chrudimi - hřebčín a anglický park

Zámek Slatiňany u Chrudimi - hřebčín a anglický park
 • Trasa výletu: procházka zámeckým parkem, prohlídka zámku a hřebčína
 • Celková délka trasy: 400 m (z parkoviště k zámku a zpět), 2 km (okruh celým parkem)
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Naučná stezka Ke Kočičímu hrádku

Naučná stezka Ke Kočičímu hrádku
 • Trasa výletu: okruh po naučné stezce nedaleko zámku Slatiňany
 • Celková délka trasy: 3 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Dětský lanový park Podhůra

Dětský lanový park Podhůra
 • Druh zábavy: dětský lanový park
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Rekreační lesy Podhůra, u Chrudimi, Česká republika

Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi

Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi
 • Druh zábavy: muzeum loutek tuzemských i zahraničních, výstavy, dvě herny, loutkové workshopy, představení, koncerty, programy pro školy
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Břetislavova 74, Chrudim, Česká republika

BEJBIŠTĚ - dětská herna s kavárničkou, Chrudim

BEJBIŠTĚ - dětská herna s kavárničkou, Chrudim
 • Druh zábavy: dětská herna s kavárničkou, venkovní zahrada s hernou, prodej hraček a dárků, tematické focení, bazárek dětského oblečení a hraček, dětská zábavná odpoledne, oslavy narozenin
 • Doporučený věk dětí: 0+
 • Kurzy a kroužky: montessori kroužek
 • Adresa: Poděbradova 68, Chrudim, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 250 m / 399 m

Průměrné stoupání / klesání: 3.7 % / 4.1 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME