Na kole z Gerlovy Hutě k jezeru Laka

 • Trasa výletu: okruh z parkoviště u rozcestí Hůrecká silnice v Gerlově Huti přes Novou Hůrku a Starou Hůrku k jezeru Laka
 • Celková délka cyklotrasy: 19 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Tento cyklistický výlet nedaleko Železné Rudy vede po značených cyklotrasách. I přes určitá stoupání lze výlet doporučit trénovaným cyklistům k jízdě s cyklovozíkem.

Zaparkujeme na parkovišti u rozcestí Hůrecká silnice v Gerlově Huti nedaleko silnice 27 spojující Železnou Rudu a Klatovy. Vydáme se po cyklostezce (cyklotrasa 33) vedoucí podél silnice - směr Nová Hůrka. Po 3 kilometrech se cyklostezka odklání od silnice a po následujících 2 kilometrech dorazíme do Nové Hůrky. Tam odbočíme doprava na cyklotrasu 2115 (modré cyklistické značení), po ní a následně po cyklotrase 2119 (zelené cyklistické značení, na cykl. rozc. rovně) stoupáme do zaniklé sklářské obce Stará Hůrka, z které tu zůstala pouze kaple sv. Kříže. Z turistického rozcestí Bývalá Stará Hůrka se k jezeru Laka dostaneme po cyklotrase 2113 (červené cykl. značení). 

Po odpočinku stráveném u jezera Laka sjedeme po stejné cestě zpět do Staré Hůrky, tam na rozcestí zahneme doleva na souběžné cyklotrasy 2113 a 2119. Po cca kilometru jízdy nás na Rudské křižovatce cyklotrasa 2113 opouští a my se držíme už jen cyklotrasy 2119. Dva kilometry pozvolnějšího výšlapu vystřídá klesání. Na křižovatce cyklotras Ašerlák se napojíme na výchozí cyklotrasu 33, po které se navrátíme zpět na parkoviště u rozcestí Hůrecká silnice.

Zajímavosti

Jezero Laka

Na české části Šumavy se nalézá pět jezer ledovcového původu. To nejmenší a nejvýše položené nese název Laka. Nachází se v nadmořské výšce 1.096 metrů, jeho rozloha činí 2,78 hektarů a naměřená hloubka je maximálně 3,9 metrů. Jezero Laka je odvodňováno Jezerním potokem, který ústí do řeky Křemelné. Na dně jezera roste rašeliniště a na hladině můžeme spatřit plovoucí ostrůvky, které s plynoucím časem pozvolna mění svoji polohu.

Kaple svatého Kříže a historie Hůrky

Hůrka je název zaniklé sklářské obce založené v roce 1732 rodem Hafenbrädlů. V roce 1766 vznikla nedaleko nová sklárna a této části obce se začalo říkat „Nová Hůrka“. Stará část obce (místo staré hutě) se pojmenovala "Stará Hůrka".

V roce 1782 dal Ignác Hafenbrädl ve vsi postavit kostel sv. Vincence Ferrerského. V roce 1820 byla vybudována kaple sv. Kříže, v níž jsou pochováni členové sklářských rodin Hafenbrädlů a Abelů.

Po 2. světové válce byla německá část obyvatelstva odsunuta. Za krátký čas Starou Hůrkou (kromě Nové Hůrky) procházelo pohraniční pásmo železné opony. Kaple sv. Kříže je jedinou stavbou, která se z vesnice dochovala a nebyla společně s ostatními budovami zničena. Vzpomínku na tehdejší obec Hůrku vzbuzuje také chráněné stromořadí s javory a lipami.

Fotogalerie

Jezero Laka
Jezero Laka
Jezero Laka
Jezero Laka
Jezero Laka
Jezero Laka

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Cyklostezka Srní - Prášily - Skelná

Cyklostezka Srní - Prášily - Skelná
 • Trasa výletu: ze Srní-Mechov přes Velký Bor na silniční křižovatku za rozcestím Gruberg, před obcí Prášily další úsek cyklostezky přes rozcestí Prášilský potok do Skelné, zpět do Srní po stejné trase, možnost zajížďky do Prášil
 • Celková délka cyklotrasy: 29 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Botanická zahrada v Prášilech

Botanická zahrada v Prášilech
 • Druh zábavy: botanická zahrada
 • Doporučený věk dětí: 2+
 • Adresa: Prášily 152, Prášily, Česká republika

Offpark Prášily - lanové parky

Offpark Prášily - lanové parky
 • Druh zábavy: lanový park a dětský lanový park
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: 16911 , Prášily, Česká republika

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda
 • Druh zábavy: muzeum motocyklů, jízdních kol, automobilů, historie lyžování na Šumavě.
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Klostermannovo náměstí 1, Železná Ruda, Česká republika

Návštěvnické centrum Šumavy a Environmentální centrum Železná Ruda

Návštěvnické centrum Šumavy a Environmentální centrum Železná Ruda
 • Druh zábavy: expozice věnovaná Šumavě, exponáty vycpaných šumavských zvířat a starých lyžařských výbav, interaktivní vzdělávací prvky, malá dětská herna, bobří obydlí, krátkodobé výstavy, přednášky pro děti
 • Doporučený věk dětí: 2+
 • Adresa: 1. máje 12, Železná Ruda, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 897 m / 1126 m

Průměrné stoupání / klesání: 5.2 % / 4.9 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME