- Trasa výletu: okruh ze Stožce přes Plešné jezero, Jelení Vrchy a Černý Kříž
- Celková délka cyklotrasy: 28 km
- Terén: kopcovitý
- Vhodné pro cyklovozíky: ano (náročnější stoupání)
Popis
Tento výlet bychom doporučili spíše fyzicky zdatným cyklistům, neboť je při něm zapotřebí zdolat přes 350 metrů výškového rozdílu. Výchozím bodem výletu je Stožec. Zaparkujeme na placeném parkovišti v centru obce u restaurace a penzionu Pstruh. Vyrazíme po vedlejší silnici (cyklotrasa 1024 a 1029) směrem do Nového Údolí. Za železničním přejezdem na rozcestí U Křížku (Oslí cesta) se cyklotrasy rozdělují, my pokračujeme vlevo po bíle značené cyklotrase 1029 a stoupáme lesem na rozcestí Ministerka ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu. Připojuje se tu a posléze odpojuje více cyklistických značení, nám postačí, když se až k Plešnému jezeru budeme nadále držet cyklotrasy 1029. Podél kanálu jedeme téměř po rovině. Na rozcestí „Hučina - potok" se od kanálu odpojíme a opět stoupáme. Na následujícím rozcestí "U Stříšky" zabočíme doprava a čeká nás závěrečné prudké stoupání. Naštěstí se ke konci zmírňuje a zanedlouho se nám již otevírá pohled na Plešné jezero.
Po odpočinku u Plešného jezera opatrně sjedeme zpět na rozcestí „Hučina - potok" a pokračujeme doprava podél Schwarzenberského kanálu (cyklotrasa 1023). Po kilometru uvidíme horní portál vodního tunelu Schwarzenberského kanálu. Po dalších 500 metrech se dostaneme přes kopec do Jeleních Vrchů, kde si prohlédneme dolní portál vodního tunelu. Stojí zde k navštívení expozice věnovaná Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, kde je mimo jiné zajímavý interaktivní model. Možnosti občerstvení jsou tu v bufetech s venkovním posezením.
Vrátíme se k hornímu portálu vodního tunelu, zabočíme doprava (cyklotrasa 1027) a užíváme si jízdu z kopce do Černého Kříže. Přejedeme na druhou stranu železniční trati. U rozcestí Černý Kříž žst. najdeme penzion nabízející rychlé občerstvení. Z Černého Kříže se vydáme po cyklostezce (cyklotrasa 33 a 7) do Stožce a uzavíráme tam okruh. Asi v půli cesty doporučujeme vpravo odbočku k lávce přes Studenou Vltavu, nachází se tu posezení.
Zajímavosti
Plešné jezero
Plešné jezero je jedno z pěti ledovcových jezer v české části Šumavy. Nalézá se ve výšce 1089 metrů přímo pod nejvyšším českým vrcholem Šumavy "Plechý"(1378 m). U jezera se nachází pamětní deska z kamene věnovaná Janu Nepomuku ze Schwarzenberku. Nad severozápadním břehem jezera na vrcholu boční skalní stěny stojí pomník šumavského básníka Adalberta Stiftera.
Schwarzenberský plavební kanál
Plavební kanál dali vystavět Schwarzenberkové, sloužil k plavení dřeva z nepřístupných šumavských hvozdů do Vídně. Spojoval jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouskou řeku Große Mühl, která ústí do Dunaje a odtud putovalo polenové dřevo již na dopravních lodích do císařského hlavního města. Schwarzenberský kanál napájela voda z potoků, Plešného jezera a tří umělých nádrží. Budován byl ve dvou stavebních etapách a zakladatelem projektu byl Josef Rosenauer (* 1735, + 1804). Celková délka kanálu činí více než 50 km.
"Starý kanál" byl vykopán v letech 1789 - 93, vedl od Růžového Vrchu na Jelení Vrchy a měl délku 39 km. "Nový kanál" z Jeleních Vrchů k bavorské hranici byl prodloužením stávajícího Schwarzenberského kanálu. Vznikl v letech 1821 - 23 a měřil 12,5 km. Jeho stavbu řídil Ernest Mayer. V Jeleních Vrších se nalézá dnes necelých 400 metrů dlouhý vodní tunel s architektonicky pozoruhodnými vstupními portály, který propojuje novou a starou část kanálu.
Obchodování se dřevem pomocí plavebního kanálu přineslo Schwarzenberkům obrovské výnosy. Práce spojená s budováním a provozem kanálu zajišťovala prostému lidu živobytí po několik generací. Dříví se nepřetržitě splavovalo do roku 1891, část kanálu byla nepravidelně využívána až do roku 1961. Obnova neudržovaného kanálu byla zahájena v 80. letech 20. století a ukončena v roce 2001.
Fotogalerie
Trasa výletu na mapě
Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.
Další tipy kam s dětmi v okolí
Okruh z Dobré přes Stožec a Černý Kříž
- Trasa výletu: okruh z Dobré přes Stožec a Černý Kříž
- Celková délka cyklotrasy: 15 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro cyklovozíky: ano (500 metrový úsek od rozcestí Černý Kříž - u mostu k rozc. U Mrtvého luhu lépe cyklovozík vést)
Okruh z Jeleních Vrchů přes Plešné jezero a podél Schwarzenberského kanálu
- Trasa výletu: z Jeleních Vrchů k Plešnému jezeru, zpět přes Říjiště a podél Schwarzenberskému kanálu
- Celková délka cyklotrasy: 21 km
- Terén: kopcovitý, zčásti rovinatý
- Vhodné pro cyklovozíky: ano
Z Nového Údolí do Černého Kříže
- Trasa výletu: vlakem z Volar do Nového Údolí, pěšky do Černého Kříže - odtud návrat vlakem do Volar
- Celková délka trasy: 9 km (při návratu vlakem z Černého Kříže do Volar)
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano
Areál lesních her aneb Soví stezka, Stožec
- Trasa výletu: okruh ze Stožce přes trasu interaktivní naučné stezky
- Celková délka trasy: 5 km
- Terén: mírně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne
Z Nové Pece do Nového Údolí – cyklostezkou po rovině
- Trasa výletu: z Nové Pece přes Černý Kříž a Stožec do Nového Údolí a zpět, možnost návratu vlakem
- Celková délka cyklotrasy: 41 km; 20,5 km (při návratu vlakem)
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro cyklovozíky: ano
- Vhodné pro in-line brusle: ano