Po hřebeni Orlických hor na Velkou Deštnou a na rozcestí Pěticestí

 • Trasa výletu: z rozcestí Šerlich na Velkou Deštnou a rozcestí Pěticestí
 • Celková délka cyklotrasy: 31 km
 • Terén: středně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Zaparkujeme u rozcestí Šerlich - sedlo na parkovišti vedle silnice z Deštné v Orlických horách do Orlického Záhoří. Na dohled máme Masarykovu chatu, na kterou si můžeme vyjet nyní nebo až na závěr cesty a spojit to s občerstvením v restauraci. Je odtud krásný rozhled jak na českou, tak i polskou stranu. Celý výlet vede po cyklotrase č. 4071 s asfaltovým povrchem (vyjma odboček na Velkou Deštnou a ke Kunštátské kapli).

Ze Šerlichu na Velkou Deštnou, nejvyšší horu Orlických hor

Od silnice vyrazíme po asfaltové cyklostezce (cyklotrasa 4071) směr Velká Deštná. Čeká nás sice táhlé, ne však extrémně náročné stoupání. Po pravé straně mineme Malou Deštnou a po 3,5 kilometrech dojedeme k odbočce na Velkou Deštnou. Na chvíli opustíme cyklotrasu, zabočíme doprava na horší kamenitou cestu. Po 200 metrech dorazíme k 19 metrů vysoké rozhledně na nejvyšším bodě Orlických hor, kterou tvoří ocelová konstrukce obložená dřevem, poskytující krásné kruhové rozhledy. 

Z Velké Deštné na rozcestí Pěticestí

Po návratu na cyklotrasu sjíždíme z kopce dolů. Opatrně, na konci sjezdu prudká pravotočivá zatáčka! Na rozcestí Pod Jelenkou pokračujeme rovně. Chvíli mírně stoupáme a následně klesáme. Pokud budeme pozorní, neměli bychom přehlédnout po levé straně dřevěnou rozhlednu, ze které je moc hezký výhled na Orlické Záhoří. Dorazíme na turistické rozcestí Pod Homolí, jedeme rovně a po pár desítkách metrů odbočíme doleva. Stoupáme serpentýnami s mírnějším převýšením na rozcestí Pěticestí.

Odbočka ke Kunštátské kapli

Z Pěticestí je možné se po pěšině zajít podívat ke Kunštátské kapli (asi 800 m, červená turistická značka), poté se vrátíme zase zpět na Pěticestí.

Z rozcestí Pěticestí se navracíme po stejné cyklotrase zpět na Šerlich.

Zajímavosti

Velká Deštná

Velká Deštná (1 115 metrů) je nejvyšší horou Orlických hor.
Na vrcholu se vypínala do roku 2010 dřevěná vyhlídka, na níž se stoupalo po žebříku. Devět let se čekalo na rozhlednu novou, která byla slavnostně otevřena 26. října. Rozhledna je zvenčí osázena šikmými modřínovými hranoly, jež znázorňují déšť unášený větrem. Vnitřek rozhledny tvoří ocelová kontrukce. Je odtud krásný kruhový výhled na Rychnovsko, Broumovsko, Góry stolowe, Kralický Sněžník a za ním panorama Jeseníků, Jestřebí hory a vrcholky Krkonoš. Podobně jako v celých Orlických horách i na Velké Deštné lze nalézt pozůstatky prvorepublikového předválečného opevnění.

Šerlich

V okolí vrcholu Šerlich o nadmořské výšce 1 027 metrů původně stávala horská osada Šerlich. V roce 1925 zde byla Klubem českých turistů postavena Masarykova chata. Otevření chaty se účastnil i Alois Jirásek. V roce 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. Na počátku 50. let se přejmenovala na chatu ČSTV na Šerlichu. V roce 1990 získala zpět svoje původní jméno.

Kunštátská kaple

Barokní kaple Navštívení Panny Marie byla pravděpodobně postavena kolem roku 1671 v nadmořské výšce 1 035 metrů a sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků. Po roce 1945 byl interiér kaple zničen. Zčásti došlo k obnově až v roce 1967 a celková rekonstrukce Kunštátské kaple proběhla v roce 2004. Následující rok byla vysvěcena biskupem Dominikem Dukou.

Fotogalerie

Masarykova chata, Šerlich
Masarykova chata, Šerlich
Pohled z Šerlichu do Polska
Pohled z Šerlichu do Polska
Rozhledna Velká Deštná
Rozhledna Velká Deštná
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Orlické Záhoří z dřevěné rozhledny cestou na rozcestí Pod Homolí
Orlické Záhoří z dřevěné rozhledny cestou na rozcestí Pod Homolí
Pěticestí
Pěticestí
Kunštátská kaple
Kunštátská kaple

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

S kočárkem od Masarykovy chaty na Šerlichu k Šerlišskému Mlýnu

S kočárkem od Masarykovy chaty na Šerlichu k Šerlišskému Mlýnu
 • Trasa výletu: autobusem z Deštného v Orlických horách k Masarykově chatě na Šerlichu, odtud pěšky přes Bukačku, Polomské sedlo, Šerlišský Mlýn do Deštného
 • Celková délka trasy: 12 km
 • Terén: mírně až středně kopcovitý (převážně sestup z kopce)
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Z Luisina Údolí na Velkou Deštnou

Z Luisina Údolí na Velkou Deštnou
 • Trasa výletu: z Luisina Údolí přes sedlo Pod Jelenkou na Velkou Deštnou
 • Celková délka trasy: 9 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 958 m / 1110 m

Průměrné stoupání / klesání: 4 % / 5 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME