Ze Staré Boleslavi ke kapličce svatého Václava

 • Trasa výletu: okruh ze Staré Boleslavi přes obec Káraný a ke kapličce svatého Václava
 • Celková délka cyklotrasy: 17 km; alternativní trasa 20 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ne

Popis

Jedná se o nenáročný výlet, který lze zvládnout během půl dne, celá trasa vede po rovinatých asfaltových nebo polních cestách. Okruh není dlouhý, proto je možné ho podniknout i s menšími dětmi.

Ze Staré Boleslavi do chatové osady Grado

Zaparkujeme ve Staré Boleslavi a vydáme se po silnici (ulicí Vestecká) směr Káraný. Po přejezdu mostu přes čtyřproudovou rychlostní silnici (na Mladou Boleslav) odbočíme ze silnice doprava. Modrá turistická značka nás po okraji staroboleslavských lesů dovede do Nového Vestce k mostu přes Jizeru. Postranními uličkami následujeme cyklistické značení č. 17 na rozcestí Káraný (u vodárny). Odtud jedeme po cyklotrase č. 2 na rozcestí u čelákovického zdymadla, tam cyklotrasa č. 2 pokračuje rovně podél řeky, my odbočíme doleva vedeni cyklotrasou č. 0041 do chatové osady Grado.

Z chatové osady Grado ke kapličce svatého Václava

Chatovou osadou a po lávce přes staré rameno Labe nás doprovodí žlutá turistická značka a cyklotrasa č. 0041. Na okraji lesa se žlutá značka od nás odpojí, pokračujeme po lesní cestě s cyklistickým značením 0041 přes rozcestí Na Blatech až na křižovatku cyklistických cest, kde se dáme doprava (souběžná cyklotrasa 0037). Po chvíli jízdy podél vodárenských objektů dorazíme k bývalé eremitáži Svatý Václav, ze které se na původním místě dochovala pouze kaplička sv. Václava se dvěma sochami.

Návrat od kapličky sv. Václava do Káraného

Od kapličky se vracíme po stejné cestě ke křižovatce cyklotras, tam po cyklotrase 0037 pokračujeme rovně po asfaltové silnici do Káraného. Na křižovatce v Káraném odbočíme doleva (ulice Hlavní) a zanedlouho z cyklotrasy zabočíme doprava (ulice Na Betonce). Ulicí se dostaneme opět k mostu přes Jizeru v Novém Vestci. Odtud zpět do Staré Boleslavi můžeme jet po stejné cestě jako na začátku výletu anebo po silnici.

Alternativní trasa po druhém břehu Labe mezi Káraným a osadou Grado

Jinou alternativou v úseku z Káraného do osady Grado je vydat se od rozcestí Káraný (u vodárny) po žluté turistické značce a cyklotrase č. 2 k Labi a po chvíli jízdy po proudu Labe přejet přes lávku na druhý břeh Labe k Lázním Toušeň (nedaleko od lávky je soutok Labe s Jizerou, původně vedly z tohoto břehu na lávku schody, které byly nahrazeny kruhovým nájezdem). Na druhém břehu pokračujeme po cyklotrase č. 0019 proti proudu Labe cyklostezkou po úžině mezi Labem a jezerem Mezi Mosty (možnost koupání) do Čelákovic. Za zdymadlem se nalézá nová v dubnu 2014 otevřená lávka, po které přejedeme zpět na druhý břeh. Na konci lávky zabočíme vlevo a dostaneme se do chatové osady Grado, odkud pokračujeme ve výletě jako v první variantě.

Zajímavosti

Císařské lesy

Název označuje lesní komplex, který kdysi sloužil k brandýské honitbě. Lovit sem jezdil dokonce i Karel IV. Zvyšovala se potřeba těžby dřeva a lesy postupně řídly. Císař Ferdinand I. (1503-1564) lesy opět obnovil. Na deformované půdě se přestalo dařit listnatým stromům (dub), a tak se začaly vysazovat borovice lesní. Těžba dřeba byla značně omezena. Největšího rozkvětu dosáhly "Císařské lesy" zřejmě za Rudolfa II. (1552-1612). Založil oboru, stavěl lovecké zámečky, účelové stavby a zásypy pro zvěř. Největší škody utrpěly lesy i stavby za třicetileté války. K dalšímu rozmachu došlo až počátkem 18. století.

V místě, kde nyní stojí kaplička svatého Václava, dal tehdejší majitel panství František Antonín Špork vybudoval takzvanou "eremitáž" nebo-li poustevnu. Vedla tudy cesta do Lysé nad Labem. Na jedné straně cesty stála kaple svatého Václava a u ní dvě sochy andělů. Za kaplí žil poustevík ve své místnosti s kuchyní a zahradou. Z druhé strany cesty stál knížecí letohrádek, kde v přízemí bydleli dva knězi a v poschodí byly knížecí pokoje. Nedaleko se tyčila asi 12 m vysoká věž s větrným mlýnem a vodometrem s postraními staveními pro zahradníky. Byla zde též ovocná zahrada a velká květinová zahrada s pěti vodotrysky a 14 kamennými sochami. Po smrti hraběte Šporka byla poustevna přenesena jeho dcerou Annou Kateřinou do panství v Lysé nad Labem a na místě zůstala pouze výklenková barokní kaple sv. Václava se dvěma sochami.

Barokní kaplička svatého Václava

Barokní kaplička svatého Václava se sochami andělů po obou stranách byla vybudována na přelomu 17. a 18. století. Dlouho se zdálo, že se jedná o díla Matyáše B. Brauna, ale v poslední době se o autorství soch vedou spekulace.

Fotogalerie

Lávka u Lázní Toušeň
Lávka u Lázní Toušeň
Lávka u Čelákovic
Lávka u Čelákovic
Lávka u Čelákovic
Lávka u Čelákovic
Můstek v chatové osadě Grado
Můstek v chatové osadě Grado
Eremitáž Svatý Václav
Eremitáž Svatý Václav
Eremitáž Svatý Václav
Eremitáž Svatý Václav

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Trasa výletu na mapě - alternativní trasa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Okruh Císařskými lesy z Káraného

Okruh Císařskými lesy z Káraného
 • Trasa výletu: okruh z Káraného přes rozcestí Na Blatech, ke kapličce sv. Václava, přes rozcestí Pařeziny - u závor a rozcestí Káraný
 • Celková délka trasy: 11 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Cyklistický okruh staroboleslavskými lesy přes Lhotu a Hlavenec

Cyklistický okruh staroboleslavskými lesy přes Lhotu a Hlavenec
 • Trasa výletu: okruh ze Staré Boleslavi kolem jezera Lhota, přes Hlavenec a Otradovice
 • Celková délka cyklotrasy: 21 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
 • Trasa výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět
 • Celková délka cyklotrasy: 26 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Přírodní koupání - Malvíny u Čelákovic

Přírodní koupání - Malvíny u Čelákovic
 • Druh zábavy: koupání v pískovně
 • Pláže: písečné
 • Adresa: Ostrov, Čelákovice, Česká republika

In-line dráha ve Staré Boleslavi

In-line dráha ve Staré Boleslavi
 • Trasa výletu: in-line okruh ve Staré Boleslavi, park Houšťka
 • Celková délka cyklotrasy: 2 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano
 • Vhodné pro in-line brusle: ano

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 170 m / 201 m

Průměrné stoupání / klesání: 2.2 % / 2.1 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME