Výstava paličkovaných krajek na Švihově

 • Datum: od 6.7.2024 do 31.8.2024
 • Místo: Švihov - hrad
 • Adresa: Žižkova 1, Švihov, okres Klatovy, Česká republika

Popis

Největší výstavou roku 2024 bude událost s názvem Ples na hradě - paličkované krajky z Klatov a okolí. Krajkářky této oblasti celý rok pracovaly na vytvoření výstavy, kterou si můžete přijít prohlédnout v období od července do začátku listopadu.

Už teď si můžete přečíst něco z historie paličkování na Klatovsku: Paličkování krajek patří k mladším textilním technikám. Prokazatelně existovalo v Itálii konce 15. a počátku 16. století, avšak již v poměrně rozvinuté formě. Takže nepochybně muselo předcházet období pokusů a hledání. Kde vzniklo, zatím není jasné, byť se v posledních desetiletích v archeologických výzkumech na různých místech nacházejí pozůstatky předmětů, které by s paličkováním mohly souviset, již pro 4. století našeho letopočtu.

U nás byla paličkovaná krajka užívána nejprve v oděvu vysokých společenských vrstev, na textiliích v lidovém prostředí v jednoduché formě až od konce 18. století. V průběhu první poloviny 17. století se učí paličkování na některých panstvích dívky a ženy, aby následně měly tuto techniku jako robotní povinnost (Vamberecko, Krušnohoří, Sedlice
u Blatné).

Na Klatovsku sice není znám šlechtický zakladatel tradice, avšak ve Strážově na Šumavě se prokazatelně, podle údajů v hospodářských tabelách, paličkovalo v roce 1725. Vznikaly zde především specifické krajky vláčkové (zvané proutkové). Díky tomu zde v roce 1896 vznikla krajkářská škola, která fungovala až do 60. let minulého století. Přes její zánik se ve Strážově krajkářství udrželo dodnes, především díky podpoře zdejší základní školy a obce. Učitelky této školy několikrát (v roce 1910 a 1911) v období školních prázdnin vyučovaly paličkování také v Klatovech v tehdejším Městském průmyslovém muzeu, dnes Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech, p. o. Třicet dívek a žen, které se tehdy kurzu účastnily, daly základ paličkování v Klatovech. Dnes zde funguje již víc než dvacet let Krajkářský klub Klatovy a dva kurzy. Jeden pod hlavičkou výše zmíněného klatovského muzea, druhý v Městském kulturním středisku Klatovy. Realizace krajek členek klubu a frekventantek zmíněných kurzů představuje výstava Ples na hradě.

Výstava paličkovaných krajek na Švihově

Oficiální stránky

www.hrad-svihov.cz/cs

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Další tipy kam s dětmi v okolí

Vodní hrad Švihov – místo natáčení Tří oříšků pro Popelku

Vodní hrad Švihov – místo natáčení Tří oříšků pro Popelku
 • Trasa výletu: prohlídka hradu Švihov, procházka okolo hradu, plavba na loďkách vodním příkopem
 • Celková délka trasy: 200 m (z parkoviště na nádvoří hradu) + cca 1 km (stezka okolo hradu)
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a okolo hradu)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a okolo hradu)

Starý czerninský zámek a další zajímavosti v Chudenicích

Starý czerninský zámek a další zajímavosti v Chudenicích
 • Trasa výletu: okruh z Chudenic k zámku Chudenice, kostelu sv. Jana Křtitele, na rozhlednu Bolfánek, do Americké zahrady a kolem Kvapilových jezírek
 • Celková délka trasy: 6 km
 • Terén: mírně až středně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Klatovské katakomby

Klatovské katakomby
 • Druh zábavy: katakomby, multimediální prvky, modely staveb
 • Doporučený věk dětí: 10+
 • Adresa: Denisova 90, Klatovy, Česká republika

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME