Výstava Habsburské stopy na zámku v Náměšti nad Oslavou

  • Datum: od 2.7.2024 do 3.11.2024
  • Místo: Náměšť nad Oslavou - zámek
  • Adresa: , Náměšť nad Oslavou, Česká republika

Popis

Projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů je v letošním roce věnován Habsburkům. Náměšťský zámek se k tomuto projektu připojuje výstavou Habsburské stopy na zámku v Náměšti nad Oslavou.

Majitelé zámku Náměšť nad Oslavou, Haugwitzové, byli s Habsburky úzce spjati již od 18. století. Bedřich Vilém Haugwitz byl nejvyšším kancléřem českého království a konferenčním ministrem císařovny Marie Terezie, zodpovědným za téměř celou vnitřní politiku monarchie. Patřil k císařovniným nejbližším rádcům a po jeho smrti napsala Marie Terezie tklivý kondolenční dopis jeho ženě, jehož dodnes dochovaný text odráží velkou úctu a vážnost, v níž Beřicha Viléma chovala. 
Druhá manželka císaře Josefa II. Marie Josefa věnovala Haugwitzům osobní dar - křtící košilku z bílého mulu, vyšívanou zlatými drátky. 
A konečně 17. a 18. června 1914 navštívil následník rakouského trůnu František Fertinand d'Este Náměšť a zúčastnil se tu sportovní střelby na holuby. 
Výstava všechny tyto Habsburské stopy představí. Budete moci shlédnout například osobní dopis Marie Trezie, křtící košilku, darovanou manželkou císaře Josefa II., korespondenci, střelecké lístky, plány střelnice, dobové fotografie i zasedací pořádek při večeři s následníkem trůnu Františkem Ferdinandem, která proběhla jen deset dnů před Sarajevským atentátem. 

Výstava je přístupná pouze jako součást prohlídkového okruhu Reprezentační prostory dle stanovené návštěvní doby v jednotlivých měsících.

Ve fotogalerii naleznete portrét Bedřicha Viléma Haugwitze, dobovou fotografii náměšťské střelnice a výřez z telegramu, který Františku Ferdinandovi zaslala na zámek v Náměšti v červnu 1914 jeho manželka Žofie Chotková.

Více o letošním projektu naleznete zde.

 

 

Výstava Habsburské stopy na zámku v Náměšti nad Oslavou

Otevírací doba

09:00 - 15:00

Vstupné

Vstupné na okruh Reprezentační prostory

Oficiální stránky

www.zamek-namest.cz/cs

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Další tipy kam s dětmi v okolí

Ranč v Zálesné Zhoři - svezení a výcvik dětí na ponících

Ranč v Zálesné Zhoři - svezení a výcvik dětí na ponících
  • Druh zábavy: svezení dětí na ponících, westernový výcvik pro začátečníky a pokročilé
  • Doporučený věk dětí: 3+
  • Adresa: Zálesná Zhoř 38, Zálesná Zhoř, Česká republika

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME