Mimořádná prohlídka Konopištěm "Cestování v čase" a poslední jízda salonního vozu arcivévody Františka Ferdinanda d'Este

 • Datum: 19.5.2024
 • Místo: Konopiště - zámek
 • Adresa: Benešov 1, Benešov, okres Benešov, Česká republika

Popis

V neděli 19. května 2024 se uskuteční poslední jízda salonního vozu AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d'Este ze sbírky NTM. Vůz bude zařazen do parního vlaku NTM. 

Na zámku Konopiště se v tento den budou konat mimořádné tematické prohlídky každou celou hodinu, věnované Habsburkům a technickým vymoženostem doby na začátku 20. století. Trasa je situována z velké části do běžně nepřístupných prostor. Nutná předchozí rezervace.

V čele vlaku Národního technického muzea bude parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“. Základ soupravy tvoří osobní vůz se služebním oddílem řady BDa z roku 1974, vozy řady Bai z let 1973-74, lehátkový vůz s bufetovým oddílem BRcm z roku 1984 a rychlíkový vůz s kupé I. a II. třídy řady ABa z roku 1973. Vlak bude na nádraží v Benešově u Prahy vystaven (10.15–16.10). Do salonního vozu bude možné nahlédnout z pódia.

Vstupenky do vlaku zakoupíte zde:

Vlak  Praha Masarykovo nádraží – Benešov u Prahy  neděle  19. 5. 2024  7.00

Vlak  Benešov u Prahy – Praha Hlavní nádraží   neděle  19. 5. 2024  16.10

Kombinace – cest tam a zpět (vyberte datum jízdy a poté klikněte na Koupit)

Do vlaků NTM neplatí tarif žádného z železničních dopravců. 

Do Benešova u Prahy se vlak z Prahy vydá po oblíbené cestě tzv. Posázavským pacifikem.

TRASA TAM: Praha Masarykovo nádraží (7.00) – Praha Braník – Vrané n. Vltavou – Jílové u Prahy – Týnec n. Sázavou – Čerčany – Benešov u Prahy (10.15)

TRASA ZPĚT: Benešov u Prahy (16.10) – Čerčany – Strančice – Praha Vršovice – Praha Hlavní nádraží (17.37)

Program akce

V neděli 19. 5. 2024 budou probíhat mimořádné prohlídky na státním zámku Konopiště. Prohlídky pod názvem Cestování v čase povedou z velké části prostory západního křídla, kam se běžně nechodí. Zaměří se na dobu kolem roku 1900. Správa zámku vystaví i tematické sbírkové předměty arcivévody Františka Ferdinanda d'Este jako je jeho jízdní řád, ale i další cestovatelské propriety, lékárničku na cesty, mapy nebo dobové fotografie a pohlednice. Rezervace nutná! 

V císařském salónku na železničním nádraží v Benešově bude zahájena panelová výstava Habsburkové na kolejích, která vzešla ze spolupráce Národního technického muzea, Národního památkového ústavu a Správy železnic. Výstava si klade za cíl prezentovat fenomén železnice z pohledu císařského dvora (v širším pohledu i cestování elit v průběhu 19. a 20. století). Návštěvníkovi představí skladbu císařského dvorního vlaku či salonní vozy Františka Ferdinanda d´Este, ale i celou řadu dalších souvisejících témat, které jsou spojeny se životem Františka Ferdinanda d´Este (a jeho rodiny) na Konopišti a Chlumu u Třeboně.

Salonní vůz AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d'Este

Salonní vůz AZA 1-0086 ze sbírek Národního technického muzea byl postaven v roce 1909 pro arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este ve smíchovské továrně Ringhoffer. Vnitřní uspořádání a vybavení vozu vycházelo z přímých požadavků arcivévody, naopak vnější vzhled byl inspirován rychlíkovými vozy c. a k. Státních drah. Arcivévoda používal vůz k  soukromým rodinným a polooficiálním cestám, měl ho použít i k  absolvování části cesty do Sarajeva v červnu 1914, ale kvůli zadřenému ložisku nápravy k tomu nedošlo. 

Akce vznikla ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Správou železnic, Muzeem starých strojů a technologií a městem Benešov. Jízda vlakem a mimořádné prohlídky na zámku Konopiště jako součástí programu čtrnáctého ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Habsburkové – domovem i v Českých zemích, který představuje veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Hlavními objekty letošního ročníku jsou státní zámky Ploskovice, Zákupy a Konopiště.

Mimořádná prohlídka Konopištěm

Otevírací doba

10:00 - 10:45

Vstupné

180 Kč

Oficiální stránky

www.zamek-konopiste.cz/cs

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Další tipy kam s dětmi v okolí

Naučnými stezkami v zámeckém parku Konopiště

Naučnými stezkami v zámeckém parku Konopiště
 • Trasa výletu: procházka naučnými stezkami v zámeckém parku Konopiště - 1. "Pod stromy", 2. „Historie a příroda Konopišťského zámeckého parku“ a 3. "Lesní stezka Ferdinanda d’Este"
 • Celková délka trasy: 2 až 7 km (dle výběru NS)
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Zvířata na zámku Konopiště - medvědárium a obůrka

Zvířata na zámku Konopiště - medvědárium a obůrka
 • Druh zábavy: medvědárium, obora s lesní zvěří
 • Doporučený věk dětí: 2+
 • Adresa: Benešov 1, Konopiště, Česká republika

Na kole s malými dětmi zámeckým parkem Konopiště

Na kole s malými dětmi zámeckým parkem Konopiště
 • Trasa výletu: zámeckým parkem Konopiště (výběr ze 4 tras) - 1. okruh kolem Konopišťského rybníka, 2. na vrch Tuškov, 3. k Želetince a 4. okruh naučnou stezkou „Historie a příroda Konopišťského zámeckého parku“
 • Celková délka cyklotrasy: 3 až 6 km (dle výběru trasy)
 • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Skleník v Růžové zahradě konopišťského zámeckého parku

Skleník v Růžové zahradě konopišťského zámeckého parku
 • Druh zábavy: skleník, vzácné teplomilné rostliny
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Zámek Konopiště, Konopiště, Česká republika

Muzeum motocyklů Konopiště – tovární muzeum JAWA

Muzeum motocyklů Konopiště – tovární muzeum JAWA
 • Druh zábavy: muzeum motocyklů JAWA, ČZ a dalších značek, trofeje, obrazy, historické dokumenty
 • Doporučený věk dětí: 2+
 • Adresa: Městský palác Templ, Konopiště, Česká republika

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME