Lovu zdar!

 • Datum: od 28.3.2024 do 28.10.2024
 • Místo: Hradec nad Moravicí - zámek
 • Adresa: , Hradec nad Moravicí, Česká republika

Popis

CO?

"Lovu zdar! Výstava loveckých trofejí ze sbírek knížat Lichnovských"

KDY?

28. 03. – 28. 10. 2024

KDE?

Státní zámek Hradec nad Moravicí – chodba před zámeckou sakristií.

PROČ ZDE?

Lovecké trofeje jsou svědectvím úspěšného lovu, často završením mnohaletého hledání zajímavého exempláře (např. samce jelena s abnormálně deformovaným nebo s rekordním parožím) Jsou-li správně připraveny a důstojně vystaveny, jsou jakousi poctou lovené zvěři.

Knížata Lichnovští shromáždila působivou sbírku loveckých trofejí (většina z nich pocházela z místních lovišť), které zdobily vybrané interiéry rodinných sídel. V Hubertově světlice na zámku Hradec nad Moravicí byly prezentovány především cizokrajné druhy (včetně exotických). Inventář uvádí mimo jiné: trofeje losů, sobů, přímorožce, kozorožce, buvola, antilop nebo gazel, hlavu pratura, lebky berana, kozla či muflona, roh narvala či obří želví krunýř (JUNG, s. 102).

Sídlo v Chuchelné mělo typický lovecký charakter. Lovecké trofeje zdobily fasádu i interiéry (parohy, vycpaná zvířata, kožešinové koberečky). Shromážděná umělecká díla a předměty denní potřeby také souvisely s lovem. Za zmínku mezi nimi stojí zejména obraz Jana Fyta (1611-1661) - vlámského malíře zátiší, loveckých trofejí, loveckých výjevů, květin a ptačích koncertů, dále série grafik s loveckými motivy od vynikajícího augsburského rytce – Johanna Eliase Ridingera (1695-1767). Inventář uvádí, že v únoru roku 1862 był Malý salon před Velkým sálem vyzdoben 105 tisky tohoto autora (od té doby se pokoj jmenoval Ridingerův kabinet), dalších 93 kusů bylo lokalizováno v Ranním sálu, 111 Kulečníkovém sálu a 188 v Jídelně. Vystaveny byly především v nedalekém (pruském) zámku v Chuchelné.

PROČ TÍMTO ZPŮSOBEM?

Podkladem pro instalace prostoru je fotografie západní chodby na zámku Hradec nad Moravicí z 20. let 20. století, na které jsou po celé délce rytmicky rozmístěny parohy doplněné historickými přilbami (v návrhu úpravy byla použita mj. viditelna na fotografii husarská přilba ze zámeckého depozitáře). Níže uvedené rámy s největší pravděpodobností zahrnovaly grafické práce. Dřevěné rámy použité na výstavě jsou se vší pravděpodobností totožné nebo velmi podobné těm na fotografii. Odkazem na zmíněný obraz Jana Fyta je olejomalba lovecká scéna. Expozici doplňuje mobiliář -  truhla ze 17. století a dvě židle z 19. století s, jejichž opěradla zdobí basreliéfy znázorňující lovenou pernatou zvěř a dvě obrácené C (Carl Maria von Lichnowsky), reliéfní erb rodu Lichnowských a fotografie pěti hájoven. Inspirací pro aranžmá malých trofejí byly původní interiéry pruských sídel – především v Pszczyně, knížat Hochberg von Pless.

PhDr. Krzysztof Przylicki

Lovu zdar!

Otevírací doba

09:30 - 16:30

Vstupné

Výstava je součástí doplňkového okruhu

Oficiální stránky

www.zamek-hradec.cz/cs

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zámek Hradec nad Moravicí, procházka zámeckým parkem k vyhlídkám

Zámek Hradec nad Moravicí, procházka zámeckým parkem k vyhlídkám
 • Trasa výletu: prohlídka zámku Hradec nad Moravicí, procházka zámeckým parkem k vyhlídkám a rozhledně
 • Celková délka trasy: 300 m (od parkoviště k Bílému zámku a zpět), 3 km (od parkoviště na Bezručovu vyhlídku a zpět)
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ano
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Zámek Raduň, oranžérie a zahrada

Zámek Raduň, oranžérie a zahrada
 • Trasa výletu: prohlídka zámku Raduň, procházka zámeckým parkem, návštěva oranžérie a zámecké sýpky
 • Celková délka trasy: 500 m (od parkoviště k zámku a zpět), 2 km (okruh parkem)
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano (v zámeckém parku)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v zámeckém parku)

Slezské zemské muzeum - 6 expozičních areálů ve Slezsku

Slezské zemské muzeum - 6 expozičních areálů ve Slezsku
 • Druh zábavy: muzeum věnované oblasti českého Slezska, arboretum, Srub Petra Bezruče, areál československého opevnění, vojenská technika
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Komenského 419, Opava, Česká republika

Vozítka a sportovní pomůcky v opavských Městských sadech

Vozítka a sportovní pomůcky v opavských Městských sadech
 • Druh zábavy: projížďka na vypůjčených vozítkách, koloběžkách a jiných sportovních pomůckách v Městských sadech v Opavě
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Městské sady v Opavě - před fotbalovým stadionem, Opava, Česká republika

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME