Víkend Křišťálového údolí

 • Datum: od 15.6.2024 do 16.6.2024
 • Místo: ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o.
 • Adresa: U Jezu 525/4, 460 01 Liberec, Liberec, Česká republika

Popis

Křišťálové údolí se rozzáří o víkendu 15.-16. června, otevře se milovníkům skla, bižuterie a šperků. 

 

Návštěvníky přivítají muzea, kostely a skláři společně s dalšími tvůrci po celém Libereckém kraji. Předvedou jim svou mistrovskou práci a někteří jim také umožní si ji vyzkoušet, mají připraven i doprovodný program. V pořadí 5. ročník Víkendu Křišťálového údolí se letos nese v duchu oslav 300 let od začátku výroby skleněných svítidel, propojí se proto se známým open air festivalem skla a světla LUSTRFEST v Kamenickém Šenově.  

Návštěvníkům se výjimečně otevřou například brány velkých výrobců. V Lužických horách otevře v sobotu novoborský Crystalex a představí veškeré své provozy, od automatických linek až po ruční práci. Pokud se zájemci vydají do Jizerských hor, uvidí zase v Preciose Ornele celý proces výroby skleněných perliček a uměleckého skla, tedy od žhavé skloviny až po vysoký lesk a broušení. Ornela láká v neděli nejen do svých provozů, ale i do Riedlovy vily a Riedlovy rodinné hrobky. 
Stejně tak si ale z nabídky přístupných míst na webu Crystal Valley můžou milovníci skla vybrat ty umělce, kteří tvoří sami. V Tanvaldu jde například o ateliér sklářky Martiny Josífkové, předvede jim tam jak vznikají její složité skleněné mozaiky. Ve Slunečné u České Lípy je možné navštívit sklářského výtvarníka Ricarda Hoineffa, který pracuje metodou spékání skla. Pracuje ve svém rodinné domě, půjde vyloženě o osobní setkání.

Sklo na dotek

Ti, kteří touží vyzkoušet výrobu skla vlastníma rukama můžou zamířit například do proslulé sklárny Pačinek v Kunraticích u Cvikova, kde tuto možnost nabízí skláři v tamní huti za poplatek. Zdarma si můžete vytvořit vinutou perli nad ohněm kahanu ve sklářské dílně, která je součástí budovy orloje ve Žibřidích. 
 
LUSTRFEST 2024
Výjimečný festival skla a světla v Kamenickém Šenově připomene tradici lustrařství, svítidla se ve městě vyrábí už 300 let. Organizátoři se zaměřili na současnou tvorbu svítidel a světelných instalací, věnují se i novým technologiím a inovacím.
Hlavní část akce je plánována na sobotu 15. června, program čeká na návštěvníky ale už v pátek. Během jeho nočního vyvrcholení se ve 22 hodin rozzáří významné budovy i netradiční prostory nádhernými svítidly.  
V sobotu se můžou všichni příznivci skla a světla těšit například na skleněný jarmark, otevřené sklářské provozy a výstavy i tvořivé dílny. Ve sklárně Jílek je čeká speciální floristická show přímo na huti „Květiny a sklo“ i prohlídky sklárny. Chybět nebude světelná módní přehlídka, velkolepé představení „Máš to šel,“ při kterém hrají známí skláři na hudební nástroje pomocí rozžhaveného skla. V Galerii Prousek bude k vidění výstava skleněných objektů a svítidel.
Podrobný program najdou návštěvníci zde: www.lustrfest.cz

Víkend Křišťálového údolí láká na výstavy i do kostelů
V sobotu 15. června bude výjimečně přístupný Kostel narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném, tam můžou návštěvníci obdivovat tři krásné lustry s broušenými křišťálovými ověsy. Dva menší lustry věnovali kostelu místní obchodníci se sklem Ignáz Friedrich a Augustin Seidl z Polubného. Největší, třípatrový lustr v chrámové lodi pochází z dílny významného jizerskohorského skláře Franze Riedla, vyroben byl v roce 1842.
Za jedním ze dvou dochovaných skleněných oltářů Božího Hrobu v celém Libereckém kraji se můžou lidé vydat do Křišťálového chrámu v Kunraticích u Cvikova. Pečují o něj skláři z hutě Pačinek Glass, kde na návštěvníky také těší.
Vůbec poprvé se Víkendu Křišťálového údolí účastní Vlastivědné muzeum v České Lípě, které nabídne výstavu pětice autorů z Novoborska, k vidění je hutní, malované i ryté sklo. Novinkou Víkendu v Křišťálovém údolí je také kulturní centrum Sýpka Lemberk, tam zájemce čekají komentované prohlídky.
Na návštěvu své galerie zve Kotelna proslulý sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský, otevřena bude i galerie Detesk a Muzeum Českého ráje spolu s galerií Granát v Turnově. Granát očekává návštěvníky i v uměleckém ateliéru pro nejmenší, kde si vyzkouší zjednodušenou šperkařskou techniku.
Děti můžou tvořit i v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie, kde je čekají ukázky výroby skleněných květin. V Liberci se v Severočeském muzeu třpytí nejdelší skleněný žebřík na světě s vyhlídkou z Křišťálové věže a multimediální instalací o historii českého sklářství. Za návštěvu stojí určitě i novoborské Sklářské muzeum s aktuální výstavou tvorby Pavla Hlavy i Muzeum skla Novotný.

Víkend Křišťálového údolí

Otevírací doba

9-17 hodin

Vstupné

zdarma

Kontakt

+420 603 507 531

Oficiální stránky

crystalvalley.cz/cs/aktualita/vikend-kristaloveho-udoli-2024

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Další tipy kam s dětmi v okolí

Keramická a kreativní dílna pro veřejnost v Liberci

Keramická a kreativní dílna pro veřejnost v Liberci
 • Druh zábavy: kreativní dílna, hlídání dětí s tvořením, oslava narozenin, kurzy a kroužky, workshopy
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: OC Forum, Soukenné nám.699/2a, Liberec, Česká republika

Urban Jump Aréna

Urban Jump Aréna
 • Druh zábavy: trampolínový park s kavárnou, nabídka příměstských táborů a kurzů
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Na Rybníčku 143/14, Liberec, Česká republika

iQLANDIA - moderní science centrum s planetáriem

iQLANDIA - moderní science centrum s planetáriem
 • Druh zábavy: interaktivní exponáty v oblasti vědy a techniky, doprovodný program, planetárium
 • Doporučený věk dětí: 8+
 • Adresa: Nitranská 10, Liberec, Česká republika

Mercuria Laser Game - zábava pro všechny věkové kategorie

Mercuria Laser Game - zábava pro všechny věkové kategorie
 • Druh zábavy: laser game, arkádové automaty
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Revoluční 66/2, Liberec, Česká republika

Funpark Babylon aneb opičárny povoleny

Funpark Babylon aneb opičárny povoleny
 • Druh zábavy: zábavní park s atrakcemi pro děti od 3 do 12 let se zázemím pro celou rodinu
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Nitranská 1, Liberec, Česká republika

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME