Leonardo da Vinci

 • Datum: od 4.8.2023 do 29.10.2023
 • Místo: Technické muzeum Liberec
 • Adresa: Masarykova třída 424/5, Liberec, Česká republika

Popis

Technické muzeum Liberec přivítá světový unikát výstavu Legendary Da Vinci.

Od 4.8.2023 do 29.10.2023 se v Technickém muzeu Liberec uskuteční unikátní interaktivní výstava Legendární stroje Leonardo da Vinci, výstava největších technických vynálezů a strojů renezančního génia. Konstruktér této výstavy, pan Miroslav Mužík, překonal týmy odborníků s nejmodernější výpočetní technikou a týmy italských inženýrů. Byl schopen pochopit dílo samotného mistra Leonarda da Vinciho natolik, že odhalil mistrovi chyby a bez jediného hřebíku vyrobil unikátní kolekci přes 60 dřevěných maket jeho strojů, některé z nich předělány do plné interaktivity. Nechybět bude ukázka nejznámějších Da Vinciho obrazů a technických nákresů.

 

Skromný modelář nyní svoji kolekci, která nemá podle odborníků na světě obdoby vystavuje v Technickém muzeu Liberec. Asociace strojních inženýrů ČR za to Miroslavovi Mužíkovi udělila jako jednomu z mála neinženýrů čestné uznání. Podle asociace inženýrů může návštěva výstavy maket da Vinciho strojů pomoci každému pochopit základy matematiky, fyziky, mechaniky, a navíc může motivovat ke studiu strojírenství.

 

„Nejsem umělec, ale strojař. Pro mě je fascinující da Vinciho mysl. Neumím to pojmenovat jinak, ale měl schopnost vidět v 3D. To je vidět při vytváření každého mechanismu. Ne všechny byly funkční, přesto je každý jeho nápad naprosto mimořádný. Společným jmenovatelem těchto dřevěných strojů je da Vinciho genialita. Schází ale jakákoli přesnější dokumentace jeho vynálezů. Máme jen jejich obrázky a pracovat podle nich je pořádná fuška. Chybí totiž jakékoli rozměry. Před stavbou každé konstrukce si musím sám spočítat rozměry veškerých dílů. Potřebuji na to vždy několik dní. Když se dívám na Leonardovy plány, říkám si, že není možné, aby tohle člověk stihl za jeden život“ říká o svých modelech konstruktér pan Mužík.

 

Výroba kolekce mechanismů trvala Mužíkovi přes šest let. V expozici neschází například maketa Leonardova lva, který ukazuje díky soukolím pohyb jeho nohou. Hned vedle je předchůdce vrtulníku nebo automobilu. Milovníky mechaniky jistě zaujmou nejrůznější kladkostroje, mechanismus na čištění vodních kanálů od nánosů, předchůdce současného tanku, a dokonce maketa vodního tanku. K zajímavostem patří da Vinciho jízdní kolo, stroj na výrobu pilníků, mechanický bubínek nebo předchůdce současných krokoměrů, který měl podobu trakaře a jemuž se říkalo cestoměr.

 

Výstava je dále doplněna o 13 leteckých exponátů pod názvem Aeronautica, opět vyrobeny dle nákresů mistra da Vinciho. Většina těchto leteckých exponátů jsou interaktivní, tedy si návštěvníci mohou vyzkoušet princip toho, jak stroje byly vymyšleny, aby skutečně fungovaly a možná i létaly. Celá expozice je pak doplněna o minikino pro hlubší vhled života tohoto geniálního mistra.

       

Výstava Legendární stroje Leonardo Da Vinci v Technickém muzeu Liberec můžete navštívit v termínech 4.8.2023 až 29.10.2023 každý den od 10.00 do 17.00 hodin.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Leonardo da Vinci

Vstupné

Dospělí 200Kč
Děti 100Kč

Kontakt

+420 731 737 969

Oficiální stránky

www.tmliberec.cz

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Další tipy kam s dětmi v okolí

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec
 • Druh zábavy: expozice dopravních prostředků všeho druhu, volně přístupná RC dráha
 • Doporučený věk dětí: 2+
 • Adresa: Masarykova 424/5, Liberec 1, Česká republika

ONE–TWO ESCAPE - únikové hry v Liberci

ONE–TWO ESCAPE - únikové hry v Liberci
 • Druh zábavy: úniková hra
 • Doporučený věk dětí: 8+
 • Adresa: OC Plaza, Palachova 1404, Liberec, Česká republika

DinoPark Plaza Liberec

DinoPark Plaza Liberec
 • Druh zábavy: dinopark
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Palachova 1404, Liberec, Česká republika

Escape Boom, Liberec

Escape Boom, Liberec
 • Druh zábavy: úniková hra
 • Doporučený věk dětí: 14+
 • Adresa: ulice 8.března 20/12, Liberec, Česká republika

Mercuria Laser Game - zábava pro všechny věkové kategorie

Mercuria Laser Game - zábava pro všechny věkové kategorie
 • Druh zábavy: laser game, arkádové automaty
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Revoluční 66/2, Liberec, Česká republika

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME