Zoologická a botanická zahrada města Plzně

Západní Čechy - ZOO, zooparky, farmy, jízda na koních

Aktualizováno 1. 12. 2015
Zoologická a botanická zahrada města Plzně

Lokalita: Pod Vinicemi 9, Plzeň, západní Čechy

 

Druh zábavy: zoologická a botanická zahrada

 

Doporučený věk dětí: 2+


V západočeské Plzni - ve městské části Lochotín se přesvědčíme, jak fantastickým dojmem působí propojení zoologické a botanické zahrady. Tento zoogeografický přírodní park seznamuje s faunou a flórou různých biotopů. Zoologická a botanická zahrada města Plzně je rozdělena na 6 zoobiogeografických oblastí – australskou, orientální, nearktickou, palearktickou, etiopskou a neotropickou.

Zoologická a botanická zahrada v Plzni pečuje o více než 1300 živočišných a 9100 rostlinných druhů. Počtem chovaných druhů patří mezi přední zahrady na světě.  Pro své návštěvníky je otevřena po celý rok.

Při procházce plzeňskou ZOO a BZ se podíváme za zvířaty Austrálie, Africké savany, Asie, Severní Ameriky, Jihoamerické pampy, Patagonie, Evropských lesů, Dálného východu, Himalájí, Sibiře, severní části Afriky, Mongolské stepi a jiných koutů světa. Zvířata se pohybují v pro ně vytvořeném přirozeném prostředí, které dotváří botanická část. Jednotlivé oblasti světa zastupuje v ZOO mnoho živočichů. Zmíníme pouze některé z nich. Uvidíme tu například klokany, psy Dingo, zebry, žirafy, nosorožce, pižmoně, psouny, lamy, tučňáky, medvědy, tygry, irbisy, dikobrazy, lvy, severoafrické hlodavce, velbloudy a spoustu dalších.

Naučná stezka „Česká řeka“ seznamuje se čtyřmi rybími pásmy od pramene až k ústí řeky. Přiblíží nám živočišný i rostlinný život typický pro řeku Úhlavu, která se stala pro tuto expozici inspirací. V akváriích tu můžeme sledovat kupříkladu pstruhy, štiky, kapry nebo vydru.

Zajímavá je expozice s replikami pravěkých chýší, které znázorňují vyvýšené sídliště z doby železné – cca 700 let před naším letopočtem.

V části zahrady věnované živočichům afrického pralesa si prohlédneme ptáky okolí vod a břehů nebo hrošíka liberijského.

Nově vznikly pavilony Mediterraneum a Amazonie a Tropický pavilon. Mediterraneum s plazy sousedí se sukulentním skleníkem. V pavilónu Amazonie se potkáme s drápkatými opičkami či pásovci. V Tropickém pavilonu naši pozornost upoutají nejjedovatější hadi světa, noční vačnatci, plazi, ryby, želvy, snovači, lemuři nebo šimpanzi. V pavilonu Madagaskar žije mnoho ohrožených živočichů původem z tohoto afrického ostrova. Spatříme zde několik druhů lemurů, dále želvy, kaloně a mnohé jiné. V přízemí se nalézá obchod se suvenýry – „U lemura“.

Expozice „Svět v podzemí“ představuje život v jeskyních, kanálech, hrobkách, sklepech či studnách.

Návštěvníky oblíbený je statek Lüftnerka s domácími zvířaty, kovárnou, truhlárnou, zemědělskými stroji, expozicí bydlení a restaurací.

Z botanické části bychom vyzdvihli asijskou zahradu, která vznikla na území původní botanické zahrady o rozměru 2 ha. Prvotně vznikla japonská zahrada Šowa-en na ploše cca 150 m², jež symbolizuje Japonsko, jeho tradice a filozofii. Svým pojetím se váže i na město Plzeň. Podstatnou je kamenná zahrada doplněná o rostliny. Naše oči neméně potěší vegetace Balkánu, Kavkazu, Pyrenejí, Himalájí, západní Číny, středoasijských skalních stepí či severní Afriky. Pozoruhodné je též Atlantské vřesoviště, teplomilné rostlinstvo, rostliny vod a mokřadů aj.

Plzeňská ZOO a BZ nabízí výukové programy pod vedením specializovaných učitelů. Můžeme si též objednat komentovanou nebo noční prohlídku.

Větší dětské hřiště v ZOO a BZ v Plzni nenajdeme. Děti se zabaví na menších herních prvcích či dřevěných zvířatech u restaurace KIBOKO.

Osamocená část Zoologické a botanické zahrady města Plzně -Akva Tera se nachází v centru města. Shlédneme tu bohatou sbírku studenokrevných obratlovců a bezobratlých živočichů. Více na: www.zooplzen.cz/akva-tera .

Součástí areálu plzeňské ZOO a BZ je samostatná druhohorní expozice „DinoPark“ se statickými i pohyblivými modely dinosaurů v životní velikosti. Nechybí tady 3D kino a dětské paleontologické hřiště. Plzeňský DinoPark můžeme navštívit denně od dubna do října. Vstupné do dinoparku je buď samostatné nebo kombinované se vstupným do zoologické a botanické zahrady. Více na: plzen.dinopark.cz.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.zooplzen.cz

Mohlo by vás zajímat

Dům Pohádek – dětské centrum v Plzni
Dům Pohádek – dětské centrum v Plzni

Lokalita: Plzeň, západní Čechy

 

Druh zábavy: zábavní centrum, dětské hřiště, dětská herna, divadlo a kino pro děti, výtvarný ateliér, školička, hlídání dětí, zájmové kroužky

 

Doporučený věk dětí: 1+

TYJÁTR - interiérové hřiště pro děti každého věku
TYJÁTR - interiérové hřiště pro děti každého věku

Lokalita: Plzeň, západní Čechy

 

Druh zábavy: zábavní centrum, dětská herna

 

Doporučený věk dětí: 0+

Tvůrčí dílny v Západočeské galerii v Plzni
Západočeská galerie v Plzni

Lokalita: Plzeň, západní Čechy

 

Druh zábavy: tvůrčí dílny pro děti

 

Doporučený věk dětí: 4+

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě