Hedvičiným údolím k rybníku Dolní Peklo

Železné hory a Chrudimsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 5. 2. 2015
Hedvičiným údolím k rybníku Dolní Peklo

Turistická oblast: Železné hory a Chrudimsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Třemošnice - Hedvikova Hedvičiným údolím k rybníku Dolní Peklo, návrat stejnou cestou anebo v rámci okruhu přes rozcestí "Nad Peklem"

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky (pouze varianta stejnou cestou zpět)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (pouze varianta stejnou cestou zpět)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km


Hedvičino (Hedvikovské) údolí začíná na okraji Třemošnice – v městské části Hedvikov a nachází se v turisticky atraktivní lokalitě NPR Lichnice – Kaňkovy hory. Hedvičiným údolím protéká Zlatý potok, při jehož toku je možné si udělat nenáročnou vycházku i se sportovním kočárkem. Ti, kteří nemají s sebou kočárek, ani příliš malé děti, mohou zvolit při zpáteční cestě jinou trasu a výlet pojmout jako okružní.

V Hedvikově sídlí firma Kovolis Hedvikov a.s., výrobce součástek pro automobily. V její blízkosti na parkovišti u autobusové zastávky ponecháme náš vůz. Po asfaltové silničce se vydáme po červené souběžně se zelenou turistickou značkou podél Zlatého potoka, posléze podél firmy (Zlatý potok protéká netradičně skrz firmu). Po chvilce asfaltka zahýbá do objektu a my pokračujeme po přírodní cestě už po celý zbytek výletu. Na rozcestí Hedvikov červená turistická značka odbočuje doprava nahoru po schodech. Tudy se budeme vracet, pokud půjdeme okružní trasu. Nyní míříme rovně pod vedením zelené turistické značky a přiblížíme se k levému břehu Zlatého potoka, který během výletu přejdeme z jedné strany na druhou celkem třikrát.

Hluboká Hedvikovská rokle je lemována rulovými skalisky a na Zlatém potoku si můžeme povšimnout několika jezů. Následuje křižovatka cest Peklo u Hedvikova. Na rozcestí V Koutinách – most se k nám přidá žlutá turistická značka. V těchto místech vycházíme z lesa ven a ocitáme se v osadě Peklo. Dorazíme k rybníku Dolní Peklo, na který směrem na východ navazuje rybník Horní Peklo. Oba rybníky jsou napájeny vodou ze Zlatého potoka, z Počáteckého potoka a z dalších menších zdrojů. Tato oblast je využívána k rekreacím a rybaření.

Rodiny s kočárkem a menšími dětmi se odtud k výchozímu bodu výletu vrátí stejnou cestou.

 

Návrat od rybníku Dolní Peklo v rámci okruhu – bez kočárku

My, co jsme se rozhodli pro okružní trasu, na rozcestí V Koutinách – most pod vedením žluté turistické značky své kroky stočíme doleva směrem do lesa. Až k rozcestí Nad Peklem mírně stoupáme. Odtud zabočíme doprava a do Hedvikova jdeme po červené značce, ze začátku po rovině. Posledních 200 metrů k rozcestí Hedvikov nás čeká strmější klesání po schodišti.

 

Trasa výletu na mapě: s kočárkem

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Trasa výletu na mapě: okruh bez kočárku

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

NPR Lichnice – Kaňkovy hory

Národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory se rozprostírá na ploše cca 374 ha. Je součástí CHKO Železné hory a patří do evropsky významného území NATURA 2000. Vyskytuje se tu mnoho pestrých rostlinných a živočišných druhů a oblast je též bohatá i z geomorfologického hlediska. Do hřebene Železných hor se zde zařezávají dvě turisticky zajímavé rokle – Hedvikovská (zvaná též Hedvičina) a Lovětínská.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Na zříceninu hradu Lichnice a vyhlídku Dívčí kámen

 

Fotogalerie

Komentáře  

 
#1 bohumila 2015-06-12 13:45
Moc děkuji za vynikající popis trasy Hedvičiným údolím k rybníku Peklo - šli jsme tu "bez kočárku", díky němu jsme také nevyrazili hned po schodech nahoru, ale až zpátky (jinak bych vypustila duši), jen jsme se s manželem málem "chytli" hned na začátku, kdy jsem hledala asfaltku a ony tam byly dlažební kostky :-) s pozdravem Bohumila
 

Mohlo by vás zajímat

Na zříceninu hradu Lichnice a vyhlídku Dívčí kámen
Na zříceninu hradu Lichnice a vyhlídku Dívčí kámen

Turistická oblast: Železné hory a Chrudimsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Třemošnice - Podhradí na zříceninu hradu Lichnice a vyhlídku Dívčí kámen

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 1 km

Naučná Keltská stezka u Nasavrk
Naučná Keltská stezka u Nasavrk 

Turistická oblast: Železné hory a Chrudimsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh naučnou stezkou od zámku Nasavrky, okolo vodopádu do Hradiště k pozůstatkům oppida, přes České Lhotice, kolem rozhledny Boiika a zpět do Nasavrk

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén:  mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  9,5 km

Naučná stezka ke Kočičímu hrádku
Naučná stezka ke Kočičímu hrádku

Turistická oblast: Železné hory a Chrudimsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce nedaleko zámku Slatiňany

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů