Naučnou stezkou k rozhledně Mařenka

  • Trasa výletu: z Dašova naučnou stezkou Mařenka k rozhledně Mařenka
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Na nejvyšším bodě Třebíčska, vrcholu Mařenka (711 m n. m.), si můžeme vyšlápnout na novou rozhlednu vybudovanou díky dotaci z ROP Jihovýchod. Kombinací obvodového pláště z kamene a kovové konstrukce schodiště se dřevěnými prvky vznikla unikátní 31 metrů vysoká stavba, na jejímž vrcholu je zastřešené vyhlídkové molo. Původní rozhledna na hoře Mařenka sloužila poutníkům k výhledu do širokého okolí. Podle pamětníků bylo za dobrého počasí vidět až do sousedního Rakouska. V 50. letech minulého století se však při silné bouři zřítila. Od té doby proběhlo několik pokusů o její obnovu. Obce Rokytnice nad Rokytnou, Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov se spojily do Mikroregionu Podhůří Mařenky a získaly na výstavbu dotaci.

Rozhledna Mařenka je celoročně volně přístupná po naučné stezce Mařenka vedoucí po lesních cestách, a to pouze pěšky nebo na kole.

Výchozím bodem naučné stezky Mařenka je obec Dašov, kde můžeme zaparkovat auto. Vydáme se po modré turistické značce (současně cyklotrasa 5104) a začneme mírněji stoupat. Asi po 1,5 kilometru naučná stezka zabočuje doleva na cyklotrasu 5216. Po následujících 500 metrech z cyklotrasy odbočíme doleva na závěrečný úsek výstupu k rozhledně, který vede již příkřeji.

Zdroj: Newsletter ROP Jihovýchod

Fotogalerie

Rozhledna Mařenka
Rozhledna Mařenka

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.jihovychod.cz

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 598 m / 714 m

Průměrné stoupání / klesání: 7.4 % / 2.1 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Free Joomla! template by L.THEME