Tajuplný hrad Svojanov nedaleko historického města Polička

Svitavsko a Litomyšlsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 8. 11. 2016
Tajuplný hrad Svojanov nedaleko historického města Polička

Turistická oblast: Svitavsko a Litomyšlsko, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka hradu Svojanov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (okruh A a C)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (okruh C)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 200 m (od parkoviště ke vstupní bráně a zpět)


Hrad Svojanov se vypíná nad romantickým údolím řeky Křetínky ve stejnojmenné obci nedaleko historického města Polička. Je jediným hradem v ČR, u kterého jsou propojeny nejstarší gotické prvky s empírovým slohem 19. století. U hradu se nachází placené parkoviště, přístup na nádvoří je bezbariérový. V okolí hradu je několik turistických a cyklistických tras.

Hrad Svojanov nabízí tři prohlídkové okruhy.

Okruh A (s průvodcem) zahrnuje návštěvu pozdně gotického loveckého salónu, kuchyně a interiérů obytného empírového paláce. Jednotlivé pokoje jsou vybaveny stylovým nábytkem doplněné o předměty každodenní potřeby a kuriozity. Zámecké komnaty jsou rozděleny na dámské, pánské a společenské, jak bývalo v polovině 19. století běžné. Během prohlídky se necháme vtáhnout do tajemných příhod a záhad na hradě. Kočárky na okruh A běžně můžou, jen je nutno je vynést po schodišti. Lidi s kočárkem se pouští z vnitřního nádvoří po kratším schodišti.

Okruh B (s průvodcem) nabízí prohlídku nejstarší části hradu, tj. zachovalého gotického sklepení, které původně sloužilo jako obytné místnosti. Tajuplný hrad Svojanov je opředen mnoha pověstmi, poslechneme si ty nejznámější z nich. V mučírně se seznámíme s právem útrpným. Dále zavítáme do goticko-renesančního domu zbrojnošů z konce 15. století. K vidění tu jsou klasicistní vyřezávané dveře z Poličska, historické výzbroje a zbraně a papírové modely hradů a zámků. V tomto okruhu se mohou děti například vyfotit v rytířské helmě a s výzbrojí.

Okruh C (bez průvodce) představuje venkovní areál hradu. Prohlédneme si exteriéry empírového obytného paláce a goticko-renesančního domu zbrojnošů. Hradebními ochozy se dostaneme do prostor zříceniny renesančního paláce. Odtud po schodišti vystoupáme na vyhlídkový ochoz hradní věže (tzv. hlásky). Pod unikátní gotickou zahradou projdeme rozsáhlé parkány s obrannými baštami. Na nich je odpočinkový altán poskytující pěkný pohled na městečko v podhradí. S výjimkou věže je okruh přístupný i s kočárkem.

Děti na Svojanově potěší hradní zvířátka. Ve vstupní budově se nalézá hradní restaurace. V prvním patře této budovy jsou ubytovací pokoje ve stylu počátku 20. století. Na hradě Svojanově se v průběhu roku konají různé kulturní akce.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie hradu Svojanov

Hrad Svojanov založil roku 1224 královský purkrabí Svéslav z Bořitova. Roku 1265 založil král Přemysl Otakar II. věnné město Poličku, s nímž se Svojanov historicky často prolíná. Hrad Svojanov plnil funkci pevnosti, jež střežila obchodní stezku z Brna do Litomyšle a zemskou hranici mezi Moravou a Čechami. Po Přemyslově smrti přešel hrad do držení jeho manželky Kunhuty, která zde žila se svým milencem Závišem z Falkenštejna. V 15. století předal král Zikmund hrad pánům z Boskovic. Ti zde vybudovali systém pozdně gotického opevnění a dům zbrojnošů, který byl později využíván jako pivovar a pak sýpka. Dalšími vlastníky hradu Svojanov byli Trčkové z Lípy, kteří nechali postavit na původní hradbě renesanční palác. Po požáru v roce 1569 byl hrad užíván jako hospodářské centrum. V 19. století se majitelé často střídali. Manželé Kriestenovi přestavěli hrad v empírovém stylu. Antonín František Haasche, poslední držitel hradu Svojanov, vyzdobil vnitřní prostory paláce pozdně empírovými malbami. Roku 1910 hrad koupilo město Polička, v roce 1953 byl Svojanov znárodněn. V roce 1992 byl objekt vrácen Poličce, která provedla rekonstrukci celého areálu tak, aby bylo dosaženo posledního vzhledu z poloviny 19. století.

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.svojanov.cz

Mohlo by vás zajímat

Okruh přes Toulovcovy Maštale
Okruh přes Toulovcovy Maštale

Turistická oblast: Svitavsko a Litomyšlsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Vranic přes Toulovcovy Maštale

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 5 km

Zámek Litomyšl – východočeský zámek na seznamu UNESCO
Zámek Litomyšl – východočeský zámek na seznamu UNESCO

Turistická oblast: Svitavsko a Litomyšlsko, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zámku Litomyšl (v sezóně zkrácené prohlídky pro děti), procházka zámeckým parkem a zahradou

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: libovolná v parku, parkoviště u zámku

Zámek Moravská Třebová - prohlídky a stálé expozice
Zámek Moravská Třebová

Turistická oblast: Svitavsko a Litomyšlsko, Česká republika

Popis trasy výletu: návštěva zámku Moravská Třebová

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v okolí zámku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v okolí zámku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: parkování v blízkosti zámku

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů