Výlet na hrad Kašperk

Šumava - výlety s dětmi

Aktualizováno 28. 1. 2014
Na zříceninu hradu Kašperk

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: ze záchytného parkoviště po zelené turistické značce na hrad Kašperk, zpět po žluté přes zříceninu Pustý hrádek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (po zelené)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (po zelené)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km


Při putování šumavskou krajinou v okolí Kašperských Hor bychom neměli opomenout vycházku k majestátnímu gotickému hradu Kašperk, jenž se nachází 3 km severně nad Kašperskými Horami.

Vyrazíme z parkoviště vzdáleného od hradu Kašperku 1 200 metrů. Parkovné se tu platí v automatu. Rodiny s kočárkem na místo dojdou příjemnou procházkou po asfaltové a vzápětí lesní cestě vedeny zelenou turistickou značkou.

Od hradu je možné se vrátit zpět na parkoviště v rámci okružní cesty přes zříceninu Pustý hrádek po žluté turistické značce. Je odtud impozantní výhled na Šumavu i na samotný hrad Kašperk. Okruh nelze projít s kočárkem.

Hrad Kašperk nabízí dva prohlídkové okruhy za doprovodu průvodce – „Život na hradě“ a „Stavba hradu“. Trvají 45 a 50 minut a jsou ukončeny výhledy z 5. patra věže.

Zúčastnili jsme se prohlídky „Stavba hradu“. Běžný výklad byl doplněn moderní videoprojekcí. Seznámili jsme se s technikou stavby a zároveň jsme byli při stavění přítomni. Například se kolem nás stavělo, komnata se vybavovala nábytkem a byli jsme svědky i toho, jak vyhořela. A to vše je předvedeno názorně prostřednictvím videoprojekce. V závěru prohlídky nám 5. patro západní věže poskytlo krásné výhledy na Šumavu a okolí. Tato prohlídka by mohla zaujmout školní děti.

Hrad Kašperk také pořádá speciální interaktivní prohlídky pro skupiny dětí 1. a 2. stupně ZŠ. Na tyto prohlídky je třeba se předem telefonicky objednat, viz oficiální stránky.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk se vypíná v nadmořské výšce 886 m. n. m., čímž představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách. Byl postaven v roce 1356 českým králem a římským císařem Karlem IV., který na hradě nepobýval a pronajímal jej tzv. zástavním držitelům. Správa hradu měla za úkol bránit hranice se sousedním Bavorskem, dohlížet nad kašperskohorským zlatonosným revírem a zaručit bezpečí obchodní cesty tzv. Zlaté stezky z bavorského Pasova do Kašperských Hor. V 2. polovině 16. století Kašperk začal upadat a celé kašperské panství bylo rozprodáno. V roce 1616 zchátralý hrad odkoupilo město Kašperské Hory. Prošel si rozsáhlými rekonstrukcemi, po nichž mohl být zpřístupněn turistům.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory

Cestou zlatokopů v Amálině údolí

Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy

Za zvířaty na Ranch Svobodná země Vogelsang

Muzeum české hračky v Kašperských Horách

Na Klostermannovu rozhlednu na vrchu Javorník

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.kasperk.cz

Mohlo by vás zajímat

Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy
Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Kašperských Hor naučnou stezkou přes Šibeniční vrch a vrch Vinice k lesní kapli Panny Marie Pomocné, kolem kostela sv. Mikuláše a kaple sv. Anny zpět do Kašperských Hor

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 6 km

Za zvířaty na Ranch Svobodná země Vogelsang
Za zvířaty na Ranch Svobodná země Vogelsang

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště u silnice spojující Rejštejn a Červenou na Ranch Svobodná země Vogelsang

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Cyklistický okruh z Modravy přes Tříjezerní slať
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Javoří pilu, Tříjezerní slať, Rokytu a zpět na Modravu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  17 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů