Z Modravy na Březník

Šumava - výlety s dětmi

Aktualizováno 21. 11. 2016
Výlety s dětmi: Šumava

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Modravy na Březník, dvě varianty návratu na Modravu (stejná trasa po modré nebo v rámci okruhu přes Cikánskou slať po zelené turistické značce)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu (návrat z Březníku na Modravu po zelené tur. značce), všechny typy kočárků (návrat z Březníku na Modravu po modré tur. značce)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla, po modré značce i odstrkovadla

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy:  15 km (obě varianty)


Auto zaparkujeme na placeném parkovišti na Modravě, vydáme se po asfaltové cestě vedeni modrou turistickou značkou. Cesta je pohodová, do mírného kopce, procházka malebnou krajinou za šumění Modravského potoka. Po modré turistické značce při toku potoka dorazíme až na Březník. Odtud se nabízí pěkný pohled na vrchol Luzný (Lusen) v Bavorsku. Na lavičkách si můžeme odpočinout a nasvačit se. V kopci na trase zelené turistické značky se v budově bývalé hájovny nalézá informační středisko NP a expozice spisovatele Karla Klostermanna.

 

Dvě varianty návratu z Březníku na Modravu

1) Pokud nás láká okružní trasa, tak z Březníku zpět na Modravu vyrazíme po zelené turistické značce. Tato část výletu je vhodná pouze pro sportovní typy kočárků. Část trasy vede po asfaltové cestě, zbytek je po lesní cestě. Není již tak kvalitní jako v první části výletu, ale na druhou stranu zde nesmí jezdit cyklisti, proto není tolik frekventovaná. Terén je mírně až středně kopcovitý.

Po 4 kilometrech cestou z Březníku přecházíme po dřevěném chodníku přes Cikánskou slať. Posledních 500 metrů před vkročením na asfaltovou cestu v centru Modravy je poměrně strmé klesání.  

2) Pokud bychom se na výlet rádi vydali s golfkami a chceme pouze nenáročnou procházku, vhodnou alternativou je návrat z Březníku stejnou cestou po modré turistické značce.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Modrava

Obec Modrava leží při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka, které odtud tvoří řeku Vydru. V 18. století se na Modravě intenzivně těžilo dřevo. K jeho přepravě byl vystavěn Vchynicko-Tetovský plavební kanál, který vybočuje z řeky Vydry mezi Modravou a Antýglem.

 

Březník

Z bývalé dřevařské osady Březník (Pürstling) ležící při soutoku Luzenského a Březnického potoka, čímž vzniká Modravský potok, se dochovala pouze budova bývalé hájovny. V minulosti vedla těmito místy obchodní cesta zvaná Böhmweg. Původní dřevěná myslivna a hájovna byla postavena po vzniku polesí Březník v roce 1804 a přestavěna na kamennou budovu v roce 1856. Po 2. světové válce sem byla umístěna rota Pohraniční stráže. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 - 2002 se bývalá hájovna stává vyhledávaným turistickým místem s překrásným výhledem do Luzenského údolí a na samotný Luzný (1378 m) na bavorské straně. V budově je kromě občerstvení umístěno informační středisko NP a expozice spisovatele Karla Klostermanna, v jehož románu "Ze světa lesních samot" je březnická myslivna sídlem hlavního hrdiny revírníka Kořána.

 

Cikánská slať

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště protáhlého tvaru. Porost tvoří smrky, kleč, rašeliníky, suchopýr pochvatý, vřes obecný aj. Uprostřed rašeliniště se nalézá několik malých jezírek.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet z Modravy podél Roklanského potoka

Cyklistický okruh z Modravy přes Tříjezerní slať

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Z Horské Kvildy na Antýgl (nebo až k Turnerově chatě)
Výlety s dětmi: Šumava

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Horské Kvildy na Antýgl (případně až k Turnerově chatě) a zpátky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  9 km na Antýgl a zpět, 15 km k Turnerově chatě a zpět

Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy
Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Kašperských Hor naučnou stezkou přes Šibeniční vrch a vrch Vinice k lesní kapli Panny Marie Pomocné, kolem kostela sv. Mikuláše a kaple sv. Anny zpět do Kašperských Hor

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 6 km

Cestou zlatokopů v Amálině údolí
Cestou zlatokopů v Amáliném údolí

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: od rozcestí Zlatý potok u Kašperských Hor naučnou stezkou Cestou zlatokopů podél Zlatého potoka

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 3 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů