Cestou zlatokopů v Amálině údolí

Šumava - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 11. 2013
Cestou zlatokopů v Amáliném údolí

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: od rozcestí Zlatý potok u Kašperských Hor naučnou stezkou Cestou zlatokopů podél Zlatého potoka

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 3 km


Příjemnou procházku s menšími dětmi nebo s kočárkem nám poskytne kaňonovité údolí Zlatého potoka. Tento nenáročný úsek je součástí naučné stezky pojmenované „Cestou zlatokopů“.

Auto můžeme zaparkovat u rozcestí „Zlatý potok“. Vydáme se po zeleně značené naučné stezce. Trasa vede po lesní cestě. Během výletu narazíme na pozůstatky hlubinné a povrchové těžby zlata v českém království za vlády Lucemburků, což připomínají staré šachty a štoly, jámy, hluboké příkopy a náspy. Na Zlatém potoce si všimneme regulační nádrže zabraňující případným povodním. Po 1,5 kilometru u mostu přes Zlatý potok již „Cesta zlatokopů“ pokračuje do strmého svahu. Tady se otočíme a vracíme se stejnou cestou k rozcestí „Zlatý potok“, kde parkujeme.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Amálino údolí

Amálino údolí je přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1994. Nalézá se jihovýchodně od Kašperských Hor v CHKO Šumava. Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně prameniště na svazích Ždánova zaujímá plochu 80,93 ha, celá rezervace leží uzavřená v ochranném pásmu o velikosti 180,09 ha, jejíž hranice jsou vyznačeny červenými pásy a státním znakem České republiky. Amálino údolí se rozprostírá v nadmořské výšce 620 - 914 m n. m. Předmětem ochrany jsou rozsáhlá prameniště na svazích Ždánova, hluboké skalnaté údolí Zlatého potoka a vzácné druhy rostlin a živočichů. Nacházejí se tu mokřady, smíšené lesní skupiny a menší plochy luk a pastvin. V rezervaci byl zaznamenán výskyt 44 druhů měkkýšů a 15 druhů letounů. Amálino údolí je domovem vydry říční, rejska horského, jeřábka lesního a skorce vodního.

V předhusitské době byly Kašperské Hory významným zlatonosným revírem. Především severní svahy Zlatého potoka jsou poznamenány starou těžbou (zbytky šachet a štol, jámy, hluboké příkopy a náspy). Vytěžený zlatonosný křemen se dále drtil ve stoupách a rozemílal ve zlatonosných mlýnech.

 

Cestou zlatokopů

Cestou zlatokopů je název pro 7,5 kilometrů dlouhou naučnou stezku vycházející z města Kašperské Hory. Stezka provází jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory

Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy

Za zvířaty na Ranch Svobodná země Vogelsang

Muzeum české hračky v Kašperských Horách

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh z Modravy přes Tříjezerní slať
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Javoří pilu, Tříjezerní slať, Rokytu a zpět na Modravu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  17 km

Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy
Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Kašperských Hor naučnou stezkou přes Šibeniční vrch a vrch Vinice k lesní kapli Panny Marie Pomocné, kolem kostela sv. Mikuláše a kaple sv. Anny zpět do Kašperských Hor

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 6 km

Výlet z Modravy podél Roklanského potoka
Výlety s dětmi: Šumava

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Rybárnu, Javoří pilu a Tříjezerní slať

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy:  11 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů