Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy

Šumava - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 11. 2013
Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Kašperských Hor naučnou stezkou přes Šibeniční vrch a vrch Vinice k lesní kapli Panny Marie Pomocné, kolem kostela sv. Mikuláše a kaple sv. Anny zpět do Kašperských Hor

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 6 km


Z města Kašperské Hory vychází několik naučných stezek. Tu nejkratší (okružní) pojmenovanou Naučná stezka Kolem pranýře za výhledy, by mohli zvládnout i menší turisti.

Z náměstí v Kašperských Horách vyrazíme po červeně značené naučné stezce. Za IS se dáme doleva. Po levé straně míjíme dětské hřiště. Kousek za ním odbočíme ze silnice vlevo na pěšinu v loukách. V první půlce výletu musíme překonat převýšení 130 metrů. Stoupáme pastvinou na Šibeniční vrch a následně vrch Vinice, odkud máme krásné panoramatické výhledy na kopcovitou krajinu střední Šumavy a Pošumaví. Na jednom z kopců se vypíná hrad Kašperk. Poté, co opustíme louky, vstoupíme do lesa a po cca 300 metrech stojíme u lesní kaple Panny Marie Pomocné. Tento úsek se vracíme stejnou cestou a klesáme lesní cestou ke kostelu sv. Mikuláše a kaple sv. Anny. Navážeme na asfaltovou cestu, která nás dovede zpět do Kašperských Hor.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Kamenný pranýř z roku 1630

Kamenný pranýř z roku 1630 představuje místo veřejného trestání a hanby.  Byl tvořen dříkem a hlavicí, do níž byl vytesán letopočet. Kolem roku 1800 jej přenesli za město a upravili na boží muka.

Kašperské Hory

Kašperské Hory patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Šumavy. Leží na rozhraní Chráněné krajinné oblasti Šumava a přírodního parku Kašperské vrchoviny, v centrální části mezi Sušicí, Železnou Rudou a Vimperkem. V okolí Kašperských Hor dominuje vysoko se tyčící gotický hrad Kašperk, jenž dal ve 14. století postavit Karel IV. Je to nejvýše položený královský hrad v Čechách. Na protilehlém kopci se nalézá zřícenina s názvem Pustý hrádek, který nabízí krásné pohledy do širokého okolí.

Historie města spadá do 13. století, k nejstaršímu osídlení došlo již za doby Keltů. Kašperské Hory jsou spojeny s rýžováním zlata a později za vlády Lucemburků hlubinnou těžbou zlata.

V centru Kašperských Hor začíná mnoho naučných stezek. Na náměstí stojí za povšimnutí renesanční budova radnice a arciděkanský kostel sv. Markéty.
Kašperské Hory a jejich okolí poskytují rodinám s dětmi pobyt a procházky v krásné přírodě. V centru města děti potěší návštěva Muzea české hračky, Muzea Šumavy nebo Moto-muzea Kašperské Hory. Nachází se tu také Centrum volného času se stylovou prvorepublikovou kavárnou a dětskou hernou.

 

Kostel sv. Mikuláše a kaple sv. Anny

Ve hřbitovním areálu na okraji Kašperských Hor se nachází trojlodní bazilika sv. Mikuláše ze 14. století. Uvnitř této významné raně gotické stavby jsou na stěnách původní malby. Pozoruhodné jsou též dochované kamenné arkády, gotická osnění a malovaný záklopový strop z roku 1700 v hlavní lodi. Kostelu sv. Mikuláše přiléhá hřbitovní kaple sv. Anny. V celém areálu hřbitova se konají komentované prohlídky.

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory

Cestou zlatokopů v Amálině údolí

Za zvířaty na Ranch Svobodná země Vogelsang

Muzeum české hračky v Kašperských Horách

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh z Modravy přes Tříjezerní slať
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Javoří pilu, Tříjezerní slať, Rokytu a zpět na Modravu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  17 km

Výlet na hrad Kašperk
Na zříceninu hradu Kašperk

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: ze záchytného parkoviště po zelené turistické značce na hrad Kašperk, zpět po žluté přes zříceninu Pustý hrádek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (po zelené)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (po zelené)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km

Výlet z Modravy podél Roklanského potoka
Výlety s dětmi: Šumava

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Rybárnu, Javoří pilu a Tříjezerní slať

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy:  11 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů