Naučná stezka Boubínský prales

Šumava - výlety s dětmi

Aktualizováno 7. 9. 2016
Naučná stezka Boubínský prales

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: od parkoviště u Zátoně k Boubínskému jezírku, následně okruh po naučné stezce Boubínský prales

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: pouze přístupová cesta od parkoviště k Boubínskému jezírku

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: pouze přístupová cesta od parkoviště k Boubínskému jezírku

Terén: mírně kopcovitý, na naučné stezce zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km, k Boubínskému jezírku a zpět 4 km


Výchozím bodem k nástupnímu místu čtyřkilometrové naučné stezky Boubínským pralesem je placené parkoviště nacházející se 3 km od obce Zátoň. Po pohodlné asfaltové, posléze po lesní zpevněné cestě dorazíme k uměle vybudovanému Boubínskému jezírku (Kaplickému jezírku). Tato trasa je vhodná pro jakékoliv kočárky.

Boubínské jezírko je nástupním místem na naučnou stezku Boubínský prales, kterou již s kočárkem není možné projet. Okružní trasa vede podél oplocené části lesa chráněné před okusováním stromů zvěří. Cestou se na informačních panelech dočteme o zdejším rostlinstvu, zvířeně, nejstarších stromech, skladbě pralesa v minulosti a současnosti nebo o vzniku takzvaných chůdovitých kořenů.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Národní přírodní rezervace Boubínský prales

Masiv Boubínské hornatiny patří mezi nejvýznamnější krajinné celky jižní části CHKO Šumava. Je nejvyšší a nejzřetelnější částí Šumavy na levém břehu řeky Vltavy s horskými skupinami Boubína (1 362 m) a Bobíku (1 264 m).

Stejně jako celá Šumava bylo i území Boubína původně tvořeno pralesy s výskytem smíšených horských porostů. Kolonizace zahájená už ve 13. století zapříčinila přeměnu smíšených lesů v uměle zakládané smrkové lesy. V roce 1858 byla nejcennější část pralesa o rozloze 138 ha (z celkové plochy 3 500 ha) vyhlášena za rezervaci. Po vichřici z roku 1870 se dochovalo území rezervace na ploše asi 47 ha. V roce 1958 byla rezervace rozšířena o 620 ha, a tak měla celkovou výměru 667 ha. Vysoká návštěvnost Boubínského pralesa způsobila značné škody na původní prohlídkové trase, z tohoto důvodu byla v roce 1974 uzavřena. Od roku 2005 tvoří ochranné pásmo pralesové zbytky o rozloze asi 80 ha, které jsou ponechány bez zásahu člověka.

Nyní je možné si zde projít dvě naučné stezky. Kratší varianta, vhodnější pro mladší děti, je námi popsaná čtyři kilometry dlouhá okružní NS Boubínský prales.

 

Boubínské jezírko

Boubínské jezírko (též Kaplické jezírko) nalézající se v nadmořské výšce 920 metrů bylo zbudováno v roce 1836 za účelem plavení dřeva. Rozloha jezírka činí 0,37 ha, největší hloubka dosahuje 4 m. Boubínské jezírko je napájeno Kaplickým potokem, který byl od umělé vodní nádrže upraven jako plavební kanál. Původní záměr vodní nádrž již nesplňuje. Boubínské jezírko dnes tvoří vstupní prostor Národní přírodní rezervace Boubínský prales.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Areál lesních her aneb Soví stezka, Stožec
Stezka lesních her aneb Soví stezka, Stožec

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes trasu interaktivní naučné stezky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 5 km

Cyklistický okruh ze Stožce přes Plešné jezero
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes Plešné jezero, Jelení Vrchy a Černý Kříž

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Cyklovýlet z Kvildy na Knížecí Pláně a Bučinu
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Kvildy na Knížecí Pláně, Bučinu a zpět na Kvildu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  23 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů