Na Klostermannovu rozhlednu na vrchu Javorník

Šumava - výlety s dětmi

Aktualizováno 4. 2. 2014
Na Klostermannovu rozhlednu na vrchu Javorník

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Javorník ke Klostermannově rozhledně na vrchu Javorník

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (trasa po asfaltové cestě)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (trasa po asfaltové cestě)

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km


Příjezd, parkování

Ke Klostermannově rozhledně na vrchu Javorník se vydáme z obce Javorník. Zaparkujeme v hlavní ulici u Hotelu Krásná Vyhlídka.

 

Popis výletu

Prvních 200 metrů stoupáme po asfaltové cestě pod vedením modré turistické značky souběžně se žlutou turistickou značkou a značkou NS Javorník. Dorazíme k rozcestí. Rodiny s kočárkem jdou dále po asfaltové cestě až ke Klostermannově rozhledně.  Výšlap s kočárkem je zde středně náročný, překonává se asi 100 výškových metrů.

My (bez kočárku) pokračujeme od rozcestí pěšinou po již zmíněných značkách, nejprve po louce, posléze okrajem lesa, až ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Odtud se nám z nadmořské výšky 1009 m naskýtá krásný výhled na obec Javorník, Stašsko, Vacovsko, Vimpersko a převážnou část jižních Čech. U kapličky sv. Antonína Paduánského se nalézá pramen se studánkou a Desatero Božích přikázání vyřezaných panem Karlem Tittlem z Velhartic. Z tohoto místa následujeme vzhůru vyšlápnutou pěšinou podél lesa přes lyžařskou sjezdovku stále po stejných značkách. Brzy vstoupíme do lesa a téměř okamžitě navážeme na asfaltovou cestu, která nás zavede až ke Klostermannově rozhledně na vrchu Javorník (1066 m).

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Kaplička sv. Antonína Paduánského a studánka

Kaplička sv. Antonína Paduánského nese podobu novodobé rotundy, byla postavena v letech 1939 – 1940, stála na nových hranicích Čech a obsazených Sudet na nejvyšším vrchu tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Kaple byla zrekonstruována v roce 2012 za spolufinancování Nadačního fondu Karla Klostermanna a fondu EU.  Každým rokem v neděli po 13. červnu, kdy podle katolického kalendáře slaví svátek sv. Antonín, se tu koná slavná pouť.

Společně s kapličkou sv. Antonína Paduánského byl obnoven též pramen a studánka. Dle legendy léčebná lázeň či koupel z tohoto pramene pomáhala těm, kteří nemohli počnout děti nebo trpěli nemohoucností. O zázračné vodě se dochovala lidová píseň.

 

Klostermannova rozhledna

S nápadem a velkým přáním vybudovat na vrchu Javorník rozhlednu přišel český spisovatel Karel Klostermann, který se odtud velmi rád kochal pohledem na hory a tato krajina byla jeho srdcovou záležitostí. Z realizace záměru v den svolání schůze přátel (26. 7. 1914) sešlo, neboť byla vyhlášena mobilizace. Karel Klostermann se do těchto míst už nikdy nevrátil.
Původní plán postavit na vrchu Javorník dřevěnou rozhlednu s chatičkou byl z důvodů bezpečnosti pozměněn na kamennou stavbu a rozhledna zde vyrostla v srpnu 1938. Za okupace byla využívána jako protiraketová pozorovatelna.

V roce 2002 se podařilo za finanční pomoci sponzorů uskutečnit nástavbu a rekonstrukci zchátralé rozhledny. 5. července 2003 byla Klostermannova rozhledna znovu zpřístupněna veřejnosti.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Pošumavské hasičské muzeum Stachy

Výlet na hrad Kašperk

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Areál lesních her aneb Soví stezka, Stožec
Stezka lesních her aneb Soví stezka, Stožec

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes trasu interaktivní naučné stezky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 5 km

Cyklistický okruh ze Stožce přes Plešné jezero
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes Plešné jezero, Jelení Vrchy a Černý Kříž

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Cyklovýlet z Kvildy na Knížecí Pláně a Bučinu
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Kvildy na Knížecí Pláně, Bučinu a zpět na Kvildu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  23 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů