Zřícenina hradu Rabí – největší česká hradní zřícenina

Šumava - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 11. 2013
Zřícenina hradu Rabí

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: výstup na zříceninu hradu Rabí, prohlídka hradu

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 500 m


Největší česká hradní zřícenina se rozprostírá v západních Čechách 8 kilometrů severovýchodně od města Sušice a nese název Rabí. Najdeme ji ve stejnojmenné vesnici na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů.

Auto necháme v obci na placeném parkovišti. Odtud vystoupáme 200 metrů k pokladně. Zřícenina hradu Rabí nabízí tři prohlídkové okruhy s průvodcem a jeden bez průvodce

Během první prohlídky „PALÁC“ je nám popsáno velké nádvoří, zavítáme do místností Břeňkova paláce s modely hradu, na vyhlídkovou terasu a do největšího sklepení hradu. Dozvíme se něco o stavebním vývoji i archeologických nálezech a uvidíme expozici kamnových kachlů. Prohlídkový okruh ukončíme v hradní hladomorně.

V druhém návštěvním okruhu „VĚŽ“ projdeme velké nádvoří a malé nádvoří se studnou. Z nejstarší části hradu vystoupáme na 26 metrů vysokou věž, která nám poskytne krásný výhled do okolí. Prohlídku uzavřeme v hradním sklepení s krápníkovou výzdobou.

První okruh pojmenovaný „PALÁC“ a druhý okruh nazvaný „VĚŽ“ trvají 45 minut. Dále je možnost kombinace obou prohlídek („PALÁC"+"VĚŽ") v délce 90 minut.

Prohlídka bez průvodce obsahuje spodní nádvoří s bývalou hradní konírnou a podzemí kostela Nejsvětější Trojice. Tato varianta je přijatelná pro rodiny s menšími dětmi, s kterými je absolvování prohlídky s průvodcem ještě náročné. Na spodním nádvoří děti zaujme dřevěný pérovací kůň, na němž si můžeme pořídit fotku v pozadí se zříceninou hradu Rabí.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Rabí

Koncem 13. století hrad Rabí (tehdy pouze obytně-obrannou věž) vlastnili páni z Velhartic. V polovině 14. století přešel do rukou Rýzmburků. Majitel Břeněk Švihovský z Rýzmburka byl členem panské jednoty a v důsledku bojů mezi stoupenci Václava IV. a členy panské jednoty během husitských válek došlo v 15. století k rozsáhlé přestavbě, rozšíření prostor hradu a zesílení obranného systému. Rabské sídlo se tak stalo nejpevnějším hradem v Čechách. V době držení hradu Janem z Rýzmburka, odpůrcem husitského hnutí, bylo Rabí dvakrát dobyto – v roce 1420 a 1421. Při druhém obléhání přišel Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko.

V roce 1498 byla dokončena hradní kaple. Od roku 1548 se často střídali majitelé. Hrad Rabí utrpěl značné škody v třicetileté válce. V 18. století vyhořel a kámen byl rozebrán obyvateli z okolí ke stavebním účelům. Posledními vlastníky již zdevastovaného panství byli Lamberkové, jimž Rabí patřilo od počátku 18. století až do roku 1920. Poté celý objekt darovali Spolku pro zachování uměleckých, historických a přírodních památek v Horažďovicích a následovala obsáhlá rekonstrukce. O zříceninu hradu Rabí nyní pečuje Národní památkový ústav.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh z Modravy přes Tříjezerní slať
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Javoří pilu, Tříjezerní slať, Rokytu a zpět na Modravu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  17 km

Cyklostezka a in-line stezka ze Sušice do Dlouhé Vsi
Cyklostezka a in-line stezka ze Sušice do Dlouhé Vsi

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: cyklostezkou ze Sušice do Dlouhé Vsi

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 15 km

Outdoorové centrum Offpark v Sušici
Outdoorové centrum Offpark v Sušici

Lokalita: Sušice, západní Čechy

 

Druh zábavy: lanový park, dětský lanový park, terénní koloběžky, paintball, raftem po Otavě, inline, let kluzákem, let balónem, zážitkové lety, nabídky pro školy, firmy

 

Doporučený věk dětí: 5+

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů