Pěší okruh přes Nový Hrádek v Krčském lese

Praha - výlety s dětmi

Aktualizováno 31. 3. 2015
Pěší okruh přes Nový Hrádek v Krčském lese

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Horních Kunratic přes Nový Hrádek a Dolnomlýnský rybník

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (pouze první úsek na Nový Hrádek a zpět)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (pouze první úsek na Nový Hrádek a zpět)

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km


Příjemnou procházku v přírodě na území Prahy se zajímavým turistickým cílem nám umožní Krčský (Kunratický) les. Délka trasy není dlouhá, a tak ji zvládnou i menší děti.

Podél cesty ke zřícenině hradu Nový Hrádek jsou umístěny informační panely, na kterých se dozvíme, jakým způsobem byl královský hrad obléhán a dobyt vojsky husitských Pražanů. Dočteme se také, jak kdysi vypadala krajina v okolí hradu, jací tu žili živočichové, o historii hradu a shlédneme i podobu samotné stavby.

Na výlet je možné se za sucha vydat s jakýmkoli kočárkem. Cesta je lesní zpevněná po rovině, po ní bez problémů dojedeme s kočárkem až k Novému Hrádku. Zpět se vrátíme toutéž cestou.

Pokud jsme na výletě bez kočárku, můžeme zvolit okružní trasu přes malebné údolí Kunratického potoka.

 

Popis trasy výletu

Jako výchozí bod výletu jsme si určili ulici Na Lhotech na východním okraji lesa v Horních Kunraticích. Napojíme se na modrou turistickou značku. Po chvíli po levé straně míjíme rybníček s lavičkou. Za dětským hřištěm je první zastavení, kde v roce 1420-21 začínal obléhací tábor vojsk husitských Pražanů, kteří usilovali o dobytí královského hradu, což se jim po necelém měsíci podařilo. Na ploše o velikosti 3,5 ha se nalézají historicky významné terénní pozůstatky obléhacích prací v podobě zemních valů a prohlubní po husitských příbytcích. O kousek dále si všimneme pozůstatků několikrát zalomeného zákopu, kterým se útočníci dostávali blíže k hradu.

Dorazíme k dřevěnému mostu, který byl v roce 2013 zbudován nad původním hradním příkopem. Přejdeme jej a již stojíme u volně přístupné zříceniny hradu Nový Hrádek.

Po prohlídce zříceniny sestoupáme stále pod vedením modré turistické značky úzkou lesní cestou k cyklostezce v údolí Kunratického potoka. Navážeme vlevo na žluté turistické značení. Za následujícím rozcestím vidíme před sebou Dolnomlýnský rybník, k němuž se můžeme zajít podívat. Od něho se kousek vrátíme a po strmé kamenité cestě vystoupáme na výchozí místo celého okruhu.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Nový Hrádek u Kunratic

Hrad Nový Hrádek dal postavit v 15. století český král a římský císař Václav IV. Necelé dva roky po jeho smrti, v lednu roku 1421 bylo sídlo zbořeno a dobyto pražskými husity. Od té doby již objekt nebyl nikdy obydlen. V roce 2013 byla dokončena obnova a konzervace hradní zříceniny.


Další tipy kam s dětmi v okolí

Krčským (Kunratickým) lesem s kočárkem

Zvířata v Krčském (Kunratickém) lese

Dětská hřiště v Krčském (Kunratickém) lese

Dopravní hřiště, Praha 4 - Krč

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi
Cyklostezkou podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: z pražského Braníka (ulice Na Mlejnku) podél Vltavy přes Hodkovičky, Modřany, Komořany do Zbraslavi a zpět stejnou cestou nebo vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 16 km (8 km při návratu vlakem)

Cvičíme s klokanem, Praha 4
Cvičíme s klokanem

Lokalita: Děkanská vinice I. 987/5, Praha 4, Praha

 

Druh zábavy: volnočasový kroužek pro děti do 6 let zaměřený na cvičení a kolektivní sporty

 

Doporučený věk dětí: 2+

ExitPrague
ExitPrague

Lokalita: Na Veselí 15, Praha 4, Praha

 

Druh zábavy: úniková hra

 

Doporučený věk dětí: 9+

Tipy kam s dětmi v Praze

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v Praze, s kočárkem nebo s odrážedlem.  cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v Praze.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v Praze do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v Praze
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti v Praze. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny v Praze
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v Praze. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti v Praze

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů