Procházka areálem Botanické zahrady Praha po celý rok

Praha - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 2. 2015
Procházka areálem Botanické zahrady Praha po celý rok

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh Botanickou zahradou Praha

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km


Botanická zahrada hlavního města Prahy se nalézá v Praze 7 – Troji. Vstup do zahrady je možný třemi vchody: na severní straně z ulice K Pazderkám, na jihozápadě z ulice Nádvorní a o víkendech přes vinice sv. Kláry u zámku Troja. Zaparkovat můžeme na placeném parkovišti u severního vchodu, případně na parkovištích ZOO Praha.

Pohodovou procházku s kočárkem a s dětmi nám poskytnou rozlehlé venkovní expozice, které lze projít celoročně. A je jedno, v jakém ročním období se sem vypravíme, protože každý měsíc je něčím originální a nabídne nám zcela jinou podívanou.

Centrum botanické zahrady tvoří tzv. „Ornamentální zahrada“, kde jsou k vidění bambusy, různé jehličnany a listnaté dřeviny, trvalkové záhony, léčivé rostliny, skalničkový skleník a jiné. Na „Ornamentální zahradu“ směrem na jih navazuje Japonská zahrada s rostlinami typickými pro Japonsko a Čínu. Pod ní si ve strmém slunném svahu prohlédneme rostliny z Turecka a Středomoří.

Expozice „Stráň“ spojuje severní a jižní část zahrady. Nalézá se tu dochovaná stepní květena a zvířena. Na návrší se vypínají železné sochy výtvarníka Lukáše Raise – Pasoucí se boileři neboli Dva. Kousek pod sochami je situované posezení, odkud se nabízí krásný pohled na Prahu. Nad strání se rozprostírají lesní biotopy východní Asie, Severní Ameriky a arboretum. Na okraji lesa na rozhraní se stepní strání se nalézá rozhledna od ak. sochaře Čestmíra Sušky, která je otevřena v období od 1. 4. do 31. 10. V lese objevíme dětské hřiště se zvukovými objekty od výtvarníka Lukáše Gavlovského.

V roce 2011 byla v horní části zahrady orientované na jih zpřístupněna veřejnosti „Pivoňková louka“. Jsou na ní umístěny dřevěné lavičky sloužící k odpočinku. Travnatá plošina je po obvodu osázená pásmem dřevin a bylinnými a dřevitými pivoňkami. Na přelomu března a dubna Pivoňkovou louku krášlí rozkvetlé magnolie.

Jižní část SEVERU a areál JIH představují expozici "Severoamerická polopoušť" se sbírkou zimovzdorných sukulentů a kaktusů a jiných otužilých rostlin.

Severovýchodní část zahrady vyplňuje skleník Fata Morgána s exotickými rostlinami, který byl vybudován do skály. V průběhu roku se tu pořádají různé výstavy. Vstupné do areálu pražské botanické zahrady i s prohlídkou skleníku Fata Morgana je zvýšené. Součástí zahrady je na západě památkově chráněná vinice sv. Kláry.

Venkovní expozice jsou od 1. 11. do 31. 3. přístupné bez poplatku. V současné době se připravují další nové expozice, a tak se můžeme těšit na stále něco nového. V objektu botanické zahrady se konají společenské akce, z nichž je řada vhodných i pro děti.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.botanicka.cz

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi
Cyklostezkou podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: z pražského Braníka (ulice Na Mlejnku) podél Vltavy přes Hodkovičky, Modřany, Komořany do Zbraslavi a zpět stejnou cestou nebo vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 16 km (8 km při návratu vlakem)

Applemuseum.com, Praha 1
Applemuseum.com, Praha 1

Lokalita: Husova 21, Praha 1, Praha

 

Druh zábavy: světová sbírka počítačových technologií

 

Doporučený věk dětí: 10+

Ateliér ŠUM - výtvarné kroužky - malování, kreslení, keramika - Praha 1
Ateliér ŠUM- výtvarné kroužky pro děti Praha 1

Lokalita: V Jirchářích 14, Praha 1, Praha

 

Druh zábavy: výtvarné kroužky - malování, kreslení, keramika, dětský design

 

Doporučený věk dětí: 2+

Tipy kam s dětmi v Praze

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v Praze, s kočárkem nebo s odrážedlem.  cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v Praze.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v Praze do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v Praze
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti v Praze. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny v Praze
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v Praze. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti v Praze

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů