S dětmi naučnou stezkou Milíčov

Praha - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 4. 2014
S dětmi naučnou stezkou Milíčov

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh naučnou stezkou Milíčov v Milíčovském lese

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 5 km


Přírodní památka Milíčovský les a rybníky je vhodnou lokalitou k procházce s kočárkem nebo s dětmi na území Prahy, konkrétně na okraji sídliště Jižní Město. Je součástí přírodního parku Botič – Milíčov a část pásma v okolí rybníků patří mezi evropsky významné oblasti zařazené do Natura 2000. Protíná ji několik cest, páteřní asfaltová cesta je oblíbeným místem cyklistů a nabízí se jako vhodná alternativa k projížďce na kole s dětmi.

Prochází tudy také NS Milíčov, která je dlouhá 4,8 km a obsahuje 9 zastavení s informačními panely. Na každé tabuli je kvízová otázka, z jejíž druhé strany si můžeme zkontrolovat správnou odpověď.  Naučná stezka vede po asfaltových nebo zpevněných polních a lesních cestách a lze ji projet spíše se sportovním kočárkem. Po cestě narazíme na několik laviček a odpočinkových altánů. Zavítáme k Milíčovskému rybníku, rybníkům Kančík, Homolka a Vrah. Zpestřením pro děti bude Milíčovský dvůr s domácími zvířátky a dětská hřiště.

Jednotlivá zastavení NS Milíčov jsou: 1. HISTORIE, 2. VLIV ČLOVĚKA, 3. MILÍČOVSKÉ MOKŘINY, 4. PASTVA, 5. BROUCI VE STROMECH, 6. RYBNÍKY, 7. TŘEŠŇOVKA, 8. ROSTLINY, 9. LES.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Milíčovský les

Milíčovský les vznikl jako obora s bažantnicí a byl součástí Milíčovského dvora založeného začátkem 18. století. V 19. století se stal věhlasným loveckým revírem. V roce 2007 jej od soukromého majitele odkoupilo Hlavní město Praha.

Milíčovský les byl posledních 20-40 let minimálně obnovován, proto zde mají velké zastoupení staré porosty. V současné době v lese převládají listnaté stromy, a to především dub zimní a letní a lípa srdčitá. V okolí rybníků rostou olšiny. Zajímavostí je výskyt přes 25 metrů vysokých odrůd třešně ptačí. V rámci obhospodařování lesa jsou prováděny probírky, usiluje se o dosažení přírodě blízkých porostů a o přirozené zmlazení dubových porostů.

 

Milíčovské rybníky

V okolí naučné stezky Milíčov se nalézá 5 rybníkůKančík, Homolka, Milíčovský rybník, Vrah a Křtiny. Nacházejí se v povodí Milíčovského potoka, který se v Petrovicích vlévá do Botiče. Tato rybniční soustava je domovem lysky černé, kulíka říčního, potápky roháče, ledňáčka říčního, slípky zelenonohé nebo poláka velkého. Nejhojněji vyskytující se rybou je kapr obecný.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Dětská hřiště v Milíčovském lese

Dětské hřiště, Háje - Ocelíkova

Milíčovský dvůr s domácími zvířaty

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi
Cyklostezkou podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: z pražského Braníka (ulice Na Mlejnku) podél Vltavy přes Hodkovičky, Modřany, Komořany do Zbraslavi a zpět stejnou cestou nebo vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 16 km (8 km při návratu vlakem)

Cvičíme s klokanem, Praha 4
Cvičíme s klokanem

Lokalita: Děkanská vinice I. 987/5, Praha 4, Praha

 

Druh zábavy: volnočasový kroužek pro děti do 6 let zaměřený na cvičení a kolektivní sporty

 

Doporučený věk dětí: 2+

ExitPrague
ExitPrague

Lokalita: Na Veselí 15, Praha 4, Praha

 

Druh zábavy: úniková hra

 

Doporučený věk dětí: 9+

Tipy kam s dětmi v Praze

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v Praze, s kočárkem nebo s odrážedlem.  cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v Praze.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v Praze do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v Praze
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti v Praze. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny v Praze
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v Praze. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti v Praze

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů