Dalejským a Prokopským údolím s návratem vlakem

Praha - výlety s dětmi

Aktualizováno 18. 3. 2014
Dalejským a Prokopským údolím s návratem vlakem

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: z Prahy-Řeporyjí Dalejským a Prokopským údolím do pražských Hlubočep naučnou stezkou Údolím Dalejského potoka, návrat vlakem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km


Úvod, příjezd

V tomto pěším výletu se vydáme Dalejským a Prokopským údolím z pražských částí – Řeporyjí do Hlubočep. Trasa výletu je dlouhá 7 km, po celou dobu jdeme naučnou stezkou Údolím Dalejského potoka, která je souběžná s cyklostezkou A 12. Stezka vede po asfaltových a zpevněných lesních cestách, lze ji za sucha projet i se sportovním kočárkem. Terén je rovinatý, občas mírně kopcovitý. Zpáteční cestu si zpestříme jízdou vlakem.

 

Popis výletu

Naučná stezka Údolím Dalejského potoka začíná na Řeporyjském náměstí a vedena zelenou turistickou značkou pokračuje ulicí Dalejská a následně Mládkova. Po chvíli vstoupíme do lesíka a dojdeme k bývalému mlýnu. Opouštíme zelenou značku, překročíme lávku přes Dalejský potok a míříme k ruinám dalšího mlýna. Ten obejdeme, za ním na křižovatce dvou cest zabočíme doprava směrem k Černému lomu. Poté dorazíme do chatové oblasti Holyně. U železničního mostu za dřevěnou lávkou se napojíme na modrou turistickou značku a přejdeme kopec do PP Opatřilka – Červený lom. Od něj začneme pozvolna klesat do Prokopského údolí, kterým nás pohodlná asfaltová cesta zavede až do Hlubočep na nádraží, kde končí náš výlet i naučná stezka Údolím Dalejského potoka. Zpět do Řeporyjí se vrátíme vlakem.

Asi 400 metrů před historickým viaduktem v Hlubočepích se po levé straně v lesíku nalézá jezírko, které vzniklo zaplavením bývalého lomu a je oblíbeným útočištěm labutí. V Prokopském údolí narazíme na dvě dětská hřiště, u budovy občanského sdružení pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí jsou dřevěné atrakce a výběh s domácími zvířaty.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Dalejské a Prokopské údolí

Dalejské a Prokopské údolí tvoří severovýchodní výběžek Českého krasu, který zasahuje na území Prahy. Jedná se o hluboká údolí při toku Dalejského a Prokopského potoka. Oblast je pokryta vápencovými horninami. Prochází tudy několik turistických tras a dvě naučné stezky (Údolím Dalejského potoka a Prokopské údolí – Butovickým hradištěm). Nacházejí se tu významná chráněná území.

Prokopské údolí bylo osídleno před cca 30 000 lety. Tehdejší lesy s příchodem zemědělců před asi 5 000 lety ze značné míry vystřídaly pastviny a pole. Jedinou zachovalou lesní plochou je Dalejský háj s původními duby a habry. Od 20. století se lesy přirozeně rozrůstají a též jsou prováděny nové výsadby. Z lesních porostů v Dalejském a Prokopském údolí převládá dub zimní a letní, na naše území dovezené stromy – trnovník akát a borovice černá. Dovezené stromy nejsou pro nynější přírodní rezervaci vhodné a jsou postupně nahrazovány tuzemskými dřevinami jako například duby a habry.

V minulosti se v okolí potoků zakládaly mlýny a vznikaly lomy na těžbu vápence.

 

Černý lom

Stěnový Černý lom (původní název Kamčatka) byl pojmenován v roce 1923 sběratelem Františkem Hanušem (1860 – 1937) podle tmavých silurických vápenců. V nadloží černých vápenců se těžily světlé vysokoprocentní vápence pro výrobu vápna. Těžba byla ukončena v roce 1919. V části Černého lomu byly nalezeny zkameněliny lilijic (příbuzné s ježovkami a hvězdicemi), lobolitů (velké a duté koule - zajišťovaly upevnění stonku a kalichu lilijice) a ramenonožců (mořští bezobratlí živočiši podobní mlžům).

Pozn.:  Silur - prvohorní útvar

 

Přírodní památka Opatřilka – Červený lom

Tato přírodní památka svoje jméno získala podle nedaleké usedlosti Opatřilka. Na území se do 40. let 20. století těžil vápenec.

Žijí zde živočichové a rostou rostliny typické pro teplomilné skalní stepi, štěrbiny a pastviny. Mezi teplomilné rostlinstvo vyskytující se v této oblasti patří kozinec dánský, koniklec luční český, bělozářka liliovitá, sesel sivý, kostřava sivá, hlaváč bledožlutý a další. V zastoupení fauny například uvedeme slepýše křehkého, ještěrku obecnou a zelenou, brouky – střevlíkovité, mandelinkovité a dřepčíky, střízlíka obecného, pěnici slavíkovou nebo norníka rudého.

Skály byly významnými nalezišti zkamenělin.

Další tipy kam s dětmi v okolí

Procházka Prokopským údolím

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi
Cyklostezkou podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: z pražského Braníka (ulice Na Mlejnku) podél Vltavy přes Hodkovičky, Modřany, Komořany do Zbraslavi a zpět stejnou cestou nebo vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 16 km (8 km při návratu vlakem)

Applemuseum.com, Praha 1
Applemuseum.com, Praha 1

Lokalita: Husova 21, Praha 1, Praha

 

Druh zábavy: světová sbírka počítačových technologií

 

Doporučený věk dětí: 10+

Ateliér ŠUM - výtvarné kroužky - malování, kreslení, keramika - Praha 1
Ateliér ŠUM- výtvarné kroužky pro děti Praha 1

Lokalita: V Jirchářích 14, Praha 1, Praha

 

Druh zábavy: výtvarné kroužky - malování, kreslení, keramika, dětský design

 

Doporučený věk dětí: 2+

Tipy kam s dětmi v Praze

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v Praze, s kočárkem nebo s odrážedlem.  cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v Praze.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v Praze do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v Praze
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti v Praze. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny v Praze
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v Praze. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti v Praze

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů