Povodím Botiče a podél Hostivařské přehrady

Praha - výlety s dětmi

Aktualizováno 16. 1. 2014
Povodím Botiče a podél Hostivařské přehrady

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hostivaře naučnou stezkou Povodním Botiče, podél Hostivařské přehrady do Petrovic

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 8 km (tam i zpět), 4 km (při zpáteční cestě autobusem)


Příjezd, parkování

Příjemnou procházku rodinám s dětmi zaručí naučná stezka Povodím Botiče souběžná s cyklotrasou č. 11. Díky asfaltovému podkladu je vhodná pro kočárky, děti na odstrkovadlech a odrážedlech, též k projížďce s dětmi na kole. Naučná stezka Povodím Botiče spojuje městské části Hostivař, Petrovice a Pikovice. My jsme stezku prošli z Hostivaře od informační tabule číslo 2 do čísla 6 v Petrovicích.

Auto jsme ponechali v Hostivaři v ulici U břehu. K výchozímu bodu lze dojet autobusem nebo tramvají, vystoupíme na zastávce Hostivařská.

 

Popis trasy výletu

Odtud vyrazíme po asfaltové silničce vedeni znakem bílého čtverce se zelenou čárou souběžně s červenou turistickou značkou. Vpravo sledujeme meandrující říčku Botič. Po chvíli z obytné části Hostivaře vplujeme do lesíka a po pár set metrech nás čeká kratičké stoupání k hrázi Hostivařské přehrady.

Pokračujeme stále rovně podél přehrady, kterou máme po pravé straně. 1 kilometr za hrází se u odpočinkového altánu cesta stáčí doleva, zanedlouho doprava a kousek za zatáčkou se nachází dřevěné molo, za teplého počasí tu můžeme posedět a zrelaxovat. Stále v doprovodu znaku naučné stezky dojdeme až na jižní okraj Hostivařské přehrady do Petrovic. Zpět do Hostivaře se vrátíme stejnou cestou nebo autobusy MHD ze stanice Newtonova (v roce 2014 nejezdil přímý spoj, nutný přestup na zastávce Boloňská).

Další možností, odkud se na procházku v povodí potoka Botič a podél Hostivařské přehrady vypravit, je ze stanice metra C Háje, ze které autobusem dojedeme do zastávky Newtonova v Petrovicích. Hned za zastávkou se nalézá poměrně velké parkoviště – možnost parkování pro řidiče. Odtud jdeme naučnou stezku v opačném pořadí (od zastavení č. 6) do Hostivaře.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Naučná stezka Povodím Botiče

Naučná stezka Povodím Botiče má celkem 13 zastavení a je dlouhá 6,5 km. V roce 2008 byla zrekonstruována a z původních 13 km zkrácena na polovinu. Návštěvníky seznamuje s okolní přírodou a historií říčky Botič.

Naučná stezka začíná u vchodu do Toulcova dvoru v Hostivaři (u autobusové zastávky „Toulcův dvůr“). Prochází starou částí Hostivaře, poté sleduje povodí říčky Botič s přírodní památkou Meandry Botiče k přehradní nádrži. Stezka dále provází kolem Hostivařské přehrady do Petrovic. Pokračuje podél Botiče k jeho soutoku s Pitkovickým potokem a k přírodní památce Pitkovická stráň. 

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet přes Přírodní park Hostivař–Záběhlice a Hostivařskou přehradu

Dětská hřiště, lesopark a koupaliště v Hostivaři

Toulcův dvůr - ekologické centrum a farma v Praze - Hostivaři

 

Fotogalerie

Komentáře  

 
#1 Lucka 2014-03-10 10:20
Tady posílám odkaz na popis kratší cesty, která má cca 3 km a jmenuje se: Stezka historií Hostivaře
 

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi
Cyklostezkou podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: z pražského Braníka (ulice Na Mlejnku) podél Vltavy přes Hodkovičky, Modřany, Komořany do Zbraslavi a zpět stejnou cestou nebo vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 16 km (8 km při návratu vlakem)

Procházka a aktivity s dětmi v Malešickém parku
Procházka a aktivity s dětmi v Malešickém parku

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka Malešickým parkem, aktivity s dětmi v parku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: libovolná

Svět deskových her, Praha 10 - Vršovice
Svět deskových her, Praha 10 - Vršovice

Druh centra: předváděcí centrum deskových her a dětská herna

Adresa: Kubánské náměstí 1268/9, Praha 10 - Vršovice

Kurzy a kroužky: kroužek zábavné logiky, herní kroužek

Další služby: programy pro školy a školky, dětská herna, akce pro děti

Tipy kam s dětmi v Praze

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v Praze, s kočárkem nebo s odrážedlem.  cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v Praze.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v Praze do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v Praze
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti v Praze. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny v Praze
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v Praze. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti v Praze

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů