Posázavskou stezkou mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem

Posázaví a Podblanicko - výlety s dětmi

Aktualizováno 27. 5. 2016
Posázavskou stezkou mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem

Turistická oblast: Posázaví a Podblanicko, Česká republika

Popis trasy výletu: vlakem z Petrova u Prahy do Kamenného Přívozu, zpět Posázavskou stezkou do Pikovic a Petrova

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky (pouze mezi Pikovicemi a posledním zastavením naučné stezky Medník)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (občas nutné přenášet)

Terén: převážně rovinatý, střídavé stoupání a klesání, občas schody

Celková délka trasy: 10 km


Tento pěší výlet vede romantickou krajinou Posázaví, takzvanou Posázavskou stezkou. Celá stezka má 68 kilometrů, my projdeme její nejznámější část - mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem. Trasa našeho výletu prochází chatovou oblastí po levém břehu řeky Sázavy s pěknými vyhlídkami. Stezka střídavě klesá a stoupá, je vedena po lesních a šotolinových cestách i po kamenných stupních. S kočárkem je sjízdná jen v úseku mezi Pikovicemi a posledním zastavením naučné stezky Medník (před stoupáním na Klimentovu vyhlídku). Vzhledem k tomu, že je trasa v jednom směru dlouhá asi 10 km, využijeme s dětmi vlakového spojení mezi Petrovem a Kamenným Přívozem.

 

Popis trasy výletu

Autem se dopravíme do Petrova u Prahy, kde zaparkujeme v ulici K Nádraží (u rozcestí „Hřebena“). Sestoupáme prudký kopec na vlakové nádraží. Zastávku tu má takzvaný „Posázavský pacifik“, který vyjíždí z pražského Braníka, takže Pražané se mohou na výlet vydat rovnou z hlavního města. Během jízdy vlakem z Petrova se nám otevírají krásné pohledy do údolí řeky Sázavy sevřeného z obou stran skalnatými útesy. Nevšedním zážitkem je přejezd po 48 metrů vysokém železničním viaduktu z roku 1901 - „Žampašském mostě“. Vystoupíme v Kamenném Přívozu, napojíme se na červenou turistickou značku, které se budeme držet celý výlet a zahájíme 10 kilometrové putování Posázavskou stezkou.

Nejprve klesneme k Sázavě, přejdeme most na druhý břeh řeky a začneme stoupat, zpočátku po silnici, po chvíli zabočíme vlevo do chatové oblasti a vzdálíme se od řeky.

Kráčíme po úbočí, odkud se nabízejí pěkné pohledy z vyhlídek. „Žampašská vyhlídka“ poskytuje podívanou na železniční viadukt, po němž jsme jeli vlakem. „Raisova vyhlídka“, pojmenovaná po známém českém spisovateli, který ji rád navštěvoval, otevírá unikátní pohled do údolí řeky Sázavy. Rozhled z dalšího vyhlídkového místa je z velké části omezen vzrostlými stromy. Z nejznámější „Klimentovy vyhlídky“ je vidět zákruta řeky, na níž můžeme sledovat plující vodáky. Vyhlídka získala název po Josefu Klimentovi (1858 – 1938), učiteli, dlouholetém pracovníkovi KČT a autorovi turistických průvodců.

Sejdeme do údolí a pokračujeme nádhernou přírodou podél vodního toku směrem do Pikovic. Projdeme pod vrcholem Medník, kde na jaře roste vzácná rostlina kandík psí zub. Cestou nás jistě uchvátí mohutná skaliska, na kterých se vyjímají trampské chatky, z nichž byla řada pojmenována. Zanedlouho dorazíme k pamětní desce Posázavské stezky, chvilku tu můžeme posedět na skalnatém výběžku v řece. Na protějším břehu řeky se vypíná skalní útvar Pikovická jehla s dřevěným křížem na vrcholku. Dobře se odtud pozorují projíždějící vlaky.

Po chvíli dorazíme do trampské osady Pikovice. V blízkosti mostu přes řeku, v místech, kde se vyloďují vodáci, je možné výlet příjemně zakončit v místní cukrárně (vlevo od mostu asi 100 metrů). Po doplněné energii nás již čeká krátké stoupání na vlakové nádraží v Petrově. Automobilisté pokračují do strmého kopce k zaparkovanému vozu. Před odjezdem domů si tu mohou děti pohrát na hřišti či sledovat pasoucí se koně.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Turistické cíle v Jílovém u Prahy a jeho okolí

Muzejní zlaté štoly v blízkosti Jílového u Prahy

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklotrasa podél řeky Sázavy u Týnce nad Sázavou
Cyklotrasa podél řeky Sázavy u Týnce nad Sázavou

Turistická oblast: Posázaví a Podblanicko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Nespek do Týnce nad Sázavou (přes obec Zbořený Kostelec se stejnojmennou zříceninou hradu)

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 18 km

Ekovláčkem z Benešova do Konopiště
Ekovláček z Benešova do Konopiště

Lokalita: Konopiště, střední Čechy

 

Druh zábavy: jízda autovláčkem z Benešova do zámeckého parku Konopiště

 

Doporučený věk dětí: 1+

Muzeum motocyklů Konopiště – tovární muzeum JAWA
Muzeum motocyklů Konopiště

Lokalita: Konopiště, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum motocyklů JAWA, ČZ a dalších značek, trofeje, obrazy, historické dokumenty

 

Doporučený věk dětí: 2+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů