Turistické cíle v Jílovém u Prahy a jeho okolí

Posázaví a Podblanicko - výlety s dětmi

Aktualizováno 27. 5. 2016
Turistické cíle v Jílovém u Prahy a jeho okolí

Turistická oblast: Posázaví a Podblanicko, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka Jílového u Prahy, možnost pěšího okruhu přes vrch Pepř a historické štoly

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 11 km


Jílové u Prahy bylo založeno ve 13. století jako hornická osada. Dávná historie města je úzce spjata s dnes již ukončenou těžbou zlata, na kterou se specializuje Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Je situováno v jedné z nejstarších budov města – v domě Mince č. p. 16 na Masarykově náměstí. Další stavby z doby předhusitské v Jílovém u Prahy jsou kostel sv. Vojtěcha a radnice v centru na náměstí a kostel Božího těla na západním okraji města, na hřbitově. Interiér kostela sv. Vojtěcha s překrásným gotickým oltářem jsme mohli vidět v oscarovém filmu Miloše Formana Amadeus. V budově radnice se současným sídlem městského úřadu se dochovala obecní šatlava. Kostelík Božího těla původně založili horníci uprostřed hornické osady.

Území kolem Jílového je pokládáno za jednu z kolébek trampingu v Čechách. Zdejší zachovalá příroda vybízí k výletům či aktivitám a odpočinku na řece Sázavě. Z Jílového vede několik vyhlídkových stezek. Asi 1 kilometr od centra města jihozápadním směrem se na kopci Pepř vypíná stejnojmenná rozhledna. Nezapomenutelný zážitek přináší projížďka údolím řeky Sázavy historickým parním vláčkem, tzv. „Posázavským pacifikem“.

Nyní již zaniklou těžbu zlata v jílovském revíru nám přiblíží prohlídka tří historických štol - štola sv. Josefa a sv. A. Paduánského v Dolním Studeném a štola Halíře u Borku.

Cestou ke štolám směrem od řeky Sázavy v Dolním Studeném nelze přehlédnout „Žampašský most“. Tento železniční most se řadí mezi nejvyšší kamenné mosty ve střední Evropě. Výška mostu činí 41,73 metrů a celková délka je 109,3 metrů. Most tvoří sedm oblouků, jeho běžný provoz je využíván dodnes.

Na mapě nabízíme trasu pěšího okruhu, která vede přes námi popsané turistické zajímavosti. Za sucha se dá projet i se sportovním kočárkem.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Posázavskou stezkou mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Výlet z Jílového u Prahy na vrch Pepř s rozhlednou
Výlet z Jílového u Prahy na rozhlednu Pepř

Turistická oblast: Posázaví a Podblanicko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Jílového u Prahy na vrch Pepř s rozhlednou

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km

Mini ZOO v Jílovém u Prahy
Mini ZOO v Jílovém u Prahy

Lokalita: Jílové u Prahy, střední Čechy

 

Druh zábavy: mini zoo, hospodářská zvířata, malá koňská jízdárna

 

Doporučený věk dětí: 2+

Pastvina Raketka - minifarma a jízdy na koni nebo poníkovi
Pastvina Raketka - minifarma a jízdy na koni nebo poníkovi

Lokalita: Jílové u Prahy – Luka pod Medníkem, střední Čechy

 

Druh zábavy: farma, jízdy na koni nebo poníkovi

 

Doporučený věk dětí: 1+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů