Výlet na rozhlednu Velký Blaník

Posázaví a Podblanicko - výlety s dětmi

Aktualizováno 3. 2. 2015
phoca thumb m 1-rozhledna

Turistická oblast: Posázaví - Podblanicko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh od parkoviště u Louňovic pod Blaníkem na rozhlednu Velký Blaník

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy:  3 km


Na rozhlednu Velký Blaník vede několik cest, u tohoto výletu jsme směrem nahoru k rozhledně zvolili cestu nejkratší a strmější, dolů méně náročnou, ale delší. Vydat se můžeme i s menšími dětmi, s kočárkem výlet není vhodný. 

Zaparkujeme na placeném parkovišti kilometr za Louňovicemi pod Blaníkem. Přímo od parkoviště po červené turistické značce, zároveň i naučné stezce stoupáme na Velký Blaník. Prvních 500 metrů je méně náročných, pak odbočíme doprava na prudší kopce.

Na vrcholu se nachází dřevěná rozhledna, ze které je krásný výhled do velké dálky. Na rozhledně objevíme občerstvení i s venkovním posezením. Dolů jdeme po červené (zároveň i zelené) značce, která pokračuje na opačnou stranu směrem do Vlašimi, my však u dřevěné hájenky (rozcestí „U Chýše") odbočíme vlevo a kráčíme pohodovou neznačenou cestou převážně po rovině. Po asi kilometru narazíme na odbočku k Veřejové skále (asi 100 m). V závěru cesty se opět napojíme na červenou značku, která nás dovede zpět na parkoviště.

Při okružní cestě přes Velký Blaník procházíme zčásti naučnou stezkou „S rytířem na Blaník", kde se dozvíme spousty informací na tabulích o geologii, rostlinstvu, fauně z Podblanicka a jiné zajímavosti. Pro děti jsou připraveny interaktivní úkoly.

Tento výlet můžeme spojit s návštěvou farmy Blaník s mnoha dětskými atrakcemi a zvířátky. Dalším tipem na výlet v okolí je zámek Vlašim s krásnou zámeckou zahradou.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

 

Velký Blaník

Na Velkém Blaníku (638 m) byla v roce 1895 původně postavena 20 metrů vysoká otevřená věž. V roce 1941 Klub českých turistů místo ní postavil 30 metrů vysokou krytou rozhlednu. V současné době je možné na rozhledně Velký Blaník uskutečnit i svatební obřad.

Podblanicko

V roce 2003 vznikl dobrovolný spolek 9 obcí patřících do okresu Benešov s názvem Podblanicko. Sdružení usiluje o celkový rozvoj a cestovní ruch tohoto kraje.

Dominantou mikroregionu nacházejícím se jižně od Vlašimi jsou vrcholy Velký a Malý Blaník (638 m n. m. a 580 m n. m.). Skalní útvary tvořené ortorulami v okolí vrcholů jsou důsledkem mrazového zvětrávání v dobách ledových, tzv. mrazové sruby.

Název Blaník je odvozen od pojmu „vlhký", tj. blanie-blanný-blaník. Než došlo ke zkultivování této oblasti, vyskytovaly se na mnoha místech mokřady. Významným vodním tokem této oblasti je řeka Blanice.

Při vrcholu se nachází několik druhů lesních porostů. V převážné většině jsou to tzv. kyselé bučiny, menší zastoupení má zde jedle bělokorá a smrk ztepilý. Půdy jsou zde kamenité s minimálním množstvím humusu a živin, proto zde rostou pouze byliny snášející chudší kyselé podloží jako jsou šťavel kyselý, pstroček dvoulistý nebo bika hajní. V roklích nebo strmých svazích se vytvořily tzv. suťové lesy, kde je výskyt stromů i bylin bohatší. Při vrcholu Velký Blaník přímo ze skalních štěrbin rostou za velmi nepříznivých podmínek borovice lesní. Nalezneme zde i některé nenáročné byliny, lišejníky a mechy. Na bohatších půdách v teplejších a nižších polohách můžeme vidět habry a duby. Vzácně zde najdeme rostliny - jaterník podléška, kopytník evropský nebo prvosenka jarní.

Z fauny vyzdvihneme hlavně ptactvo. Ve vrcholových starých bučinách vytesává dutiny datel černý. Dalšími ptáky, jimž vyhovují vyšší lesnaté polohy, jsou holub doupňák a sova sýc rousný. V nižších polohách můžeme slyšet drsné skřehotání ořešníka kropenatého.

Ve smrkových porostech se vyskytuje drozd brávník, sýkora parukářka nebo kulíšek nejmenší. Ve skalních polohách hnízdí výr velký. Ze savců připomeňme srnce evropského, lišku obecnou, prase divoké, kunu lesní atd.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Procházka zámeckým parkem ve Vlašimi

Farma Blaník

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Hřebenovka nad Rokytnicí nad Jizerou a Harrachovem
Výlety s dětmi: Krkonoše

Turistická oblast: Krkonoše, Česká republika

Popis trasy výletu: 1. trasa - ze Studenova na Čertovu horu a zpět, 2. trasa - ze Studenova na Ručičky a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: 1. trasa - sportovní do terénu, 2. trasa ze Studenova k Ručičkám i golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (ze Studenova na Ručičky i odstrkovadla)

Terén:  mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  10 km (ze Studenova na Čertovu horu a zpět 4 km, ze Studenova na Ručičky a zpět 6 km)

Hřebenovka z Horních Míseček nad Špindlerovým Mlýnem - Labskou
Výlety s dětmi: Výlet z Horních Míseček nad Labskou

Turistická oblast: Krkonoše, Česká republika

Popis trasy výletu: 1. okruh z Horních Míseček kolem Harrachovy skály na rozcestí nad lyž. střediskem Labská a zpět přes vrch Mechovinec, 2. pro kočárky - z Horních Míseček kolem Harrachovy skály na rozcestí nad lyž. střediskem Labská a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (sportovní do terénu, golfky) - pouze k rozc. nad lyžař. střediskem Labská (pod rozc.  "Pod Černou skálou")

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (pouze k rozc. nad lyžař. střediskem Labská - pod rozc.  "Pod Černou skálou") 

Terén: pro kočárky rovinatý až mírně kopcovitý, pěší okruh rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy:  7 km (pro obě varianty - pěší okruh i trasa pro kočárky)

Lesopark mezi Letňany a Kbely
Lesopark mezi Letňany a Kbely

Turistická oblast: Praha, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka lesoparkem mezi Letňany a Kbely

Typ výletu: pěší a na in-line brusle

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: libovolná

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů