Údolím potoka Mnichovky ke zřícenině hradu Zlenice – Hláska

Posázaví a Podblanicko - výlety s dětmi

Aktualizováno 3. 3. 2015
Údolím potoka Mnichovka ke zřícenině hradu Zlenice – Hláska

Turistická oblast: Posázaví a Podblanicko, Česká republika

Popis trasy výletu: ze Senohrab podél potoka Mnichovky ke zřícenině hradu Zlenice - Hláska

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 4 km


Volně přístupná zřícenina hradu Zlenice (lidově též Hláska) u Senohrab ve středočeském kraji se vypíná na skalnatém ostrohu nad soutokem potoka Mnichovky s řekou Sázavou. K romantické zřícenině, kterou začlenil do mnoha svých obrázků slavný dětský ilustrátor Josef Lada, se můžeme vydat od rozcestí Hrušov v Senohrabech. Auto lze zaparkovat na plošině, ke které dojedeme, když za rozcestím po 50 metrech odbočíme doprava a přejedeme Mnichovku na druhý břeh.

Vypravíme se po cyklotrase 0020 souběžně s NS Vodnické vycházky podél pravého břehu potoka Mnichovky. Zpočátku jdeme po asfaltce, asi v půli trasy je terén pro kočárky horší (kořeny, užší cesta těsně u potoka). Jedná se ale o krátký úsek a s kvalitním terénním kočárkem se dá bez problémů zvládnout. Pak je již lesní cesta dobrá.

Po cca 600 metrech chůze od parkoviště dorazíme k můstku, kde si uděláme krátkou odbočku z cyklotrasy. Když můstek přejdeme na pravý břeh potoka, staneme u pamětní desky Husův kámen. Originální deska byla vyhotovena v roce 1915 Vladimírem Astlem k pětistému výročí úmrtí reformátora Jana Husa. Bohužel na podzim roku 2010 byla odcizena a v roce 2011 nahrazena kopií od restaurátora Oldřicha Hejtmánka. Vrátíme se zpět na levý břeh a pokračujeme podél Mnichovky.

Další můstek se nalézá již pod zříceninou, přejdeme jej a navážeme na žlutou turistickou značku. Posléze se vrátíme zpět na levý břeh potoka a  od rozcestí Zlenice – Hláska zříc. jdeme malý kousek po červené značce. Než zdoláme cílový kopec ke zřícenině hradu Zlenice, můžeme se přiblížit k řece Sázavě, kde se nalézá kemp a občerstvení. Po relaxaci u řeky vyšlápneme závěrečný kopec (cca 50 metrů) a ocitneme se před zříceninou Zlenice – Hláska. Přístup do objektu zříceniny je po novém dřevěném mostě.

Z původního hradu se dochovaly pozůstatky zdiva velké věže, zbytky paláce, obvodových hradeb a brány a také příkopy. Vzhledem k zeleni obklopující zříceninu je výhled do okolí omezen.

Pokud bychom se chtěli ještě trochu projít, můžeme dále pokračovat po červené značce podél Sázavy k rekreačnímu zařízení Centrum Poddubí, s. r. o.. Za ním naučná stezka Vodnické vycházky dále vede po modré turistické značce do kopce, což by se dalo absolvovat v rámci okruhu. Vzhledem k převýšení není vhodná pro kočárky a my jsme dali přednost nenáročné procházce po stejné trase zpět k výchozímu bodu výletu.

Výlet na zříceninu Zlenice - Hláska můžeme spojit s návštěvou nedaleké obce Hrusice - rodištěm národního umělce Josefa Lady, jehož tvorbu si mohou děti prohlédnout v místním památníku.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie hradu Zlenice

Hrad Zlenice byl založen již na koci 13. století pány ze Zlenic. První písemné zmínky jsou z roku 1318. V roce 1377 se stal královským manstvím a často se měnili majitelé. Za držení panství rodem Kostků z Postupic hrad zanikl v důsledku útoků vojsk Jiřího z Poděbrad v letech 1463 – 1465.

Sdružení pro ochranu kulturního dědictví – Zlenice se zabývá obnovou hradu a usiluje o jeho zachování pro další generace.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet do Hrusic – rodiště národního umělce Josefa Lady

Památník Josefa Lady v Hrusicích u Prahy

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh staroboleslavskými lesy přes Lhotu a Hlavenec
Cyklistický okruh staroboleslavskými lesy přes Lhotu a Hlavenec

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Staré Boleslavi kolem jezera Lhota, přes Hlavenec, "Čtyři kameny", Otradovice zpět do Staré Boleslavi

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  20 km

Na vyhlídku v Klecanech
Na vyhlídku U Křížku v Klecanech

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z Klecan Klecanským hájem na vyhlídku 

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2 km

Výlet do Hrusic – rodiště národního umělce Josefa Lady
Výlet do Hrusic – rodiště národního umělce Josefa Lady

Turistická oblast: Posázaví a Podblanicko, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka Hrusicemi: místo, kde stával Ladův rodný dům č. p. 15 - hospoda u Sejků - kostel sv. Václava ze 13. století - stálá výstava modelů Antonína Jedličky v OÚ Hrusice - Památník Josefa Lady

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano - po Hrusicích, v Památníku Josefa Lady prohlídka i v 1. patře

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano - po Hrusicích, v Památníku Josefa Lady prohlídka i v 1. patře

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů