Výlet ke zřícenině hradu Krašov

Plzeňsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 15. 12. 2013
Výlet ke zřícenině hradu Krašov

Turistická oblast: Plzeňsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z osady Rohy u obce Bohy ke zřícenině hradu Krašov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky (od 2. parkoviště)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km (lze zkrátit na 2 km - od 2. parkoviště)


Výchozím bodem pěšího výletu ke zřícenině hradu Krašov je osada Rohy u obce Bohy. Před statkem objevíme cestu označenou žlutou turistickou značkou, za jejíž pravotočivou zatáčkou se nachází parkoviště. Další parkoviště u okraje lesa je odtud vzdálené 1 kilometr, dostaneme se na něj po polní cestě ve směru našeho výletu. U parkoviště se nalézá odpočívadlo a před lesem závora. Dále již musíme pěšky. Stále následujeme žluté turistické značení. Kráčíme slušnou lesní cestou po rovině až z mírného kopce. Ujdeme pouhých 800 metrů a stojíme u cíle našeho výletu. Ze zříceniny hradu Krašov máme úžasný výhled na řeku Berounku a přírodní rezervaci Třímanské skály.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Krašov a přírodní rezervace Krašov

Hrad Krašov byl založen v 1. polovině 13. století a patřil mezi významná raně gotická feudální sídla této oblasti Čech. V 16. století byl přestavěn v renesanční zámek. Od druhé poloviny 17. století jej vlastnil klášter a podílel se na dalších barokních úpravách. Po zrušení kláštera v roce 1785 hrad rychle zpustl.

Zřícenina hradu Krašov se vypíná na strmém svahu stejnojmenné přírodní rezervace Krašov, která byla vyhlášena výnosem ministerstva školství, věd a umění již v roce 1952. PR Krašov se rozprostírá na příkrých skalnatých stráních levého svahu údolí Berounky a v přilehlých bočních údolích. Předmětem ochrany jsou teplomilné svahové porosty a skalní společenstva teplomilného a suchomilného rostlinstva střední Berounky. Existence hradu, který byl zřejmě odlesněn, přispěla k vývoji této přírodní rezervace. Nejcennější společenstvo přírodní rezervace Krašov s původně zachovalou vegetací je skalní step přímo pod zříceninou orientovaná na jih. Roste tu například skalník celokrajný, trnka obecná, brslen evropský, svída krvavá, javor babyka, sleziník severní, hlaváček bledožlutý, strdivka sedmihradská, česnek horský, čistec přímý, svízel siný a jiné. K zdejším ohroženým druhům rostlin náleží tařice skalní, kavyla Ivanova a bělozářka liliovitá.
Ze stromů mají v rezervaci zastoupení borovice lesní, dub zimní, habr obecný, lípa srdčitá a smrk ztepilý.

Toto území se vyznačuje také bohatým výskytem druhů teplomilného lesního a lesostepního hmyzu, z něhož je tu nejpočetnější krasec a tesařík. V PR Krašov bylo zaznamenáno 113 druhů obratlovců. K těm vzácnějším patří rosnička zelená, mlok skvrnitý, rejsek obecný, výr velký nebo užovka podplamatá. U řeky žije ledňáček říční.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Pěší výlet na zříceninu hradu Libštejn

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Dům Pohádek – dětské centrum v Plzni
Dům Pohádek – dětské centrum v Plzni

Lokalita: Plzeň, západní Čechy

 

Druh zábavy: zábavní centrum, dětské hřiště, dětská herna, divadlo a kino pro děti, výtvarný ateliér, školička, hlídání dětí, zájmové kroužky

 

Doporučený věk dětí: 1+

TYJÁTR - interiérové hřiště pro děti každého věku
TYJÁTR - interiérové hřiště pro děti každého věku

Lokalita: Plzeň, západní Čechy

 

Druh zábavy: zábavní centrum, dětská herna

 

Doporučený věk dětí: 0+

Tvůrčí dílny v Západočeské galerii v Plzni
Západočeská galerie v Plzni

Lokalita: Plzeň, západní Čechy

 

Druh zábavy: tvůrčí dílny pro děti

 

Doporučený věk dětí: 4+

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů