Výlet na zříceniny Gutštejn a Falkenštejn

Plzeňsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 16. 1. 2015
Výlety s dětmi: Výlet na zříceniny Gutštejn a Falkenštejn

Turistická oblast: Plzeňsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z rozcestí "bývalý Dudákovský mlýn" na Gutštejn, z rozcestí "Starý mlýn" na Falkenštejn a k "Hlaváčkově mlýnu"

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, zčásti golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla, zčásti odstrkovadla

Terén: rovinatý, výstup na Gutštějn a Falkenštejn kopcovitý

Celková délka trasy: 10 km (6 a 4 km)


Zříceniny hradů Gutštejn a Falkenštejn se nacházejí nedaleko Konstatinových Lázní a jejich návštěvu spojíme s procházkou údolím potoka Hadovka a Úterského potoka, do kterého se Hadovka vlévá. Na procházku se můžeme vydat i s kočárkem, případně s dětmi na odrážedlech, zčásti i na odstrkovadlech.

Zaparkujeme u silnice vedoucí z Konstantinových Lázní na Pernarec, hned vedle mostu přes Úterský potok  - u rozcestí „bývalý Dudákovský mlýn". Vyrazíme po červené turistické značce, pár desítek metrů po silnici a pak vlevo po slušné lesní cestě. Souběžně s ní vede i naučná stezka Šipín. Až k odbočce „Gutštejn" je cesta pohodová po rovince, v podstatě stále kopíruje tok potoka Hadovka.

Na rozcestí „Gutštejn" přejdeme přes lávku tvořenou dřevěnými kůly. Počítejme s tím, že na lávku je nutné kočárek vynést. Pohled na zříceninu Gutštejn se nám už od rozcestí pěkně otevírá. Po výšlapu do pozvolného kopce (není problém vytlačit kočárek) si můžeme prohlédnout celkem rozsáhlou a zachovanou zříceninu. Zpět k autu se navrátíme po stejné cestě.

Ke zřícenině Falkenštejn bychom mohli vyrazit od rozcestí „bývalý Dudákovský mlýn" po zelené turistické značce podél Úterského potoka, jedná se o skoro 6 kilometrů. Pokud jsme na výletě s malými dětmi, je možné zajet na parkoviště u „Starého mlýna". Tuto variantu jsme zvolili my. Ke zřícenině Falkenštejn musíme lesem do prudkého kopce po zelené tvarové značce, s kočárkem to není možné. Tato zřícenina se prakticky nedochovala, ale je odtud krásný výhled do údolí. Jenom pozor na děti, jsou tu prudké srázy! Zřícenina Falkenštejn je od parkoviště u „Starého mlýna" vzdálená cca 500 metrů.

Můžeme si též dopřát pěknou procházku podél Úterského potoka k „Hlaváčkově mlýnu". Cesta je po rovině, zpevněná, vhodná pro kočárky všeho typu, odrážedla i odstrkovadla. Zpátky se vrátíme stejnou cestou.

 

Trasa výletu na mapě: Gutštejn

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Trasa výletu na mapě: Falkenštejn a Hlaváčkův mlýn

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Gutštejn

První zmínka o gotickém hradu Gutštejn je ze 14. století, patřil rodu Gutštejnů. V 15. století se ho marně snažili dobýt husité. V 16. století byl hrad opuštěn, rod Gutštejnů vymřel v 18. století. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy, oficiálně není přístupný, ale přístup do něj není nijak zamezen.

 

Falkenštejn

Hrad Falkenštejn zvaný také Falštejn vznikl ve 14. století, o jeho historii nebyly dochované žádné zprávy. Zanikl pravděpodobně po dobytí husity v 15. století.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Výlet na zámek Kozel a zříceninu hradu Lopata
 Výlet na zámek Kozel a zříceninu hradu Lopata

Turistická oblast: Plzeňsko, Česká republika

Popis trasy výletu: k zámku Kozel, ke zřícenině hradu Lopata

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy:  8 km

Výlet na zříceninu hradu Buben
 Výlety s dětmi: Výlet na zříceninu Buben

Turistická oblast: Plzeňsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Plešnice na zříceninu hradu Buben

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý

Celková délka trasy:  2,5 km

Zámek Nebílovy s procházkou naučnou stezkou
Zámek Nebílovy

Turistická oblast: Plzeňsko, Česká republika

Popis trasy výletu: k zámku Nebílovy a procházka naučnou stezkou Nebílovy

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  6 km

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů