Pěší výlet na zříceninu hradu Libštejn

Plzeňsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 15. 12. 2013
Pěší výlet na zříceninu hradu Libštejn

Turistická oblast: Plzeňsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od odbočky u Horního Liblína ke zřícenině hradu Libštejn a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km


Zřícenina hradu Libštejn stojí na skalnatém vrchu, který na západní straně spadá příkře do údolí řeky Berounky, na severu a jihu je ukončen strmými roklemi dvou potoků. Zřícenina z východu sousedí se strání, jenž skalnatý ostroh převyšuje. Tento výlet je výhradně pěší a zcela nevhodný pro kočárek. Po celou dobu procházíme lesem po stráni nad řekou Berounkou. Trasa je značena červenou turistickou značkou.

Zaparkujeme na menší travnaté ploše u silnice 232 spojující Rokycany a Kralovice, u odbočky na Horní Liblín. Pokud nebude místo k zaparkování, musíme zajet do Horního Liblína a kousek sejdeme po vedlejší cestě.

Ke zřícenině hradu Libštejn se vydáme po pěšině ve svahu, který je zpočátku strmější, a proto je i cesta místy trochu zkosená směrem dolů. Nenechme se ale hned z kraje odradit, po cca 200 metrech se rozšiřuje a vede rovně, a tak se nám jde už lépe. Po zdolání 2 kilometrů se nalézáme na plácku, kde se často táboří, odkud se nám již rýsuje zřícenina hradu Libštejn. Nezbývá nám nic jiného, než vystoupat vpravo po pěšině přímo do prostor tehdejšího hradu. Bohužel vzrostlé stromy nám odsud brání výhledu na řeku Berounku a její blízké okolí. A tak si alespoň prohlédneme dochované části hradu. Zpátky k autu se vrátíme stejnou cestou. Pokud jsme se na výlet vypravili s většími dětmi nebo s menšími zdatnými turisty, můžeme se ještě podívat k nedaleké zřícenině hradu Krašov.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Libštejn

Okolní krajina patřila ve 12. a 13. století svatojiřskému klášteru na Pražském hradě. Ve 14. století se stal vlastníkem pozemků služebník Karla IV., Oldřich Tista z Hedčan. Dalším majitelem byl rod Kolovratů (asi 1379 – 1510), jež byl psán jako „Libštejnští z Kolovrat“. Měli sídlo i na nedalekém hradě Krašov. Kolovratové nebyli stoupenci husitství a během obléhání byli nuceni s husity uzavřít dohodu, kterou poctivě plnili.

Poté celé panství získali nevlastní synové zesnulého Albrechta z Kolovrat, Valdštejnové. V tu dobu celý majetek pojímalo 25 vesnic a polovina Kralovic. Dědictví se však postupně rozprodávalo a v roce 1590 se Libštejn uváděl již jako pustý. V roce 1639 byl hrad vypálen Švédy a následně bylo jeho zdivo používáno ke stavbě zámku Liblín, který se stal nově střediskem panství.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet ke zřícenině hradu Krašov

Zřícenina hradu Salon (Březina)

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Zřícenina hradu Salon (Březina)
Zřícenina hradu Salon (Březina)

Turistická oblast: Plzeňsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z okraje obce Březina u Rokycan kolem zámku Březina k zřícenině hradu Salon

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2 km

Archeopark Prášily
Archeopark Prášily

Lokalita: Prášily, západní Čechy

 

Druh zábavy: archeopark, rekonstrukce keltských obydlí, výukové programy pro školy, ukázky řemesel, bojů, rituálů

 

Doporučený věk dětí: 3+

Botanická zahrada s bizony v Prášilech
Botanická zahrada s bizony v Prášilech

Lokalita: Prášily, západní Čechy

 

Druh zábavy: botanická zahrada, chov bizonů

 

Doporučený věk dětí: 2+

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů