Pěší výlet na zříceninu hradu Libštejn

 • Trasa výletu: od odbočky u Horního Liblína ke zřícenině hradu Libštejn a zpět
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Zřícenina hradu Libštejn stojí na skalnatém vrchu, který na západní straně spadá příkře do údolí řeky Berounky, na severu a jihu je ukončen strmými roklemi dvou potoků. Zřícenina z východu sousedí se strání, jenž skalnatý ostroh převyšuje. Tento výlet je výhradně pěší a zcela nevhodný pro kočárek. Po celou dobu procházíme lesem po stráni nad řekou Berounkou. Trasa je značena červenou turistickou značkou.

Zaparkujeme na menší travnaté ploše u silnice 232 spojující Rokycany a Kralovice, u odbočky na Horní Liblín. Pokud nebude místo k zaparkování, musíme zajet do Horního Liblína a kousek sejdeme po vedlejší cestě.

Ke zřícenině hradu Libštejn se vydáme po pěšině ve svahu, který je zpočátku strmější, a proto je i cesta místy trochu zkosená směrem dolů. Nenechme se ale hned z kraje odradit, po cca 200 metrech se rozšiřuje a vede rovně, a tak se nám jde už lépe. Po zdolání 2 kilometrů se nalézáme na plácku, kde se často táboří, odkud se nám již rýsuje zřícenina hradu Libštejn. Nezbývá nám nic jiného, než vystoupat vpravo po pěšině přímo do prostor tehdejšího hradu. Bohužel vzrostlé stromy nám odsud brání výhledu na řeku Berounku a její blízké okolí. A tak si alespoň prohlédneme dochované části hradu. Zpátky k autu se vrátíme stejnou cestou. Pokud jsme se na výlet vypravili s většími dětmi nebo s menšími zdatnými turisty, můžeme se ještě podívat k nedaleké zřícenině hradu Krašov.

Zajímavosti

Hrad Libštejn

Okolní krajina patřila ve 12. a 13. století svatojiřskému klášteru na Pražském hradě. Ve 14. století se stal vlastníkem pozemků služebník Karla IV., Oldřich Tista z Hedčan. Dalším majitelem byl rod Kolovratů (asi 1379 – 1510), jež byl psán jako „Libštejnští z Kolovrat“. Měli sídlo i na nedalekém hradě Krašov. Kolovratové nebyli stoupenci husitství a během obléhání byli nuceni s husity uzavřít dohodu, kterou poctivě plnili.

Poté celé panství získali nevlastní synové zesnulého Albrechta z Kolovrat, Valdštejnové. V tu dobu celý majetek pojímalo 25 vesnic a polovina Kralovic. Dědictví se však postupně rozprodávalo a v roce 1590 se Libštejn uváděl již jako pustý. V roce 1639 byl hrad vypálen Švédy a následně bylo jeho zdivo používáno ke stavbě zámku Liblín, který se stal nově střediskem panství.

Fotogalerie

Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Lavičky u rozcestí Libštejn
Lavičky u rozcestí Libštejn

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet ke zřícenině hradu Krašov

Výlet ke zřícenině hradu Krašov
 • Trasa výletu: z osady Rohy u obce Bohy ke zřícenině hradu Krašov
 • Celková délka trasy: 4 km (lze zkrátit na 2 km - od 2. parkoviště)
 • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky (od 2. parkoviště)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

POHÁDKOVÝ STATEK Břasy – Vranovice

POHÁDKOVÝ STATEK Břasy – Vranovice
 • Druh zábavy: pohádkové bytosti a strašidýlka doplněné o tradiční hospodářské stroje a náčiní v prostředí venkovského statku, venkovní a kryté hry, soutěže, dětský koutek, interaktivní dílnička, posezení, ohniště, čarokrámek
 • Doporučený věk dětí: 0+
 • Adresa: Břasy - Vranovice, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 311 m / 352 m

Průměrné stoupání / klesání: 8.9 % / 11.8 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Mobilní mapová aplikace

 

Mobilní mapová aplikace

V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

google play128

Instalovat aplikaci Locus Map

help

Použití aplikace

Free Joomla! template by L.THEME