Zříceniny Radyně a Vlčtejn

  • Trasa výletu: výlet na zříceniny Radyně a Vlčtejn, příjezd ke zříceninám autem
  • Celková délka trasy: do 1 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Na Plzeňsku se vyskytuje mnoho zřícenin, mezi ty zajímavější určitě patří Radyně a Vlčtejn, jsou přístupné autem a od sebe vzdálené pouze 8 kilometrů. Můžeme je s dětmi navštívit během jediného dne.

Výlet na zříceninu Radyně

Zřícenina Radyně se nachází kousek za Starým Plzencem, je dobře viditelná z dálky, vyčnívá z lesů na stejnojmenném kopci. Ke zřícenině lze dojet autem, parkovné se neplatí, platí se pouze vstup na zříceninu.

Po vstupu na zříceninu Radyně můžeme vyjít na vrchol věže, ze které máme nádherný výhled. Nahoru jdeme po dlouhých a strmých schodech, není to příliš vhodné pro nejmenší děti. Přesto se nám i jiným rodinám podařilo bez problémů dostat menší děti nahoru i dolů. A překvapivě tu bylo rodin s dětmi skutečně mnoho.

U parkoviště pod zříceninou objevíme bufet s venkovním posezením.

Výlet na zříceninu Vlčtejn

Jedeme po hlavní silnici směrem na Nepomuk, po asi osmi kilometrech odbočíme do obce Vlčtejn. Kolem zříceniny jsou vzrostlé stromy, takže není vidět, i když stojí na kopečku prakticky přímo v obci. Parkovné i vstupné se neplatí, zřícenina je volně přístupná. Přímo pod ní se nalézá pódium, na kterém se občas konají společenské akce.

Zřícenina Vlčtejn sice není tak velká jako Radyně, ale je také velmi pěkná a zajímavá. Do horní části vystoupáme po železných schodech.

V případě zájmu o další výlety v okolí, můžeme doporučit ještě výlet na zámek Kozel a zříceninu hradu Lopata nebo návštěvu zámku Nebílovy s naučnou stezkou.

Zajímavosti

Radyně

Radyně je zřícenina gotického hradu, založeného ve 14. století Karlem IV. na vrcholu Radyně ve výšce 569 metrů nad mořem. V 16. století byl opuštěn. Poslední majitelé byli Valdštejnové, kteří provedli opravu části hradu, avšak koncem 19. století došlo k zničení hradu požárem. V 70. letech 20. století proběhla rozsáhlá oprava hradu.

Vlčtejn

Hrad Vlčtejn byl pravděpodobně postaven ve 14. století. V roce 1421 se ho zmocnil Jan Žižka. V 17. století byl opuštěn a začal chátrat. V první polovině 19. století se provedla oprava hradu, ale hrad byl brzy znovu opuštěn.

Fotogalerie

Zřícenina Radyně
Zřícenina Radyně
Pohled ze zříceniny Radyně
Pohled ze zříceniny Radyně
Zřícenina Radyně
Zřícenina Radyně
Vlčtejn
Vlčtejn
Vlčtejn
Vlčtejn

Mobilní mapová aplikace

 

Mobilní mapová aplikace

V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

google play128

Instalovat aplikaci Locus Map

help

Použití aplikace

Free Joomla! template by L.THEME